Rozpoczynamy przygodę z jogą – bezpieczne ćwiczenia na początek

jaga ćwiczenia

Joga w korzystny sposób wpływa i na ciało, i na ducha. Dzięki niej można popracować nad fizyczną formą oraz poprawić sobie samopoczucie. Oczywiście, żeby do tego doszło, najpierw trzeba się przełamać i zacząć ją uprawiać.

Wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, że joga to religia. Tak naprawdę jest to rodzaj systemu filozoficznego, który każdy może rozumieć oraz doświadczać na swój własny sposób. Joga oparta została o trzy elementy: asany – czyli pozycje jogiczne, pranajamy – czyli oddech oraz o medytację.

Podstawowe ćwiczenia jogi

Ćwiczenia realizowane w ramach jogi angażują nawet te z mięśni, o których istnieniu w ogóle się nie miało pojęcia. Ich prawidłowe wykonanie wcale nie jest łatwe, ale z pewnością warto, bo efekty są warte zachodu. W końcu w ten właśnie sposób można zwiększyć świadomość własnego ciała oraz popracować nad kondycją.

Jogę można zacząć uprawiać w każdym wieku. Wystarczy pozytywne nastawienie, wygodny strój sportowy i mata do ćwiczeń. Jeśli nie ma się możliwości, żeby się zapisać na ćwiczenia z instruktorem, to można zacząć ćwiczyć w zaciszu własnego domu. Wystarczy włączyć sobie na komputerze albo w telewizji zestaw z ćwiczeniami, które się będzie kolejno wykonywać.

Na początek nie powinno się forsować, żeby się nie nabawić jakiejś kontuzji. Dlatego warto zacząć od czegoś prostego – np. takich oto ćwiczeń:

Niski wypad

Należy stanąć prosto, a stopy ułożyć na szerokości swoich bioder. Następnie lekko się pochylić i zgiąć się w biodrach, aż można dotknąć palcami podłogi po obu stronach swojej prawej stopy. Później należy przesunąć lewą stopę  do tyłu i zgiąć prawe kolano (innymi słowy ustawić się w pozycji niskiego wypadu). Na koniec trzeba wyciągnąć lewą piętę do tyłu. Oprócz tego przez cały czas biodra powinny być trzymane nisko.

Deska

Trzeba się oprzeć na swoich dłoniach i kolanach, zwinąć palce stóp pod siebie i wyprostować nogi. Całe ciało powinno zostać ułożone w linii prostej. Następnie powinno się ściągnąć swoje łopatki oraz wyciągnąć się do przodu – przez środek głowy oraz do tyłu, wykorzystując do tego celu swoje pięty. W tej pozycji powinno się wytrzymać ok. 60 sekund.

Pies z głową w dół

Trzeba uklęknąć na macie z kolanami rozstawionymi na szerokość bioder. Palce szeroko rozłożyć i ugiąć. W trakcie wydechu powinny zostać uniesione biodra. Głowę też należy pochylić. Ramiona przyciągnąć w kierunku kolan (szyja musi zostać rozluźniona). Następnie, nasadą dłoni trzeba mocno naciskać w podłogę. W tym samym czasie pośladki powinny zostać wyciągnięte ku górze, a pięty skierowane w dół.

Porady profesjonalistów

Profesjonalni instruktorzy jogi zalecają, żeby przed rozpoczęciem tego rodzaju ćwiczeń sprawdzić, czy faktycznie będzie można je wykonywać. Podstawowe przeciwskazania w tym wypadku to: osteoporoza, jaskra, problemy z błędnikiem oraz ze skokami ciśnienia.

Sugerują oni również, aby nie przekraczać granic bólu. Nie powinno się więc za cenę własnego zdrowia, trwać w zbyt trudnej do utrzymania (albo nawet wykonania) pozycji.

Według nich, bez możliwości rozpoczęcia ćwiczeń z instruktorem od jogi, nie należy się w nie samodzielnie angażować. Można co prawda zacząć je uprawiać na własną rękę jednak bez wskazówek i porad osoby posiadającej w tym kierunku profesjonalną wiedzę, bardziej się sobie zaszkodzi, niż pomoże.