Spis treści
Rzym – stolica i największe miasto Włoch – to metropolia licząca obecnie prawie 3 miliony mieszkańców, która od zawsze przyciąga turystów swoją długą historią. Położony na siedmiu wzgórzach – od starożytności znany jest jako Wieczne Miasto (łac. Roma Aeterna) – według jednej z legend założony został w roku 753 p.n.e. przez Romulusa, jednego z braci bliźniaków wykarmionych przez wilczycę. To od imienia Romulusa, który został pierwszym jego królem, pochodzi nazwa miasta.
Jak dostać się z Polski do Rzymu?
Odległość dzieląca Polskę i stolicę Włoch jest duża – z Warszawy do Rzymu trzeba pokonać około 1800 km, co przekłada się na około 20 godzin jazdy samochodem. Z tego powodu nie rekomendujemy Państwu tego środka transportu. Najszybciej i najwygodniej dostaniemy się do Wiecznego Miasta samolotem i to z wielu miast w Polsce. Oczywiście nasz narodowy przewoźnik LOT oferuje loty z Warszawy (lotnisko Chopina) na główne rzymskie lotnisko Fiumicino, ale oferta tanich linii lotniczych jest znacznie szersza.
Irlandzki Ryanair oferują przeloty na lotnisko Rzym Ciampino z Warszawy (Modlin), Krakowa, Poznania i Wrocławia. Natomiast węgierski przewoźnik Wizzair oferuje loty na oba rzymskie lotniska (Ciampino i Fiumicino) z takich lotnisk jak Katowice, Kraków oraz Warszawa (lotnisko Chopina). Biorąc pod uwagę, że najlepsze ceny biletów lotniczych można znaleźć, gdy podróż rezerwujemy z kilku miesięcznym wyprzedzeniem, to teraz jest znakomity moment, by zaplanować wiosenny wypad do Rzym. W kwietniu czy maju w Rzymie pogoda jest optymalna, a nie jest to jeszcze szczyt sezonu turystycznego.
Najpiękniejsze rzymskie widoki
Niewątpliwie największe wrażenie robi panorama Wiecznego Miasta, jaką można podziwiać z kopuły Bazyliki Św. Piotra. Niezwykle atrakcyjny widok na starożytne ruiny Forum Romanum rozpościera się ze schodów i tarasów wschodniego krańca Kapitolu, gdzie dojdziemy od strony Piazza del Campidoglio. Zupełnie inne oblicza Rzymu odkryją przed nami wzgórze Janikulum (Gianicolo) znajdujące się w dzielnicy Zatybrze (Trastevere). Na szczycie tego wzgórza stoi pomnika włoskiego bohatera narodowego Giuseppe Garibaldiego na koniu, ale prawdziwą atrakcją jest niezwykły widok na całą lewobrzeżną część Rzymu. Atrakcyjne widoki z rzeką Tybr w roli głównej można także znaleźć w okolicy zamku Castel Sant’Angelo oraz z pobliskiego przepięknego Mostu Św. Anioła, który został wzniesiony przez cesarza Hadriana już w 134 roku n.e.
Śladami starożytnego Rzymu
Pozostałości antycznej świetności Rzymu rozsiane są w wielu miejscach miasta, ale oczywiście największa ich koncentracja znajduje się w samym sercu włoskiej stolicy pomiędzy wzgórzami Kapitolu, Palatynu i Eskwilinu.
Zwiedzanie warto zacząć od Placu Weneckiego (Piazza Venezia), który jest głównym węzłem komunikacyjnym Rzymu. Znajdujący się przy tym placu, wykonany z białego marmuru Pomnik króla Wiktora Emanuela II wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza, zajmujący część wzgórz Kapitolińskiego, góruje nad okolicą z racji 81 metrów wysokości i stanowi dobry punkt orientacyjny w terenie. Udając się na tyły pomnika łatwo trafimy na Forum Romanum oraz Palatyn, czyli społeczne, polityczne i handlowe centrum starożytnego Rzymu. Pozostało tam wiele ruin majestatycznych budowli, które tworzą niesamowitą scenerię.
Tuż za Forum Romanum znajdziemy ikonę Rzymu, czyli Koloseum – dawną arenę walk gladiatorów i wielkich widowisk, którą w latach 70-80 n.e. wznieśli cesarze Wespazjan i Tytus. Według różnych szacunków trybuny Koloseum mogły pomieścić nawet 50-70 tysięcy widzów, którzy dzięki 80 wyjściom mogli bardzo sprawnie i szybko opuścić amfiteatr.
