Spis treści
Kurczak zdobi nasze stoły. Nie tylko jako żółte puchate stworzonko z kawałkiem skorupki na głowie w okresie wielkanocnym. Kurczaka lubimy przyrządzać na niezliczone sposoby, w całości czy kawałkach.
Skrzydełka, udka, filety, każdy lubi coś innego, co widać szczególnie po upieczeniu kurczaka w całości. Udka tylko dwa, podobnie jak skrzydełka, a ich amatorów może być znacznie więcej. Możliwe, że dlatego, że mięso na tych częściach jest najbardziej soczyste. Jak zatem przyrządzić kurczaka, by cały był soczysty i zjadany z apetytem?
Najczęstsze błędy przy pieczeniu kurczaka
Nasze niezadowolenie wywołuje potrawa twarda, sucha i bez wyraźnego smaku. Kurczaki czasem płatają takie figle, ale nie same tylko zawsze z naszą pomocą. Dlaczego tak się dzieje? Najczęstsze przyczyny nieudanego kurczaka to wkładanie zbyt zimnego mięsa do piekarnika, brak przypraw, ale też niedbanie o nasączenie go w tej części, która w naczyniu jest na górze, a do której nie docierają soki i tłuszcz spływające na dno naczynia. Tak więc kurczak powinien osiągnąć temperaturę pokojową, zanim wyląduje w piekarniku. W zimne mięso nie wnikają też przyprawy, więc kurczak będzie nie tylko suchy, ale też bez smaku.
Po drugie ważna jest sól, a obok niej inne przyprawy pasujące do tego mięsa. Możemy tu posiłkować się gotowymi mieszankami przypraw do drobiu, ale też użyć ich sami wedle uznania. Sprawdzi się pieprz, papryka, cząber, majeranek, sos sojowy, curry i kurkuma. Nie zaszkodzi też sok z cytryny czy natka pietruszki, ale przede wszystkim to my sami musimy dobrać co i w jakiej ilości, by nam odpowiadało. W kwestii przypraw, dobrze jest też po natarciu nimi mięsa odstawić kurczaka nawet na kilka godzin. Wymaga to sporo zapasu czasu, więc jeśli go nie mamy, to zaplanujmy chociaż godzinę. Mięso kurczaka dość szybko przesiąka przyprawami. No i najważniejsze, należy mięso podlewać, jak najczęściej się da. To, co spływa na dno naczynia, co jakiś czas zbierzmy na łyżkę i polewajmy wierzch kurczaka. Woda wlana do naczynia, w którym piecze się kurczak, parując, doda soczystości. Jaki zatem będzie najlepszy przepis na klasycznego kurczaka z piekarnika?
Aromatyczny i soczysty kurczak z piekarnika
Jeśli planujemy na obiad kurczaka, zacznijmy od wyboru dobrego gatunkowo mięsa w sklepie. Najlepiej jeśli jego waga nie przekracza 2 kg, wtedy mięso w samym środku będzie soczyste, a wierzchnia warstwa za bardzo się nie spiecze i nie wyschnie. Przyprawy najlepiej wymieszać z dwoma łyżkami oleju, co sprawi, że lepiej one przylgną do mięsa. Jakie w takim razie wybrać przyprawy?
- 2 łyżeczki soli,
- łyżka słodkiej papryki, można też dodać szczyptę ostrej mielonej papryki,
- łyżeczka mielonego pieprzu,
- łyżka suszonego majeranku,
- sok z cytryny (może być z około połowy cytryny),
- trochę wody do wlania na dno naczynia.
Po umyciu i wytarciu mięsa nacieramy go przyprawami z olejem i sokiem z cytryny. Wkładamy go do naczynia żaroodpornego i podlewamy wodą. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni z termoobiegiem i przez 20 minut pieczemy kurczaka bez przykrycia. Następnie zmniejszamy temperaturę do 180-190 stopni z termoobiegiem i pieczemy jeszcze 1,5 h. Maksymalnie ogólnie pieczemy tyle czasu, ile waży kurczak, czyli 2 h przy 2 kg mięsa. Może być mniej, ok. 1,5 h, ale na pewno nie więcej. Co 15 minut polewamy mięso spoczywającą na dnie wodą, do której skapuje wytapiany na bieżąco tłuszcz.
Taki przepis swobodnie można modyfikować, dodając czosnek, natkę pietruszki, inne zioła, które lubimy, ale niezależnie od naszych preferencji sednem takiego przepisu jest gwarancja soczystości mięsa, nawet w tych partiach, które lubią wysychać.