Spis treści
Emerytura to ogromna zmiana dla wielu ludzi. To rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu. Są osoby, które czekają na emeryturę z niecierpliwością i nie mogą się doczekać tego dnia. Są też jednak osoby, które myślą o emeryturze ze strachem, a gdy ta nadchodzi zupełnie nie potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Co robić, by emerytura wcale nie okazała się taka najgorsza?
Są osoby, które snują ambitne plany związane z przejściem na emeryturę i nie mogą się doczekać końca pracy. Są jednak ludzie, którzy nie wyobrażają sobie życia bez pracy, a na emeryturze czują się niepotrzebni, nie potrafią zorganizować sobie dnia i czują się coraz gorzej z samym sobą, zamknięci w czterech ścianach. Przejście na emeryturę to zawsze bardzo duża zmiana, więc nic dziwnego, że nie wszyscy ludzie są na nią gotowi – nawet jeśli doskonale wiedzą, że nadchodzi. Na szczęście na emeryturze naprawdę można się odnaleźć i wieść spokojne, pogodne życie pełne szczęścia.
Przejście na emeryturę – nie dla wszystkich jest łatwe
Nie wszyscy cieszą się na myśl o emeryturze. Nie zawsze emerytura wygląda tak, jak na filmach i w reklamach. Duża część ludzi mierzy się bowiem wtedy z lękiem, myślami o przemijaniu i śmierci. Świeżo upieczony emeryt może nie wiedzieć, w jaki sposób powinien zorganizować sobie czas, może czuć się niepotrzebny i samotny – zwłaszcza, gdy odejście na emeryturę oznacza, że będzie w pustym domu, bo dorosłe dzieci żyją już własnym życiem i wyprowadziły się.
To dla wielu duża zmiana. Wiele lat pracy, określonych godzin spędzanych poza domem, kontakty ze współpracownikami, określone ramy postępowania – to wszystko się zmienia na emeryturze. Część ludzi czuje się sama i niepotrzebna, część nie wie, co powinna ze sobą zrobić w tym czasie i może gorzknieć w domu, popadać w stany lękowe czy nawet zacząć zmagać się z depresją.
Jak radzić sobie na emeryturze?
Emerytura wcale nie musi być taka zła. Nawet jeśli się tego boisz, jeśli właśnie teraz przeżywasz swoją emeryturę i czujesz, że już nic dobrego Cię w życiu nie czeka – możesz wyjść z tego błędnego przekonania i czarnych myśli. Nie poddawaj się i nie skazuj na samotność w czterech ścianach. Czasami nawet niewielka zmiana może odmienić Twoje życie na lepsze. Co możesz zrobić?
Spotkania z bliskimi
Spotykaj się z ludźmi. Możesz czuć samotność w domu, ale nie musisz się na nią skazywać. Rozmawiaj z dziećmi, interesuj się życiem wnuków, nawet jeśli mieszkają daleko. Współczesna technologia naprawdę sprzyja podtrzymywaniu więzi z drugim człowiekiem.
Możesz też po prostu wyjść z domu – spotykać się z przyjaciółmi i poszukać sobie nowych. Być może w Twojej okolicy istnieje prężnie działający klub seniora, Uniwersytet III wieku, na którym nauczysz się nowych rzeczy lub lokalny dom kultury prowadzi ciekawe zajęcia dla seniorów. Warto się zainteresować tym, co się dzieje w okolicy, możesz być bardzo pozytywnie zaskoczony.
Hobby
Emerytura to dużo wolnego czasu, który trzeba jakoś zagospodarować. Poszukaj sobie jakiegoś hobby lub powróć do tego, które miałeś wcześniej, ale praca i inne obowiązki nie pozwalały Ci się nim zajmować. Poszukiwanie zainteresowań, rozwijanie się, w końcu zajęcie się tym, co kiedyś sprawiało Ci mnóstwo radości – to może bardzo dobrze wpłynąć na Twoją psychikę.
To może Ci też pomóc w poznaniu nowych ludzi. Niezależnie od tego, czy zaczniesz pielęgnować ogród lub działkę, zajmiesz się szydełkowaniem, majsterkowaniem, modelarstwem, łowieniem ryb, akwarystyką, malowaniem, rzeźbą czy po prostu czytaniem książek w określonej tematyce – możesz znaleźć pasjonatów każdego tego tematu. A przecież nic tak nie zbliża ludzi, jak wspólne hobby. Może Ci to pozwolić na rozszerzenie grona znajomych i poszerzenie własnych horyzontów. To też świetny pomysł na to, by przyjemnie i pożytecznie spędzać czas.
Nowy cel
Warto poszukać sobie nowego, ambitnego celu na emeryturze. Możesz na przykład postanowić, że nauczysz się obsługi komputera i Internetu, zapiszesz się na zajęcia z aerobiku dla seniorów i zadbasz o swoje zdrowie, będziesz codziennie spacerować przez co najmniej godzinę. Możesz też wybrać sobie bardzo ambitny cel – nauczysz się nowego języka, opracujesz plan wyjazdu w miejsce, które zawsze chciałeś zobaczyć i zaczniesz starać się, by to marzenie spełnić.
Nowy cel to coś, do czego warto dążyć. A ludzie na emeryturze często zmagają się z własnym poczuciem beznadziei, bo brakuje im właśnie celu. Czegoś, do czego mogą dążyć, by mieć poczucie tego, że są potrzebni, a ich życie ma sens.
Rozmowa z psychologiem
Czasami bardzo trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Możesz nie widzieć przed sobą żadnego celu i nie być w stanie żadnego wymyślić. Możesz nie czuć się na siłach by wyjść do ludzi i nie czuć motywacji do działania. Wtedy warto porozmawiać z psychologiem. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psycholog-warszawa/.
Pamiętaj: emerytura to nie koniec świata! Możesz wtedy zacząć się realizować, spełniać swoje pasje i po prostu żyć szczęśliwie. Czasami wystarczy tylko poszukać odrobiny pomocy, by to zrozumieć i na nowo odnaleźć się w całkiem innej rzeczywistości.