Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – czy warto?

W Polsce służba zdrowa od wielu lat nie ma najlepszej opinii. Kolejki do specjalistów, brak łatwego dostępu do wielu lekarzy oraz szeroko zauważany, swoisty bezwład organizacyjny sprawia, że coraz popularniejsze stają się prywatne, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne.

Jakie są zalety dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego?

Jedną z zalet, przemawiających za wykupem dodatkowego ubezpieczenia, jest to, że w przeciwieństwie do środków wpłacanych do Narodowego Funduszu Zdrowia, nad pieniędzmi, które przeznaczamy na prywatne ubezpieczenie mamy pełną kontrolę. Sami jesteśmy w stanie określić, jakie są nasze potrzeby i co za tym idzie, ile powinna wynosić składka na prywatną opiekę zdrowotną.

Dodatkowo w przypadku nagłych okoliczności możliwe jest odpłatne skorzystanie ze specjalistów, których nie mamy w pakiecie. Tym samym, zamiast podnosić składkę ubezpieczeniową na NFZ Polacy coraz częściej wybierają opcję, w której sami decydują o wyborze dodatkowego ubezpieczyciela.

Jak wybrać dobre dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

Wybór polisy umożliwiającej korzystanie z dodatkowej, prywatnej opieki medycznej może być podjęty spośród bardzo wielu ofert. Rynek ubezpieczeniowy posiada bowiem coraz więcej pakietów, których ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Warto przy tym pamiętać, że firmy oferujące tego typu usługi posiadają zróżnicowane oferty, które są kierowane zarówno do osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi, a także seniorów.

W ramach podstawowych pakietów ubezpieczeniowych możliwe jest otrzymanie takich świadczeń, jak:

  • dostęp do lekarza pierwszego kontaktu,
  • podstawowe badania krwi itp.

Wybór właściwego ubezpieczenia zdrowotnego jest zależny tylko i wyłącznie od indywidualnych możliwości i potrzeb. Warto jednak zawsze zwracać uwagę na zakres świadczonych usług i ewentualne dopłaty do pozostałych świadczeń medycznych. Nie ulega przy tym wątpliwości, że dodatkowe ubezpieczenie medyczne to pewność i swoboda dostępu do profesjonalnej opieki medycznej.