Ćwiczenia na kręgosłup szyjny

ćwiczenia na kręgosłup szyjny
ćwiczenia na kręgosłup szyjny

Bóle kręgosłupa szyjnego można wiązać z wieloma rzeczami. Najczęściej skarżą się na tę dolegliwość osoby prowadzące siedzący tryb życia. Zmiana swojego stylu życia nie zawsze jest możliwa, często ze względów zawodowych i rodzinnych, ale można wprowadzić do codziennej rutyny pewne małe zmiany, które pomogą zachować nam zdrowie i dobre samopoczucie.

Powody bólu szyi i karku

Przede wszystkim chodzi tutaj o nieprawidłową postawę oraz sposób układania się do siedzenia na krześle, fotelu czy kanapie. Często napinamy mięśnie karku i wysuwamy do przodu szyję, ponieważ przedmiot, z którego korzystamy, znajduje się zbyt nisko. Może być to laptop, monitor komputera czy książka bądź notatnik. W innych przypadkach wynika to z wady wzroku, na przykład z krótkowzroczności. Prawdopodobnie pomogą nam wtedy okulary, a jeśli już je mamy – może czas zmienić szkła na takie o mocniejszych parametrach?

Powody, z których mniej osób zdaje sobie sprawę, dotyczą innego aspektu stylu życia, a mianowicie – silnych uczuć. Jeśli przed dłuższy czas jesteśmy narażeni na stres czy innego rodzaju napięcie, będzie objawiać się to również spięciem mięśni.

Właściwa postawa podczas siedzenia

Utrzymywanie właściwej postawy podczas siedzenia jest ważne, ale od razu trzeba zaznaczyć, że siedzenie ciągnące się godzinami nigdy nie jest zdrowe. Najczęstszym błędem jest wyciąganie szyi do przodu, garbienie się i zakładanie nogi na nogę. Wszystkie te czynności mają negatywny wpływ na nasz kręgosłup. Powinniśmy wiec się wyprostować, głowę trzymać prosto w naturalnej pozycji, nogi mniej więcej pod kątem prostym względem bioder. Nie powinno się też siedzieć na kości ogonowej – podwińmy ją do tyłu.

Jak zapobiegać bólowi kręgosłupa szyjnego?

Jeśli ból jest naprawdę dotkliwy, możemy sięgnąć po leki przeciwbólowe. Jest to jednak tylko doraźne rozwiązanie, które nie sprawi, że problem zniknie. Aby zapobiec bólowi okolic karku i szyi, przede wszystkim należy wprowadzić do swojego programu dnia codzienne ćwiczenia – na przykład co godzinę po 10 minut. Jeśli nie możemy zrezygnować z naszego siedzącego trybu życia, po prostu róbmy sobie od niego chwilowe przerwy. Wstańmy co jakiś czas z naszego miejsca pracy, przejdźmy się i porozciągajmy cały kręgosłup, nie tylko jego odcinek szyjny.

Przykładowe ćwiczenia:

Stańmy na tyle prosto, jak bardzo tylko możemy. Ściągnijmy łopatki do tyłu, wyciągnijmy pierś do przodu i rozluźnijmy ramiona. Następnie wznieśmy ręce w górę i wyciągnijmy kręgosłup, po czym stopniowo, bardzo powoli zaczynajmy opuszczać tułów do skłonu. Ważne jest, aby w miarę możliwości skłaniać się z bioder, a nie poprzez garbienie pleców czy ciągnięcie ramionami. Nie trzeba od razu dotykać dłońmi podłoża czy czołem kolan. Przy codziennej praktyce w końcu i tak nam się to uda, ale najważniejsze jest to, aby czuć rozciąganie się kręgosłupa. Przez minutę lub dwie pozostańmy w skłonie i starajmy się rozluźnić kręgosłup, w tym swobodnie zwiesić głowę – nie napinać szyi.

Po rozprostowaniu się poprzeciągajmy się parę razy, zróbmy krążenie barków, wyprostujmy się i wykonajmy kilka razy skręt tułowia w jedną i drugą stronę.

Bardzo ważne jest także rozciąganie mięśni szyi i karku. W tym celu znów stańmy prosto z luźno opadającymi ramionami i skłońmy głowę raz do jednego, a raz do drugiego ramienia. Nie podwijajmy w tym czasie ramion do góry. Poczujmy rozciąganie się mięśni.