Spis treści
Niestety, zanim osiągnie się powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn, a jest się beneficjentem emerytury lub renty, trzeba uważać na to, ile się dorabia do swoich świadczeń.
Jeśli przekroczy się limit dochodu o 70 procent, wysokość wypłacanego świadczenia ulega zmniejszeniu. Limity te zmieniają się co kwartał, a zależą one od wyliczeń, jakie przeprowadza ZUS. W przypadku przekroczenia limitu o 130 procent wypłata świadczeń zostaje całkowicie wstrzymana.
Ile dokładnie można dorobić na emeryturze?
Ustawa z 1998 roku o emeryturach i rentach wprowadziła zasadę, iż każda osoba otrzymująca owe świadczenia ma prawo do dodatkowego dorobku. Jednak zarobki te podlegają limitom, które ustala ZUS. W roku 2019 limity te zmieniały się już kilkukrotnie, ponieważ wyliczenia przeprowadzane są co kwartał. Zależą one od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wszystkich Polaków. W obecnym kwartale, który wyznaczony został na okres czasu od 1 września 2019 roku do 30 listopada 2019 roku, limity będą wynosić następująco:
- 70 procent przeciętnego wynagrodzenia Polaków za II kwartał 2019 roku osiągnęło kwotę 3387,50 zł – to oznacza, że dodatkowe dorobki emerytów i rencistów dopiero powyżej tej kwoty będą wpływać na zmniejszenie otrzymywanego świadczenia;
- natomiast 130 procent przeciętnego wynagrodzenia Polaków za II kwartał 2019 roku wyniosło 6291,10 zł – jeśli dorabiając do emerytury lub renty, osiągniemy ten próg zarobków, wypłaty naszego świadczenia zostaną wstrzymane.
Kto nie musi przejmować się limitami?
Oczywiście powyżej przedstawione limity nie dotyczą osób, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny wskazany w ustawie. Takie osoby mogą dorabiać sobie bez żadnych przeszkód – tyle, ile chcą i mogą. Oprócz tego do grona osób nieograniczonych limitami należą ci, który uzyskali prawo do emerytury częściowej, bądź w szczególnych warunkach przy otrzymaniu prawa do renty inwalidy wojennego lub wojskowego. W przypadku renty inwalidy wojennego powinna być ona związana z pobytem w obozie lub innych miejscach odosobnienia, natomiast jeśli chodzi o rentę inwalidy wojskowego – ze służbą wojskową. Limity nie dotyczą również rent rodzinnych, jakie otrzymuje się w związku ze śmiercią tych osób.
Lekka praca w domu
Najczęściej emeryci i renciści chcieliby dorobić sobie spokojnie w zaciszu własnego domu. Oczywiście jest dużo ofert pracy, które można wykonywać poza domem, jednak nie każdemu to odpowiada i nie każdy może sobie na to pozwolić (na przykład w związku ze stanem zdrowia).
W dzisiejszych czasach najlepiej szukać pracy poprzez internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google hasło typu „praca dla emeryta„, „praca w domu”, „praca chałupnicza” + nazwa miasta, w którym pracę chcemy wykonywać. Alternatywnym sposobem jest między innymi wybranie się do urzędu pracy, gdzie pomogą w poszukiwaniach.
Na emeryturze można podjąć pracę niezwiązaną ze swoim wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym. To idealny czas na to, aby odpocząć od trudnych obowiązków i skupić się na czymś, co sprawia nam radość. W domu można na przykład zajmować się dziećmi czy dawać korepetycje – na podstawowym poziomie dla dzieci z klas początkowych lub na bardziej zaawansowanym.