Jaki prezent dla wnuków na I komunię świętą?

Jaki prezent dla wnuków na I komunię świętą?

Z niewiadomych powodów komunia stała się okazją do zakupu pierwszego samochodu osobowego dla przystępujących do niej dzieci. To oczywiście żart, bo na szczęście z racji wieku z auta ostatecznie z ciężkim sercem rezygnujemy, ale pozostajemy przy gokartach, dronach czy ogromnej gotówce.

Czym komunia zasłużyła sobie na takie wyróżnienie i czy rzeczywiście tak muszą wyglądać prezenty na tę okazję?

Komunia święta – wyjątkowe wydarzenie w życiu katolika

Komunia to kościelny sakrament, który z racji tego, że dzieje się tylko raz wymaga, zdaniem niektórych, upamiętnienia jakimś wyjątkowym prezentem. Wyjątkowym jednak nie musi oznaczać nie wiadomo jak kosztownym. Okrągły opłatek przyjmowany wtedy przez dziecko po raz pierwszy oznacza, że przyjmuje ono do swojego serca Jezusa pod postacią Eucharystii. Tak ważny dzień jak najbardziej powinien stanowić uroczystość dla każdej rodziny, a sam prezent może powinien nawiązywać do symboliki religijnej.

Co by to oznaczało w praktyce? Niemal każdy, kto w swoim życiu przystępował do komunii świętej, otrzymał chociaż jeden łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem. Ciekawie oprawiona biblia z dedykacją w środku lub różaniec to również często pojawiające się prezenty. Takie dary mają symboliczne znaczenie dla każdego katolika i powinny w pewnym momencie życia znaleźć się w jego posiadaniu. Co jeszcze można podarować na tę okazję dziecku?

Prezent na komunię świętą od dziadków

Fakt, że to właśnie dzieci przystępują do tego sakramentu, zachęca, by obdarować je też czymś, co uszczęśliwi, a nie jedynie podkreśli wagę tego wydarzenia i dnia. Rower czy aparat fotograficzny są dość powszechnym wyborem, ale pytanie, czy nie dlatego, że tak się utarło? Poza tym rower to często prezent od rodziców dla dziecka, bo jego wybór w dzisiejszych czasach nie jest wcale taki oczywisty. Aparat fotograficzny natomiast z powodzeniem wypierają komórki i jego zakup może oznaczać zaleganie w biurkowej szufladzie. Najważniejsze to wiedzieć, czym w danym momencie życia interesuje się dziecko, bo wcale nie musi to być fotografia.

Można powiedzieć, że takie personalizowane prezenty są bardziej dla dziecka, a nie tylko stanowią dla rodzica odhaczenia wydatku z listy potrzeb. Zatem jeśli dziecko lubi słuchać muzyki, można zainwestować w dobre słuchawki bezprzewodowe, ale już niekoniecznie w kosztowny odtwarzacz mp3, bo być może woli ono słuchać muzyki z telefonu mamy. Chodzi o to, by nie wydawać na wyrost, podczas gdy nie jest to aktualnie potrzeba dziecka. Dla dziewczynki lubiącej biżuterię można kupić złote kolczyki, a dla dziecka o artystycznym zacięciu może to być duży i dobrej jakości zestaw farb i innych przyrządów do malowania.

Co z tym telefonem?

Telefon komórkowy to temat, który rodzicom spędza sen z powiek. Kiedy powinien być ten pierwszy i czy to czasem nie woda sodowa uderza do głowy, że tak szybko? Dziadkowie, wybierając prezent dla dziecka, powinni zdecydowanie omówić tę kwestię z rodzicami, jeśli rozważają zakup telefonu. Żeby więc nie komplikować, można pójść w stronę bezpieczniejszą w postaci kursów, którymi dziecko byłoby zainteresowane. Może to być kurs pierwszego nurkowania dla fascynatów wody, kurs śpiewu dla wielbicieli karaoke czy kurs żeglarski.

Karnety na basen, do kina czy do parku trampolin również mogą uprzyjemnić ten dzień. Dzieci, które obeznane są już z wakacyjnymi wyjazdami bez rodziców, entuzjastycznie zareagują też na wykupioną kolonię czy obóz nad morzem lub w innym atrakcyjnym miejscu. Wszystko zależy od dziecka, jego temperamentu i zainteresowań oraz od wnikliwości dziadków w kwestię, czego wnukom potrzeba do szczęścia i czym aktualnie są zainteresowani.