Europejskie stolice – przedstawiamy Wiedeń

Wiedeń

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów – EUROPEJSKIE STOLICE – w ramach którego będziemy przedstawiać Państwu najciekawsze stołeczne miasta, które warto odwiedzić. Cykl rozpoczynamy od Wiednia – niegdyś stolicy monarchii austro-węgierskiej – wielkiej 2-milionowej metropolii położonej na rzeką Dunaj, która w wielu rankingach plasuje się w czołówce miast o najwyższej jakości życia.   Dlaczego warto odwiedzić Wiedeń i co warto tam zobaczyć? – Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo poniżej.

Jak dostać się do Wiednia z Polski?

Z Warszawy do Wiednia jest około 670 km, ale z Katowic – już zaledwie 390 km. Taką odległość można spokojnie pokonać nawet samochodem, ale oczywiście do stolicy Austrii możemy się dostać także innymi środkami transportu. Najszybciej (wystarczy półtorej godziny) i najwygodniej minie nam podróż samolotem.  Do Wiednia z polskich lotnisk latają zarówno tanie linie (Ryanair), a z Warszawy – także LOT i Austrian.  Obecnie do Wiednia można się również dostać bezpośrednim pociągiem z Polski. Trzeba jednak pamiętać, że taka podróż na trasie Warszawa-Wiedeń trwa od 7,5 do nawet 11 godzin (pociąg zatrzymuje się także w Sosnowcu czy Katowicach).  Inną opcją będzie autokar – np. firma Flixbus oferuje bezpośrednie połączenia na trasie Warszawa-Wiedeń (przez Katowice). Podróż pospiesznym autokarem zajmuje około 9 godzin.

Historia i architektura Wiednia

Początki Wiednia sięgają czasów antycznych i wiążą się z rzymskim obozem legionistów o nazwie Vindobona. Później w średniowieczu obszar ten znalazł się we władaniu dynastii Babenbergów, za której w 1221 r. Wiedeń uzyskał prawa miejskie.  Już w drugiej połowie XIII wieku miasto dostało się jednak pod panowanie rodu Habsburgów, z którego historią było nierozerwalnie związane aż do 1918 roku, stając się stolicą Cesarstwa Austrii, a następnie Austro-Węgier.

Właśnie z okresu panowania Habsburgów pochodzą najwspanialsze zabytki i przykłady wiedeńskiej architektury. Najważniejszy kościół austriackiej stolicy to Katedra św. Szczepana – gotycka świątynia, której budowa rozpoczęła się w 1304 r. i trwała przez kolejne dwa wieki.  Wieża południowa kościoła ma wysokość  aż 137 metrów, co jeszcze w XV wieku czyniło ją najwyższą gotycką wieżą Europy.  Dziś turyści mogą podziwiać z niej panoramę austriackiej stolicy.

W Wiedniu znajdziemy budowle reprezentujące wszystkie najważniejsze style architektoniczne – poza wspomnianym już gotykiem, warto zobaczyć przepiękny barokowy Kościół św. Karola Boromeusza (na zdjęciu powyżej), klasycystyczny budynek austriackiego parlamentu, neogotycki Ratusz, neorenesansowy gmach Opery Wiedeńskiej (Staatsoper) czy Burgtheater (teatr zamkowy) w stylu włoskiego renesansu. Dwie ostatnie budowle znajdziemy przy ulicy Ring, czyli przepięknym bulwarze – reprezentacyjnej ulicy Wiednia, którą zaprojektowano w drugiej połowie XIX wieku. Inną ulicą, którą warto się przespacerować jest Kohlmarkt, czyli dosłownie „targ węglowy”.  Wbrew swojej nazwie, nawiązującej do historii miejsca, obecnie jest to ulica butików największych dyktatorów mody, mieszczących się w okazałych  i eleganckich secesyjnych kamienicach.

Cesarskie rezydencje: Hofburg, Schonbrunn i Belvedere

Wiedeń to oczywiście miasto cesarskie i centrum monarchii Habsburgów, a zatem do największych i najpiękniejszych budowli należą tu przede wszystkim cesarskie rezydencje i pałace.

