Od emerytury do emerytury

Senior woman choosing a dairy products at supermarket

Bardzo wielu seniorów musi borykać się z problemami wynikającymi z niskiej wysokości świadczeń otrzymywanym w ramach renty lub emerytury. Trwanie w zaklętym kręgu „od pierwszego do pierwszego” może prowadzić do wielu problemów i frustracji.

Dlatego jeżeli nie ma możliwości na zwiększenie dochodów trzeba nauczyć się  mądrego wydawania swoich środków. Na szczęście nie trzeba tu odkrywać Ameryki. Można skorzystać z doświadczeń, jakie zdobyli ludzi z całego świata próbując przeżyć dzień za przysłowiowe pięć złotych.

Budżet, czyli wszystko zgodnie z planem.

Pierwszym krokiem na drodze do lepszego wykorzystywania swoich pieniędzy jest umieszczenie ich w szczegółowym miesięcznym planie. Budżet pokazujący ile dokładnie mamy środków oraz, które wydatki są sztywne i niepodlegające ograniczeniu, a które mogą być optymalizowane to najlepsze narzędzie do tego, by zobaczyć gdzie rozchodzą się nasze pieniądze. To także idealny sposób na to, by określać już na początku miesiąca, na czym można po prostu oszczędzić. Warto zatem sporządzić sobie tabelę, w której umieszcza się wszystkie swoje wydatki z dokładnym ich opisem.

Mając już określone, co jest wydatkiem sztywnym, który nie może być w żaden sposób pomniejszony, jak choćby stałe opłaty za mieszkanie, a co może być źródłem oszczędności można przystąpić do działania. Warto przy tym pamiętać, że dobrze jest stosować zasadę jednego grosza. Oznacza ona, że nawet najmniejsza oszczędność, ale wykonywana na bardzo wielu pozycjach pozwala na osiąganie w sumie dużej kwoty. Ma to zastosowanie w szczególności do takich produktów, które są kupowane najczęściej, a więc głównie w odniesieniu do żywności. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że oszczędzanie nie zawsze oznacza, że trzeba wydać mniej na zakupach. Przede wszystkim trzeba wydatkować mądrze i zgodnie z wcześniej przyjętym planem.

Zakupy.

Codzienne zakupy spożywcze to w większości budżetów pozycja, która pochłania najwięcej pieniędzy. Jest to tym samym obszar, na którym można poczynić najwyższe oszczędności. Warto jednak przy tym pamiętać, że nie zawsze musi się to odbywać kosztem jakości kupowanych produktów. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą na zmniejszenie kosztów codziennych zakupów.

  • na zakupy idziemy z wcześniej przygotowaną listą produktów, której sztywno się trzymamy,
  • przed wyjściem na zakupy spożywcze dobrze jest coś zjeść, bowiem jak pokazują badania osoby głodne kupują więcej zbytecznych produktów,
  • warto korzystać z gazetek promocyjnych, które informują z wyprzedzeniem o obniżkach cen wielu produktów,
  • w przypadku produktów, które mogą być długo przechowywane, jak ziemniaki, mąka czy jaja warto jest korzystać z możliwości kupna większej ilości, co pozwoli na oszczędność rozłożoną w czasie,
  • nie należy kupować gotowych produktów spożywczych, lub półproduktów, które oprócz często niskiej jakości są drogie. Można je przygotować samodzielnie w domu i do tego taniej,
  • zakupy produktów spożywczych trzeba wykonywać tak, by nic nie wyrzucać do kosza z uwagi na upływ terminu przydatności do spożycia.

W przypadku zakupów odzieżowych również istnieje możliwości rozsądnego ograniczenia wydawanych pieniędzy. Zamiast iść do markowego sklepu warto skorzystać z promocji w dyskoncie lub supermarkecie, gdzie można kupić odzież o wcale nie mniejszej jakości, za to o wiele taniej. Warto też korzystać ze sklepów z odzieżą używaną, gdzie za bardzo niewielkie pieniądze można nabyć naprawdę wartościowe ubrania. W wielu miastach są także organizowane targi, na których można wymienić  się odzieżą. Jest to wygodna i atrakcyjna forma zmian w swojej szafie.

Gotuj z planem.

Nie ma możliwości ograniczenia do zera wydatków związanych z odżywaniem się. W ich skład poza produktami spożywczymi wchodzi także koszt energii potrzebnej do przyrządzenia danej potrawy. Dlatego trzeba kierować się kilkoma zasadami, które pozwalają na skuteczne zaoszczędzenie nie tylko pieniędzy ale także czasu:

  • gotuj tyle, by wystarczyło na co najmniej dwa dni, ale nie tak dużo by trzeba było coś wyrzucić,
  • zupy pozwalają zaoszczędzić najwięcej czasu i pieniędzy,
  • w kuchni nic nie może się marnować – nawet sucha kromka chleba może stać się grzankami do zupy,
  • zawsze należy mieć w kuchni takie produkty jak: jajka, mąka, makaron. Te podstawowe produkty mogą stanowić bazę do wielu potraw z wykorzystaniem tak zwanych „resztek” z lodówki.

Dzięki tym kilku prostym zasadom możliwe jest ograniczenie wydatków związanych z codziennymi posiłkami przy jednoczesnym nie pogarszaniu ich jakości.

Utrzymanie domu.

Wydatkiem, co do zasady, stałym jest koszt związany z opłatą za mieszkanie lub czynszem. Niezależnie jednak od tego, czy mieszkamy we własnym lokalu lub domu, możemy mieć wpływ na to, jak wysokie są rachunki za media.

W przypadku energii elektrycznej warto zacząć do tego, by zawrzeć najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb umowę na dostarczanie prądu. Obecnie firmy energetyczne posiadają w swojej ofercie szereg różnych możliwości zmniejszenia opłat. Co więcej, dla osób, które chcą mieć całkowitą kontrolę nad tym ile płacą za prąd istnieje opcja zainstalowania tak zwanego licznika przedpłatowego, który działa na zasadzie wykupywania karty z określoną ilością kilowatogodzin.

Niezależnie jednak od formy w jakiej energia elektryczna będzie do nas dostarczana warto zainwestować w sprzęty AGD i RTV, które posiadają najwyższą klasę energetyczną, a także w odpowiednie żarówki energooszczędne. Choć może to być znaczący wydatek, to w dłuższej perspektywie nie tylko się on zwróci ale także przyniesie oszczędności.  Należy także pamiętać, by wyłączać na noc z prądu sprzęty RTV.

Jeżeli korzystamy z gazu do gotowania należy pamiętać, by garnki były zawsze przykryte. Pozwala to na przyśpieszenie wzrostu temperatury w ich wnętrzu. Co ważne, należy korzystać z tego palnika, który jest powierzchniowo przystosowany do danego garnka. Innymi słowy garnek powinien w całości pokrywać palnik, a ogień nie może wychodzić po bokach naczynia.

W przypadku wody trzeba pamiętać, o tym by zakręcać kran podczas mycia zębów czy golenia się. Zastosowanie się do tej z pozoru banalnej zasady pozwala na uzyskanie sporych oszczędności. Dobrze jest również zainwestować w tak zwane perlatory, które zmniejszają ilość wody pobieranej do mycia.