Fitness dla Seniora – najlepsze rodzaje aktywności fizycznej dla osób 60+

Senior couple in training session of aqua aerobics using dumbbells in swimming pool. Mature man and old woman practicing aqua fitness together. Healthy and fit senior couple enjoying their retirement in aqua aerobics training.

Wiosna to dobry moment, by pomyśleć o poprawieniu własnej kondycji fizycznej – dłuższy dzień, wyższe temperatury, więcej słońca to czynniki, które sprzyjają podejmowaniu większej aktywności fizycznej, także na świeżym powietrzu.

Gimnastyka dla Seniorów, to świetna propozycja na utrzymanie ciała w dobrej kondycji oraz zdrowiu. Ćwiczenia zwiększają ruchomość stawów oraz wzmacniają mięśnie i pomagają zapobiegać bólom kręgosłupa.

Spośród różnego typu zajęć grupowych dla seniorów dostępnych obecnie w klubach fitness warto rozważyć następujące rodzaje:

Joga dla seniora

Joga to zajęcia relaksacyjno-ruchowe dostosowane do możliwości uczestników, które łagodzą i zapobiegają bólom kręgosłupa, wzmacniają i usprawniają ciało, poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego i krążenia.  Do tych zajęć nie trzeba mieć żadnego przygotowania, świetnej kondycji ani wyglądu modelki. Zajęcia są prowadzone w spokojnym rytmie z uwzględnieniem zmian, jakie zachodzą u osób powyżej 50. roku życia. Joga dla seniorów pozwala niwelować problemy złotego wieku, takie jak bóle głowy, kręgosłupa, kłopoty z zasypianiem, wchodzeniem po schodach. Dzięki nim uczestnicy lepiej czują swoje ciało, kontrolują ruchy, a także nabierają dystansu do otaczającego ich świata w sensie psychicznym. Wbrew pozorom osoby starsze bardzo dobrze radzą sobie na zajęciach, starają się wykonywać ćwiczenia jak najlepiej pod okiem doświadczonych trenerów.

Stretching dla seniora

Stretching to ogólne określenie tzw. ćwiczeń rozciągających, których podstawowym celem jest zwiększanie elastyczność i swobody ruchu. Standardowo zalecane są wszystkim osobom, jako uzupełnienie treningów sportowych, ponieważ zwiększa elastyczność mięśni, ruchomość stawów, poprawia krążenie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zakwasów. Może zawierać elementy jogi.  Ćwiczenia rozciągające należy wykonywać dokładnie i powoli. Należy unikać gwałtownych i szarpanych ruchów, które mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Zajęcia stretchingowe polecane są szczególnie dla osób prowadzących siedzący tryb życia i uskarżających się na niską ruchomość stawów.  Nie są to jednak zajęcia, dzięki którym zgubimy nadprogramowe kilogramy.

Spinning dla seniora

Spinning (znany też jako „indoor cycling”) to zajęcia grupowe na rowerach stacjonarnych – ale nieco innych niż te domowe albo z siłowni. Rowery do spinningu są wzorowane na kolarskich – miały bowiem służyć sportowcom do treningów poza sezonem. Zaletą spinningu jest to, że w przeciwieństwie do jazdy na rowerze, nie musisz z niego rezygnować w okresie jesienno-zimowym. Dziś spinning proponuje wiele klubów fitness. Spinning to zajęcia o charakterze wytrzymałościowym. Muzyka – odpowiednio dobrana przez instruktora – narzuca tempo jazdy. Wiąże się ono z ukształtowaniem terenu – są odcinki, gdy pojeździsz po płaskiej nawierzchni, oraz takie, gdy będziesz pedałować z góry i pod górę. Spinning korzystnie wpływa na układ oddechowo-krążeniowy. Regularne treningi poprawiają kondycję fizyczną i wzmacniają odporność organizmu. Pomagają także rozprawić się z cellulitem i rozstępami. Podczas jazdy intensywnie pracują nogi, brzuch, biodra i pośladki – ukrwienie tych partii ciała sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i elastyczniejsza. Dzięki ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie, ale także zrzucisz zbędne kilogramy i harmonijnie wymodelujesz sylwetkę.

Aqua aerobik dla seniora

Aqua aerobik to gimnastyka, która przeprowadzana jest w wodzie. Jest to jedna z lepszych form aktywności proponowanych seniorom. Z zajęć na basenie mogą korzystać osoby, które wcześniej nie uprawiały sportu, mają problem z układem ruchu, np. cierpią na osteoporozę czy artretyzm. Gimnastyka w wodzie sprawia, że wykonywanie ruchów jest o wiele łatwiejsze. Ćwiczenia w basenie nie obciążają stawów i kręgosłupa. Co więcej, są też o wiele efektywniejsze, ponieważ woda stawia opór zmuszając mięśnie do większego wysiłku. Zaletą aqua aerobiku dla osób w podeszłym wieku jest również zdecydowanie mniejsze ryzyko urazu. Ewentualne kontuzje są skutecznie amortyzowane przez wodę.

Co raz więcej klubów fitness w Polsce ma w swojej ofercie specjalne zajęcia fitness dla seniorów. Taka gimnastyka prowadzona jest w odpowiednim tempie, zawsze dostosowana do możliwości ćwiczących. Zajęcia fitness dla seniorów mają na celu przede wszystkim: zwiększenie sprawności aparatu ruchowego, poprawę równowagi, nadanie odpowiedniej  siły mięśniom do wykonywania codziennych czynności życiowych i poprawę samopoczucia.  Dlatego też zachęcamy naszych czytelników do większej aktywności fizycznej tej wiosny!