Pałac Hofburg, którego początki sięgają XIII wieku, to olbrzymi kompleks w centrum Wiednia, który kolejni władcy z dynastii Habsburgów sukcesywnie rozbudowywali. Pełnił on funkcję pałacu zimowego. Obecnie mieszczą się tam m.in. siedziba austriackiego prezydenta, muzea oraz liczne ministerstwa.

Niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Wiednia jest barokowy Pałac Schönbrunn wraz z przepięknym rozległym parkiem powstawał w XVII-XVIII wieku, a obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac ten był m.in. miejscem obrad słynnego Kongresu Wiedeńskiego, a cesarz Franciszek Józef I wykorzystywał go jako swoją letnią rezydencję.  Natomiast jego następca i zarazem ostatni cesarz Karol I właśnie w Schönbrunn podpisał w 1918 r. akt abdykacji.

Barokowy pałac Belvedere (na zdjęciu powyżej) – wykupiony w XVIII wieku przez Cesarzową Marię Teresę – to w istocie dwa budynki rozdzielone przepięknym ogrodem w stylu francuskim. „Górny Belweder” przeznaczony był na bankiety i uroczystości, zaś „Dolny Belweder” pełnił funkcję letniej rezydencji.

Muzea, galerie sztuki

Wiedeń to także gratka dla amatorów zwiedzania muzeów i galerii sztuki. Z pewnością warto polecić otwarte w 1889 r. Muzeum Historii Naturalnej, w którym znajdziemy m.in. słynną Wenus z Willendorfu – najstarszą figurkę bogini płodności.

W bliźniaczym budynku po przeciwnej stronie Maria-Theresien-Platz znajduje się z kolei Muzeum Historii Sztuki z bogatą kolekcją malarstwa gromadzoną przez Habsbugrów. Można tam zobaczyć m.in. słynny obraz „Wieża Babel” Pietera Bruegel (starszego).

Fani malarstwa zdecydowanie powinni odwiedzić Galerię Albertina, której ogromna kolekcja obejmuje dzieła takich mistrzów, jak chociażby: Rafael, Rembrandt, Leonardo da Vinci, Michał Anioł,  Rubens,  Bosch,  Bruegel,  Cézanne, Picasso, Matisse, Klimt i Kokoschka.

W dzielnicy Neubau znajduje się również tzw. `Dzielnica Muzealna (MuseumsQuartier),  która jest jednym z największych na świecie tego typu kompleksów – tam znajdą Państwo m.in. „mumok”, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Wiedniu.

Wiele znanych obrazów austriackiego malarza Gustava Klimta [powyżej obraz Klimta „Kobieta z wachlarzem”] – reprezentanta secesji i modernizmu – znajdziemy w galerii znajdującej się w Pałacu Belvedere.

Na świeżym powietrzu

Wiedeń to nie tylko muzea, galerie sztuki i cesarskie pałace, ale również obszerne tereny zielone.  Największym i najpopularniejszym parkiem jest niewątpliwie wiedeński Prater, który powstał na dawnych terenach łowieckich Habsburgów położonych między Dunajem a Kanałem Dunajskim.

Znajduje się tutaj słynny Lunapark, do którego atrakcji należą m.in. kolejki górskie, domy strachu i liczne karuzele. Przy wejściu do parku stoi jeden z najstarszych diabelskich młynów – Wiener Riesenrad – o wysokości niecałych 65 m.  Widoki na miasto ze szczytu diabelskiego młyna zapierają dech w piersiach i naprawdę warto skorzystać z tej atrakcji.  Prater można odwiedzać bezpłatnie, natomiast cena za bilet na poszczególne atrakcje w lunaparku wynosi na ogół kilka euro.

Spacerując po Wiedniu warto też zajrzeć na Wyspę Dunajską, na którą prowadzi most pontonowy. Ta sztuczna wyspa ma długość aż 21 km przy zaledwie 250 metrach szerokości – stąd niektórzy nazywają ją „wyspą spaghetti”. Na wyspie dominuje zieleń i natura, ale znajdziemy tam także plaże (niektóre także dla nudystów), stanowiska do grillowania, place zabaw, boiska do gry w piłkę plażową, a także wiele barów, kawiarni i restauracji.