Spis treści
Do czego uprawnia legitymacja emeryta? Pozwala on na znaczne obniżki kosztów wielu świadczeń lub wręcz cieszyć się nimi zupełnie za darmo. Tym bardziej wartościowe wydaje się być wyrobienie tego dokumentu i zorientowanie w przywilejach, które zapewnia.
Moment przejścia w stan zawodowego spoczynku jest chwilą szczególną. Wraz ze zwolnieniem z wykonywania pewnych obowiązków, zwalniają się spore pokłady wolnego czasu do zagospodarowania relaksem, podążaniem za swoimi pasjami czy zainteresowaniami. Niektórzy inwestują w podróże lub edukację. Warto pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje dokument, zwany Legitymacją Emeryta-Rencisty.
Nowy wzór dokumentu obowiązuje od lutego 2017 roku. Zmianie uległa jedynie szata graficzna, dostosowano także sposób wykonania legitymacji do potrzeb osób niewidomych oraz mających problem z widzeniem, stosując oznaczenia alfabetem Braille’a. Treść pozostała identyczna z wcześniejszymi wersjami, co powoduje także, że są one wciąż honorowane i ZUS nie wzywa do ich wymiany na nowe.
Legitymacja emeryta – warunki otrzymania
Legitymację emeryta-rencisty można otrzymać w 3 sytuacjach. Standardowo wydaje się ją wraz z nadaniem praw do otrzymywania świadczeń emerytalnych. Mogą je otrzymać również beneficjenci emerytur pomostowych, rent, rent socjalnych, czy nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Posiadacze starszej wersji mogą również wystąpić o wymianę dokumentu na wykonanie w nowej wersji. Naturalnie, legitymację można również otrzymać w przypadku gdy wcześniej otrzymany egzemplarz został zgubiony lub uległ uszkodzeniu. We wszystkich tych przypadkach konieczne będzie wypełnienie wniosku o wydanie dokumentu i złożenie go we właściwym organie rentowym.
Przywileje posiadacza legitymacji emeryta
Benefity z posiadania dokumentu, potwierdzającego uprawnienia do świadczeń rentowych, są trudne do jednoznacznego określenia. Bierze się to stąd, że niektóre przedsiębiorstwa państwowe mają ustawowy obowiązek wprowadzenia niższych opłat lub dodatkowych świadczeń dla emerytów. Nie istnieją jednak szczegółowe wytyczne, w związku z czym zakres zniżek może się różnić, w zależności od miasta. Jeszcze większe rozbieżności można spotkać w przedsiębiorstwach prywatnych, ponieważ w ich przypadku decyduje głównie dobra wola właścicieli.
Najbardziej użyteczne benefity dla posiadaczy legitymacji emeryta wiążą się z ochroną zdrowia. Seniorzy mają prawo odliczać koszt zakupu przepisanych przez lekarza leków od podatku (kwoty powyżej 100 zł można odliczyć od dochodu). Wiele aptek oferuje także atrakcyjne zniżki na leki dla emerytów. Posiadacze legitymacji są często zwalniani z części opłat, ponoszonych przy rehabilitacji i wypoczynku, np. w ośrodkach uzdrowiskowych.
Zniżki komunikacyjne
Emeryci mogą również korzystać ze znaczących ulg w przedsiębiorstwach komunikacyjnych. W autobusach obowiązują ulgi, zapisane w ustawach, ale w niektórych gminach na terenie kraju obowiązują wyższe upusty lub wręcz darmowe przejazdy. Ulgi ustawowe obowiązują także u przewoźników prywatnych. Należy jednak pamiętać o znacznym zróżnicowaniu wysokości zniżek; przykładowo we Wrocławiu emeryci mogą korzystać z przewozów wg taryfy ulgowej, w Warszawie mogą liczyć na zniżkę w wysokości 50%, a na terenie Górnego Śląska (gdzie usługi świadczy KZK GOP) mogą jeździć za darmo (emeryci wojskowi lub policyjni, pozostali po ukończeniu 70 roku życia).
W przypadku komunikacji kolejowej, emerytom przysługują rocznie dwa przejazdy pociągiem 2 klasy z ulgą 37%. Nie jest to jednak jedyna zniżka, ponieważ PKP Intercity oferuje również wyrobienie tzw. Karty Seniora, która uprawnia do zakupu biletów z ulga 50% we wszystkich składach Tanich Linii Kolejowych, pociągach ekspresowych lub InterCity, zarówno w 2, jak i 1 klasie. Wyrobienie takiej karty kosztuje jednak 150 zł, więc jest to propozycja atrakcyjna głównie dla częściej podróżujących seniorów. Podobne rozwiązanie stosuje PKP Przewozy Regionalne, które oferują 30% ulgi na bilety jednorazowe na przejazdy składami regionalnymi lub ok. 15% na zakup biletów abonamentowych. Podobnie jak w przypadku PKP Intercity, również tutaj konieczne jest wcześniejszy zakup kolejnego dokumentu, tu: REGIOKarty Seniora.
Zniżki na wydarzenia kulturalne
Dostęp do dóbr kultury i rozrywki jest bardzo pożądanym i atrakcyjnym uprawnieniem, które można nabyć wraz z wyrobieniem Legitymacji emeryta-rencisty. Jej posiadacze w muzeach państwowych mogą liczyć na spore ulgi (mogą wchodzić na wystawy za okazaniem biletów ulgowych), ale w większości placówek kulturalnych (również prywatnych) zakres ulg i udogodnień jest znacznie szerszy. Dla seniorów często przewidziane są zniżki wyższe od ustawowych, w pewnych przypadkach oferuje się także darmowy wstęp na niektóre wydarzenia lub w niektóre dni tygodnia. Biblioteki, uniwersytety czy np. sale koncertowe dość często organizują imprezy specjalnie z myślą o seniorach – warto sprawdzić wcześniej strony internetowe placówek w poszukiwaniu tego typu informacji.
Legitymacja emeryta-rencisty, niestety, nie zapewnia dostępu do stałego i obszernego katalogu ulg oraz korzyści. Przywileje, jakie wiążą się z jej posiadaniem, są różne, w zależności od miejsca zamieszkania seniora oraz dobrej woli przedsiębiorstw prywatnych. Na szczęście, wyrobienie tego dokumentu jest bezpłatne, a zakres świadczeń, jakie można dzięki niemu otrzymać, wciąż rośnie. Warto zatem poświęcić kilka chwil na uzupełnienie formularza i otrzymać Legitymację emeryta-rencisty, a następnie sprawdzić, jak lokalni przewoźnicy, apteki oraz placówki kulturalno-oświatowe honorują jej okazicieli.