Sport

Przejście na emeryturę to moment w życiu, kiedy nagle pojawia się ogromna ilość wolnego czasu. Warto wtedy pamiętać, że to doskonała okazja do tego, by zacząć uprawiać sport. Wbrew powszechnej opinii nic nie stoi na przeszkodzie temu, by senior mógł zapewniać swojemu organizmowi aktywność fizyczną. Co więcej, zwłaszcza w przypadku osób młodych duchem dobrze jest sprawić, by i ciało odzyskało świeżość i gibkość. Najlepszą drogą do tego jest właśnie sport.

Zanim ruszymy na siłownię.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że uprawianie sportu ma wyjątkowo dobry wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie zaś kiedy wiek sprawia, że organizm powoli wytraca swoją naturalną wydolność. Ratunkiem na starzejące się ciało jest ruch i aktywność fizyczna. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od wieku dobrze jest podchodzić do sportu zgodnie z zasadą mierzenia sił na zamiary. Innymi słowy, nie należy od razu rzucać się wir maratońskich biegów czy też wyciskania sztangą 100 kilogramów. Każdy musi umiejętnie dopasować obciążenie do swoim możliwości, a co istotne należy wybrać taką formę aktywności fizycznej, która zapewnie nam także przyjemność.

Seniorzy, którzy chcą wykorzystać swój wolny czas na rzecz aktywności fizycznej powinni skonsultować swoje zamiary z lekarzem. Pozwoli to nie tylko na uniknięcie niepotrzebnych problemów zdrowotnych, ale także ułatwi wybór takiej dyscypliny, która przyniesie najlepsze efekty dla zdrowia. Trzeba bowiem pamiętać, że sport uprawiany prawidłowo i zgodnie z zaleceniami lekarza pozwala na wzmocnienie odporności, poprawia wydolność organizmu oraz komórek mózgowych, a ponadto kształtuje sylwetkę.

Sport dla seniora.

Przyjmując założenie, że rozpoczynając przygodę z aktywnością fizyczną w wieku emerytalnym nie mieliśmy wcześniej doświadczeń z wyczynowym uprawianiem sportu dobrze jest wybierać te dyscypliny, które są najmniej obciążające dla organizmu. Tym samym zamiast biegania dobrze jest wybrać Nordic Walking lub pływanie. Zamiast siłowni czy aerobiku  jogę lub gimnastykę.

Warszawa

Warto także korzystać z możliwości, jakie dają organizowane specjalnie dla seniorów zajęcia sportowe. Dla przykłady w Warszawie Uniwersytet III Wieku organizuje dla seniorów marsze Nordick Walking do Lasku Bielańskiego. Dodatkowo Akademia Wychowania Fizycznego prowadzi zajęcia w ramach Uniwersytety III Wieku w ramach których możliwe jest skorzystanie z:

– zajęć gimnastycznych,

– zajęć na basenie,

– kursów tańca.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu (022) 834 04 31 wew. 620 lub droga mailową utw@awf.edu.pl

Gdynia.

W gdyńskim Centrum Aktywności Seniora możliwe jest skorzystanie z szerokiej gamy zajęć, które są skierowane do osób po 60 roku życia. Możliwe jest tutaj skorzystanie z takich zajęć, jak nauka i doskonalenie pływania, aqua aerobik, Tai – Chi, Chi – Kung, pilates, siłownia, body ball, joga, spinning, gimnastyka z elementami pływania. Co istotne w celu ułatwienia dostępu dla seniorów zajęcia prowadzone są w dzielnicach:

– Chylonia,

– Grabówek,

– Dąbrowa,

– Karwiny,

– Śródmieście.

Szczegółowe informacje dotyczące planu zajęć oraz zapisów na konkretne dyscypliny można uzyskać na stronie internetowej www.seniorplus.gdynia.pl.

Poznań.

Seniorzy zamieszkujący w Poznaniu mogą skorzystać z oferty prezentowanej przez Ośrodek Terapii Ruchowej dla osób III wieku, które znajdują się przy Wielkopolskim Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej. Prowadzone na terenie ośrodka TKKF przy ul. Winogrady 11 zajęcia są skierowane do osób, które ukończyły 50 rok życia. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 853 15 41. Prowadzone zajęcia obejmują:

– gimnastykę,

– elementy jogi,

– ćwiczenia ogólnorozwojowe na siłowni,

– nordick walking.

Kraków

Krakowscy seniorzy mają możliwość korzystania z dedykowanych dla nich ośrodków, których lista znajduje się na stronie internetowej pod adresem –   http://dlaseniora.krakow.pl/2507,kat,106,artykul,instytucje.html

Wrocław.

Osoby po 60 roku życia, które mieszkają we Wrocławia mają możliwość korzystania z aktywności fizycznej w ramach zajęć oferowanych przez Centrum Aktywności Sportowej  i Społecznej Skałka. W ramach akcji „Sprawny senior” można skorzystać z miedzy innymi takich sportów jak:

– nordick walking,

– gimnastyka kręgosłupa.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 733 877 905.