Zwiedzamy Polskę – co warto zobaczyć w Sandomierzu, Uniejowie, Kudowie-Zdrój i na Helu?

Wiosną nie warto siedzieć w domu przed telewizorem! Trzeba korzystać z przyjemnej pogody i zaplanować sobie wycieczkę, by poznać lepiej nasz piękny kraj. Proponujemy Państwu zaplanowanie wypadu w Polskę i odwiedzenie którejś z proponowanych poniżej miejscowości. A wybór nie będzie łatwy, bo każde miejsce ma swoje wyjątkowe zalety i kusi turystów innymi atrakcjami. A więc zwiedzajmy Polskę, póki siły pozwalają!

Sandomierz – jedno z najstarszych polskich miast

To jedno z najstarszych polskich miast, o którym wspominają już piersi kronikarze polskich dziejów jak chociażby Gall Anonim w swojej „Kronice Polskiej” z XI-XII wieku, który wymienia Sandomierz obok Krakowa i Wrocławia jako najważniejsze miasto Królestwa Polskiego. Położone nad Wisłą w województwie świętokrzyskim, w pobliżu Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego. Do Sandomierza można dojechać koleją, ale również komfortowym autokarem.

Stare Miasto w Sandomierzu tworzy urokliwy zespół architektoniczno-krajobrazowy, którego najstarsze elementy pochodzą nawet z XIII wieku. Co warto zobaczyć w Sandomierzu? – Zamek Królewski z XIV wieku (zniszczony w trakcie Potopu, zachowało się zachodnie skrzydło); Brama Opatowska – jedyna z czterech zachowana brama wjazdowa do miasta z XIV wieku, ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego; gotycki Ratusz z renesansową attyką oraz otaczające go renesansowe kamienice na starym rynku; Bazylika katedralna Narodzenia NMP – gotycki kościół z XIV wieku; Kościół Św. Jakuba – romańsko-gotycka świątynia, która wcześniej była siedzibą konwentu dominikańskiego; Kolegium Jezuickie (Collegium Gostomianum) – jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół średnich w Polsce, funkcjonująca do 1602 roku oraz Dom Długosza – późnogotycki budynek ufundowany przez Jana Długosza z XV wieku.

Uniejów – relaks w gorących, leczniczych solankach

Uniejów to niewielkie miasteczko w centrum Polski nad Wartą, w województwie łódzkim – pierwsze wzmianki o Uniejowie pochodzą już z XII wieku, a w XIII wieku uzyskał on prawa miejskie. Uniejów położony jest w pobliżu autostrady A2, więc można tam łatwo dojechać np. z Łodzi (60 km) czy z Poznania (150 km). W 2008 roku otwarto Termy Uniejowskie z gorącymi solankami leczniczymi, a w 2012 roku powstał nowy obiekt z basenami wewnętrznymi, zewnętrznymi i centrum odnowy biologicznej (www.termyuniejow.pl). Od roku 2012 miasto posiada status miejscowości uzdrowiskowej. Woda wydobywana z głębokości 2 km o temperaturze 68-70oC jest największym bogactwem Uniejowa. Dzięki swoim właściwościom termicznym i chemicznym jest wykorzystywana w profilaktyce i terapii wielu chorób oraz rehabilitacji. Podstawą do nadania statusu uzdrowiska były właściwości tych wód leczniczych, zawierających m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku.

Dodatkowymi atrakcjami Uniejowa są wielki turniej rycerski oraz jarmark średniowieczny, które odbywają się tu corocznie w okresie letnim. Korzystając z Term Uniejowskich warto też wybrać się na spacer po miasteczku i zobaczyć: Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich z XIV wieku wraz z parkiem oraz rynek, przy którym znajduje się 25-metrowa barokowa dzwonnica z zegarem oraz XIV-wieczna Kolegiata.

Hel – piaszczyste plaże, rybackie domki i jedyne w Polsce fokarium

Hel-Kuźnica

Półwysep Helski, zwany też Mierzeją Helską, to wąski piaszczysty wał o długości około 35 km, który oddziela Zatokę Pucką od pełnego Morza Bałtyckiego. Na Hel można się dostać samochodem, autobusem, ale również pociągiem, który dojeżdża na sam koniec półwyspu, gdzie znajduje się dworzec w miasteczku Hel. Z Gdańska, Sopotu i Gdyni można również dostać się na Hel statkiem Żeglugi Gdańskiej. Bilet na taki rejs kosztuje około 40 zł i trwa niecałe 2 godziny.

Będąc na Helu warto odwiedzić 2 znajdujące się tam miasteczka: Hel i Jastarnia oraz kilka mniejszych typowo turystycznych wiosek: Chałupy, Kuźnica, Jurata – znane głównie ze swoich plaż oraz sportów wodnych. Co warto zobaczyć? – Na pewno klimatyczne molo w Jastarni, Latarnię Morską Hel , zespół fortyfikacji rejonu umocnień „Hel” z lat 1931-1941, jedyne w Polsce fokarium, ryglowe domki rybackie z przełomu XVIII/XIX, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz przepiękne piaszczyste plaże na cyplu helskim.

Fokarium Helskie prowadzi działalność naukową, której celem jest odtworzenie kolonii foki szarej w akwenie południowego Bałtyku – jest tam kilka basenów, w których można podziwiać bałtyckie foki. Fokarium czynne jest codziennie w godz. 9:30-19:00, a bilet wstępu kosztuje jedynie 5 zł (warto mieć przygotowane monety 5-złotowe).

Kudowa-Zdrój – urokliwe uzdrowisko w Górach Stołowych

Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona przy granicy polsko-czeskiej, niedaleko Kłodzka, w województwie dolnośląskim w pobliżu Gór Stołowych. W XVII wieku odkryto źródła leczniczych wód o zróżnicowanym składzie chemicznym. Do Kudowy można dojechać samochodem, autokarem, jak również pociągiem. Głównymi atrakcjami turystycznymi Kudowy jest położona w dzielnicy miasta Czermna Kaplica Czaszek – jedna z trzech w Europie (kaplica wyłożona czaszkami i piszczelami ludzi zmarłych w czasie wojny trzydziestoletniej oraz zarazy), odrestaurowany Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych (m. in. wody arsenowe) i otwarte w 2002 r. kryte kąpielisko.

W Kudowie organizowane są też Festiwale Moniuszkowskie, których repertuar złożony jest w większej części z dzieł Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. Kudowa-Zdrój jest też idealnym punktem wypadowym dla jednodniowych wycieczek w Góry Stołowe (rezerwat Błędne Skały), do sanktuarium w Wambierzycach oraz do Czech, w tym do Pragi położonej zaledwie 150 kilometrów od Kudowy. Uzdrowisko posiada rozbudowaną bazę noclegową, zarówno w sanatoriach (możliwość skorzystania z różnorodnych zabiegów), jak i w licznych pensjonatach i hotelach.