Udając się z Placu Weneckiego w przeciwnym kierunku do Forum Romanum natrafimy na jedną z najbardziej niezwykłych i zapierających dech w piersiach budowli – Panteon – jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytności. Najprawdopodobniej była to świątynia poświęcona wszystkim bogom. Największe wrażenie robi wnętrze świątyni i jego wspaniała kopuła o średnicy 44 metrów, pokryta kasetonami, na której środku znajduje się 9-metrowy otwór – tzw. oculus. Ten otwór to jedyne źródło naturalnego światła w Panteonie, przez który w dzień wpada snop promieni słonecznych, a w bezchmurne noce – blask księżyca.
Rzymskie kościoły i Watykan
Enklawą w granicach Rzymu jest najmniejsze niezawisłe państwa świata, czyli Watykan leżący na prawym brzegu Tybru. Do żelaznych punktów każdej niemal wycieczki do Rzymu należy oczywiście potężna Bazylika Św. Piotra oraz rozległe Muzea Watykańskie, ale spore wrażenie robi już sam Plac Świętego Piotra otoczony kolumnadą, z egipskim obeliskiem po środku. Na osi prowadzącej z Placu Św. Piotra w kierunku rzeki znajdziemy jeszcze Zamek Świętego Anioła (Castel Sant’Angelo) – starożytna budowla, która pełniła różne funkcje. Była grobowcem, mauzoleum, więzieniem, fortecą, a obecnie mieści się w niej watykańskie muzeum średniowiecznej broni.
Rzym to miasto kościołów, jest ich ponoć blisko 80 – w większości bardzo starych. Nie sposób wymienić wszystkich, ale najważniejsze, które warto zobaczyć to Bazylika Św. Jana na Lateranie (San Giovanni in Laterano), której imponująca fasada oraz wnętrze utrzymane są w stylu barokowym. Przeciwieństwem tej świątyni będzie skromny średniowieczny kościół San Clemente z XII wieku, kryjący w sobie dwie inne, znacznie starsze świątynie. Kolejna imponująca świątynia to bazylika Santa Maria Maggiore (Matki Boskiej Śnieżnej) położona niedaleko głównego rzymskiego dworca kolejowego Termini.
Słynne place, fontanny, ulice… i schody hiszpańskie
Jedną z zalet zwiedzania Rzymu jest niewątpliwie fakt, że większość atrakcji mieści się w zasięgu spaceru i przy dobrym rozplanowaniu nie ma potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej czy taksówek. Przemieszczając się pomiędzy poszczególnymi atrakcjami natrafimy z pewnością na wiele wspaniałych placów i uliczek, na które również warto zwrócić uwagę.
Piazza Navona to perła baroku i powszechnie uważany jest za najpiękniejszy plac Rzymu. Eliptyczny kształt placu to pozostałość po mieszczącym się w tym miejscu w starożytności hipodromie. Główną atrakcją placu jest malownicza Fontanna dei Quattro Fiumi (fontanna czterech rzek) z posągami symbolizującymi 4 wielkie rzeki: Nil, Ganges, Rio de la Platę i Dunaj.
Kolejna atrakcja Rzymu, której nie wolno sobie odmówić, to słynna pochodząca z XVIII wieku Fontanna di Trevi, która światową sławę zawdzięcza scenie z filmu „La Dolce Vita” Felliniego, w której aktorka Anita Ekberg zażywała nocnej kąpieli w wodach tejże fontanny. Turyści mają w zwyczaju wrzucać do niej monety, licząc że to zapewni im rychły powrót do Rzymu.
Kolejny plac bez którego trudno sobie wyobrazić włoską stolicę to Piazza di Spagna, którego ważnym elementem są tzw. schody hiszpańskie – nazwa pochodzi od pobliskiego Palazzo di Spagna, w którym w XVII wieku miała się mieścić ambasada Hiszpanii. Długie rokokowe w stylu schody prowadzą do kościoła Trinita dei Monti, który mieści się na szczycie wzgórza Pincio, zaś u podstawy schodów znajdziemy kolejną przepiękną rzymską fontannę – Fontanna della Barcaccia, której kształt nawiązuje do kształtu na wpół zatopionej łodzi, przez której burtę przelewa się woda.
Gdzie na zakupy, a gdzie na kawę?
Schodząc na dół hiszpańskimi schodami na dole natrafimy na elitarną ulicę handlową o nazwie Via dei Condotti – przy niej zaś znajdziemy butiki wszystkich największych włoskich i francuskich domów mody: Prada, Gucci, Armani, Dolce & Gabbana, Zegna, Max Mara, Bvlgari, Dior czy Louis Vuitton.
Chcąc napić się dobrej włoskiej kawy lub kupić świeże owoce i warzywa, warto się wybrać na plac Campo de’ Fiori. Ten przyjemny plac pełen jest kawiarni i restauracji, w których można coś przekąsić, a także funkcjonuje tu stragany z owocami, warzywami, kwiatami i rybami.