Kino i Teatr dla Seniora

Senior Couple Watching Film In Cinema

Czas jesieni życia to idealny moment na to, by korzystać z możliwości, jakie dają instytucje kulturalne. Seniorzy mogą bowiem nie tylko cieszyć się ze zniżek na bilety wstępu do kina czy teatru ale także z programów, które są skierowane do osób po 60 roku życia. Wystarczy tylko nieco się rozejrzeć i możliwym jest nadrobienie zaległości w sferze sztuki i kultury. Wszystko, co będzie potrzebne to legitymacja emeryta lub rencisty i odrobina dobrej woli, by skorzystać z atrakcyjnych ofert, jakie posiadają instytucje kultury.

Ulgowe bilety na seniora.

Osoby, które uzyskały status emeryta, a tym samym zostały zaliczone do grona seniorów, mogą liczyć na to, że z tego faktu płyną wymierne korzyści. W przypadku kin oraz teatrów nie ma niestety ogólnych przepisów dotyczących zniżek, tak jak ma to miejsce w przypadku muzeum czy ogrodów zoologicznych. Nie mniej jednak, mając na uwadze dobro dojrzałych widzów, zarówno sieci multipleksów, jak i teatry wprowadziły szereg ulg oraz promocji. Warto przy tym zaznaczyć, że w wielu przypadkach nie ma konieczności okazywania dowodu poświadczającego uprawnienia emerytalne, a jedynie ukończenie określonego wieku.

Największym problemem seniorów chcących skorzystać z ulgowych biletów do kina lub teatru będzie brak ogólnodostępnej informacji, co do wysokości zniżek i warunków uprawniających do jej otrzymania. W większości przypadków wiedzę w tym zakresie można uzyskać na stronach internetowych konkretnych instytucji lub bezpośrednio przy kasie.

Program „60+ kultura”

Prowadzony przez Ministerstwo Kultury program „60+ kultura” to akcja mające na celu umożliwienie seniorom korzystanie ze specjalnie dla nich przygotowanych ofert instytucji kulturalnych. W ramach jednego weekendu (w roku 2016 odbyło się to w pierwszy weekend jesieni 24 – 25 września) osoby młode duchem mogą bezpłatnie zwiedzać muzea, uczestniczyć w wykładach czy też podziwiać sztuki teatralne. Co więcej szereg instytucji umożliwia także zwiedzanie swoich, na co dzień niedostępnych, zakamarków pod okiem profesjonalnego przewodnika.  Chcąc uczestniczyć w tegorocznym wydarzeniu w ramach programu „60+ kultura” należy śledzić stronę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie poza terminem będą także wskazane instytucje uczestniczące w tej atrakcyjnej akcji.

Wybrane kina i teatry oferujące specjalne promocje dla seniorów.

Seniorzy mieszkający na Śląsku mają możliwość wykorzystania ulg, które oferuje instytucja filmowa Silesia Film. Należy tu wskazać przede wszystkim:

– kinoteatr „Rialto”  oferuje bilety dla seniorów w cenie 7 zł na seanse w ramach Filmowego Klubu Seniora. Oferta dotyczy dwóch seansów w miesiącu.

– kino „Kosmos” proponuje seniorom 2 seanse w ciągu miesiąca, na które cena biletów wynosi 7 zł. Projekcje odbywają się co dwa tygodnie w środy o godzinie 11:00.

– kino „Janosik” w ramach Klubu Seniora oferuje seanse odbywające się raz w miesiącu, na które bilety dla seniorów kosztują 5 zł.

– w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach seniorzy mogą liczyć na ulgi wynoszące od 5% do 25%  na wszystkie spektakle. Dodatkowo uczestniczy Uniwersytety III Wieku otrzymują zaproszenia na bezpłatne próby generalne. W ramach Programu Aktywny Senior osoby w kwiecie wieku mogą skorzystać z ulgi wynoszącej 30 %.

Wrocław.

Szukający kulturalnej rozrywki seniorzy mieszkający we Wrocławiu mogą pozyskać informacje dotyczące skierowanych do nich ofert kinowych i teatralnych we Wrocławskim Centrum Seniora, którego strona internetowa znajduje się pod adresem http://seniorzy.wroclaw.pl/kultura/oferta-kulturalna/teatry .

Niewątpliwie na uwagę zasługuje stała zniżka dla seniorów we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, gdzie w każdą niedziele osoby dojrzałe kupią bilet za 17 zł.

Obok standardowych zniżek na seanse kinowe odbywające się w multipleksach wrocławscy seniorzy mogą liczyć na promocja organizowaną przez kino Helios Nowe Horyzonty. W każdą środę o godz. 14:00 prezentowane są filmy w ramach cyklu „Nowe horyzonty dla seniora”. Cena biletu na seans to 10 zł.

Poznań

Poznańscy seniorzy mogą liczyć na uzyskanie informacji dotyczących oferty kulturalnej na stronie internetowej Centrum Inicjatyw Senioralnych znajdującej się pod adresem http://www.centrumis.pl/kina.html  lub tez pod numerem Tel: 61 847 21 11, 61 842 35 09.

Na szczególna uwagę zasługują oferty prezentowane przez kino na Dziedzińcu oraz kino na Rybitwach. Oba są kinami plenerowymi, które w okresie wakacyjnym – w lipcu i sierpniu – oferuję bezpłatne seanse.

Poznańskie teatry, takie jak Wielki, Nowy czy też Polski oferują seniorom bilety po zniżkowych cenach wynoszących od 20 do 45 złotych.

Warszawa.

Stolica naszego kraju posiada najbogatszą ofertę kulturalną, w tym także tę, która skierowana jest do osób w wieku senioralnym. Warto jednak zwrócić na główne sceny warszawskich teatrów:

– w teatrze Dramatycznym osoby, które ukończyły 65 rok życia mogą liczyć na zniżkę przy zakupie biletów. Realizowany jest tutaj również program Teatr Przyjazny Seniorom w ramach którego bilety kosztują 20 zł na wybrane spektakle.

– Teatr Powszechny proponuje seniorom specjalną ofertę polegająca na obniżeniu ceny biletów do 20 zł w jeden dzień miesiąca.

 

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułHobby
Następny artykułSenior w podróży