Senior w podróży

Rear view of retired man standing on cliff edge with backpack and looking at vast blue ocean, Tenerife Island

Wyjazdy seniorów nie muszą być związane wyłącznie z ośrodkami sanatoryjnymi czy leczniczymi. Emerytura to doskonały okres na to, by nadrobić zaległości w poznawaniu tego bliższego ale i dalszego świata.

Oferty wyjazdów skierowane do osób wciąż młodych duchem są coraz szerzej dostępne. Co więcej, można już spotkać biura podróży, które specjalizują się w organizowaniu wyjazdów dla seniorów. Nie warto zatem siedzieć w domu, świat można podziwiać na własne oczy a nie wyłącznie w telewizji.

Senior w podróży. Przygotowania.

Decydując się na wyjazd, czy to dalszy, czy bliższy warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie gwarantuje udaną wycieczkę. Jak pokazują statystyki seniorzy korzystają przede wszystkim z dwóch rodzajów wyjazdów: objazdowych i wypoczynkowych. W obu przypadkach można wybrać się zarówno za granicę, jak i pozostać w granicach naszego kraju. W każdym przypadku trzeba jednak pamiętać, że warunki wycieczki muszą być dopasowane do naszych potrzeb a także możliwości. Górskie wspinaczki czy też wypoczynek na plażach, do których podróż trwa 48 godzin nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem dla seniora.

Wybór miejsca do którego chcemy się udać musi być dobrze przemyślany. Klimat czy warunki topograficzne mogą być przeciwwskazaniem do wyjazdu. Dlatego też seniorzy powinni konsultować swoje plany wojaży z lekarzem. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego dobrze jest mieć pewność, że wycieczka będzie nie tylko przyjemna ale przede wszystkim bezpieczna.

Dokonując wyboru rodzaju wycieczki oraz jej charakteru warto skorzystać z informacji, które można uzyskać od osób mających już doświadczenie w tego typu wyjazdach lub tez bezpośrednio w biurach podróży. Co więcej każdy senior ma możliwość korzystania ze zniżek i ulg. Nie ma tu ogólnej reguły dotyczącej  ich wysokości, jednak obecnie już w każdym biurze można liczyć na upusty dla osób które ukończyły nawet 50 lat.

Cudze chwalicie.

Nie jest żadną tajemnicą, że wyjazdy zagraniczne nie zawsze będą dostępne dla wszystkich seniorów. Zarówno z uwagi na kwestie finansowe, jak i organizacyjne czy zdrowotne może się okazać, że plaże gorących, południowych krajów nie będą w zasięgu. Nie zmienia to jednak tego, że zawsze można skorzystać z wyjazdu w ramach naszego kraju.

Jedną z ciekawszych propozycji dla seniorów przygotował Wrocław, który przy wykorzystaniu profesjonalnego przewodnika odsłania swoje największe skarby. Akcja „Wrocław dla seniora Szlakiem najcenniejszych zabytków Wrocławia” jest skierowaną do zorganizowanych grup ofertą zwiedzania stolicy Dolnego Śląska. W ramach wycieczki seniorzy odwiedzają najważniejsze miejsca na turystycznej  mapie Wrocławia. Obejmuje ona ponadto przejazd autokarem, rejs parostatkiem oraz posiłek w regionalnej restauracji. Całość zwiedzania trwa 4 godziny i pozwala na odwiedzenie:

 • Panoramy Racławickiej – w ramach biletu do Panoramy można wejść także do Muzeum Narodowego oraz Muzeum Etnograficznego,
 • Promenadę Staromiejską z pięknym widokiem na Ostrów Tumski,
 • Muzeum Narodowe,
 • Nową Bibliotekę Uniwersytecką,
 • Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela,
 • Ossolineum,
 • Uniwersytet Wrocławski,
 • Dawne wiezienie miejskie,
 • szlak Wrocławskich Krasnali,
 • Bazylikę św. Elżbiety,
 • Kościół Marii Magdaleny,
 • niesamowity Rynek.

Całość wycieczki trwa około 4 godzin i pozwala na spokojne i dokładnie zwiedzenie tego pięknego miasta. Profesjonalny przewodnik nie tylko opowie o tajemnicach Wrocławia, ale także odpowie na wszystkie pytania dociekliwych seniorów.