Spis treści
Czy wiesz jak dbać o oczy latem? Typowe problemy z oczami o tej porze roku mogą obejmować ich alergie, oparzenia słoneczne, urazy doznane podczas sportów, czy też infekcje i podrażnienia. Aby nie zakłócały one czerpania radości z wakacji, warto przez cały sezon odpowiednio dbać o zdrowie oczu. O tym jak powinna wyglądać letnia profilaktyka, mówi lek. Tomasz Tomczyk – okulista z kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu.
Chroń oczy przed słońcem
Latem bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka UV! Promieniowanie słoneczne, na które jesteśmy narażeni szczególnie o tej porze roku może prowadzić do wielu schorzeń oczu takich jak: ostre zapalenie spojówek, uszkodzenie rogówki, zapalenie rogówki i naczyniówki oraz oczywiście czerniak oka. Poza tym narażanie narządu wzroku na dużą ekspozycję słoneczną przyczynia się do powstawania zaćmy, skrzydlika, wczesnej starczowzroczności oraz degeneracji plamki żółtej.
Okulary słoneczne to nie tylko modny dodatek…
Dlatego podstawowa profilaktyka, którą powinien stosować każdy z nas (zarówno dorośli jak i dzieci) to noszenie okularów przeciwsłonecznych dobrej jakości – koniecznie z filtrami UV. – Tak, jak na skórę latem nakładamy kremy z możliwie jak najwyższym SPF, tak dla ochrony oczu powinniśmy mieć odpowiednie okulary. Wybierajmy te sprawdzone z certyfikatami! – radzi lek. Tomasz Tomczyk – okulista z kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu i dodaje – inną formą ochrony mogą być nawilżające krople do oczu z filtrami UV, które działają tak jak okulary. Poza tym posiadają one również właściwości nawilżające, dzięki czemu zapewniają większy komfort widzenia. Taki rodzaj kropli coraz częściej można kupić w drogeriach, aptekach oraz u optyków.
Kolejna ważna rada – nigdy nie patrz bezpośrednio na słońce, ponieważ to może powodować poparzenie oczu! Typowe objawy takiego stanu to: obolałe, łzawiące, swędzące, zaczerwienione oczy, nieostre widzenie oraz nadwrażliwość na światło. Podobnie jak w przypadku oparzeń skóry, objawy oparzenia oczu dają o sobie znać z opóźnieniem, zazwyczaj po 3–12 godzinach. Niezwłocznie po rozpoznaniu u siebie takiego stanu należy podjąć właściwe kroki, aby złagodzić objawy i zapobiec dalszych uszkodzeniom. Aby uniknąć trwałych uszkodzeń rogówki, należy natychmiast zacząć unikać bezpośredniego słońca i szybko schłodzić oczy zimnym kompresem. Nawet jeśli występuje swędzenie oczu, nie należy ich pocierać. Oko jest bardzo delikatnym narządem, więc w takiej sytuacji warto odwiedzić okulistę, aby ocenił objawy. W skrajnych przypadkach oparzenia mogą bowiem prowadzić do ślepoty!
Gdy letnie alergie męczą oczy
Latem oczom często doskwiera alergia. Alergiczne zapalenie spojówek wiąże się z obfitym łzawieniem i szczypaniem. Jak sobie z tym radzić? Jak mówi lek. Tomasz Tomczyk, przede wszystkim, aby poprawnie zdiagnozować alergiczne zapalenie spojówek i zawalczyć o komfort życia, należy udać się do alergologa lub okulisty. To specjalista, po wykonaniu właściwej diagnostyki przepisze odpowiednie środki!
Natomiast doraźnie, gdy alergia dopadnie nas znienacka, warto stosować krople do oczu z substancjami łagodzącymi obrzęk i przekrwienie, np. ektoiną, które nie zwalczą alergii, ale znacząco złagodzą objawy i polepszą funkcjonowanie. Preparaty te są dostępne w aptekach bez recepty. W tym przypadku także dobrym zwyczajem jest noszenie okularów ochronnych po wyjściu z domu, które stanowią barierę pomiędzy alergenami unoszącymi się w powietrzu a oczami. Nie zapominajmy również, że właściwa higiena, czyli proste i szybkie zabiegi pielęgnacyjne, pozwalają pozbyć się alergenów ze skóry, a co za tym idzie ograniczyć ich dostęp do oczu. W okresie alergicznym należy więc często przemywać twarz i ręce. Do mycia oczu warto stosować roztwór soli fizjologicznej.
Na basenie, w morzu czy jeziorze
Latem częściej niż o innych porach roku pływamy w publicznych zbiornikach wodnych i akwenach. Tymczasem zarówno chlor jak i bakterie bytujące w wodzie mogą być szkodliwe dla oczu. Bakterie, które dostają się do oka podczas przebywania w morzu czy jeziorze, mogą powodować zapalenie oka lub inne infekcje. Z kolei przy codziennym kontakcie z chlorowaną wodą w basenie, możemy odczuć skutki podrażnienia wywołanego chlorem. Jak zmniejszyć to ryzyko?
Specjalista Oko-Test radzi, aby zawsze zakładać okularki do pływania. – Tego typu akcesoria, aby dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być koniecznie dobrze dopasowane, to znaczy muszą idealnie przylegać do twarzy i oczu tak, by woda nie dostawała się do środka. Jeśli już dochodzi do podrażnienia oczu należy pamiętać, że pomimo ich zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia i innych nieprzyjemnych objawów wywołujących odruch tarcia, pod żadnym pozorem nie możemy oczu trzeć. Czerwone oczy po pływaniu można przemyć solą fizjologiczną, która dostępna jest w każdej aptece. Powinno to nieco złagodzić dyskomfort. Unikajmy też pływania w soczewkach kontaktowych, ewentualnie stosujmy na basenie soczewki jednorazowe, które zaraz po wyjściu z pływalni należy po prostu wyrzucić.
Inne porady na wakacje
Jak jeszcze chronić oczy latem? Podczas uprawiania sportu lub jakichkolwiek innych aktywności, podczas których może wystąpić ryzyko uszkodzenia oczu, należy nosić sprzęt ochronny. Np. kaski podczas jazy na rowerze nie tylko chronią głowę, ale i nasze narząd wzroku. Natomiast, gdy planujemy wakacje i daleką podróż, warto wyposażyć się w nawilżające krople do oczu. Klimatyzowane pomieszczenia oraz wysokie temperatury w ciepłych krajach mogą wpływać na stan oczu, powodując ich mocne przesuszenie. Zakrapiając nimi oczy, poprawimy swój komfort. Natomiast, jeśli nosisz soczewki – pudełko i płyn do nich powinny obowiązkowo znaleźć się w bagażu podręcznym przy długich lotach samolotem. Soczewki warto bowiem ściągać na czas takiej podróży.