Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Pain in the spine, a man with backache, injury in the lower back, black and white photo with highlighted skeleton

Bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to problem, z którym zmaga się bardzo wiele osób. Jego przyczyny są różne. Może to być np. zbyt mała albo w ogóle brak aktywności fizycznej. Przenoszenie ciężkich przedmiotów także może stanowić przyczynę tego rodzaju dolegliwości. Najważniejsze to szybko reagować. Nie można czekać, aż samo przejdzie, bo tak się nie stanie.

Samodzielne ćwiczenia w domu

Rozwiązanie na dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa mogą stanowić ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Oczywiście nie powinniśmy ich sobie sami wymyślać. Warto zatem skorzystać z porad profesjonalnego fizjoterapeuty albo ortopedy. Dzięki ich wskazówkom, ćwiczenia wykonywane w domu, będą tak samo skuteczne, jak te, które pacjenci wykonują w ośrodkach rehabilitacyjnych.

Zanim zaczniemy ćwiczyć, warto się zaopatrzyć w kilka niezbędnych do tego celu akcesoriów. Z pewnością należy kupić sobie matę do ćwiczeń, piłkę (może się przydać do niektórych ćwiczeń), wygodne sportowe ubranie oraz buty. Warto również pamiętać o tym, aby butelka z wodą zawsze była w pobliżu.

Posiadając najpotrzebniejsze akcesoria i podstawową wiedzę na temat właściwych dla nas ćwiczeń, można zacząć pracować nad poprawą stanu swego kręgosłupa. Najlepsze efekty osiągniemy, jeśli zdecydujemy się na urozmaicone zestawy ćwiczeń. W przypadku tego rodzaju dolegliwości doskonale sprawdzą się ćwiczenia wzmacniające, rozluźniające oraz rozciągające.

Przykładowe ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Jedno z prostszych wzmacniających ćwiczeń, jakie możemy wykonać, polega na tym, że trzeba położyć się na plecach. Ręce powinny się wówczas znajdować wzdłuż tułowia. Nogi trzeba tak ugiąć, aby stopy przywarły do podłogi. Później należy unieść pośladki oraz brzuch. Trzeba to zrobić w taki sposób, żeby biodra, kolana i ramiona były ułożone w jednej linii. Po kilku lub kilkunastu sekundach można wrócić do pozycji wyjściowej. Żeby się rozluźnić, można z powrotem położyć się na macie i ułożyć ręce wokół tułowia. Wystarczy wziąć głęboki wdech nosem i powoli wypuszczać powietrze ustami. Z kolei, żeby się rozciągnąć, trzeba ułożyć się w pozycji siadu na piętach. Tułów powinien zostać położony na kolanach, a dłonie wyciągnięte przed siebie – tak daleko, jak się tylko da. Rozciągać trzeba się z umiarem, powoli. I nie zapominać o oddychaniu, bo to też ważny element tego ćwiczenia.

Ośrodki rehabilitacji

Samodzielne ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy są trudne do przeprowadzenia. Wymagają dobrej organizacji, pamięci i systematyczności. Być może więc warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dobiorą najlepsze dla nas ćwiczenia. W przypadku dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego, mamy do dyspozycji wiele ośrodków rehabilitacyjnych. W każdym z nich pracują ludzie, którzy są specjalistami w swoich dziedzinach. Trafiając w ich ręce, zostaniemy dokładnie przebadani i zakwalifikowani do optymalnej dla nas terapii zajęciowej.

Nie musimy się obawiać, że w tłumie innych pacjentów nasze dolegliwości zostaną zbagatelizowane. Teraz można liczyć na indywidualną opiekę. Program rehabilitacji zostanie dopasowany do naszych potrzeb. Skuteczność zaproponowanych nam zestawów ćwiczeń i zabiegów, będzie na bieżąco monitorowana. Jeśli okażą się one nie dość skuteczne, to zostaną tak zmodyfikowane, żeby przynieść nam faktyczną ulgę w naszych dolegliwościach bólowych.

Decydując się na wizytę w ośrodku rehabilitacji, możemy liczyć na kompleksową opiekę. Poza badaniami i skuteczną terapią zajęciową będzie tam na nas również czekać zbilansowana dieta. Ona także w sposób korzystny wpłynie na nasze samopoczucie i na naszą fizyczną formę.

Przeczytaj także jaki aparat słuchowy wybrać.