Kino i Teatr dla Seniora

Senior Couple Watching Film In Cinema

Czas jesieni życia to idealny moment na to, by korzystać z możliwości, jakie dają instytucje kulturalne. Seniorzy mogą bowiem nie tylko cieszyć się ze zniżek na bilety wstępu do kina czy teatru ale także z programów, które są skierowane do osób po 60 roku życia. Wystarczy tylko nieco się rozejrzeć i możliwym jest nadrobienie zaległości w sferze sztuki i kultury. Wszystko, co będzie potrzebne to legitymacja emeryta lub rencisty i odrobina dobrej woli, by skorzystać z atrakcyjnych ofert, jakie posiadają instytucje kultury.

Ulgowe bilety na seniora do kina lub teatru.

Osoby, które uzyskały status emeryta, a tym samym zostały zaliczone do grona seniorów, mogą liczyć na to, że z tego faktu płyną wymierne korzyści. W przypadku kin oraz teatrów nie ma niestety ogólnych przepisów dotyczących zniżek, tak jak ma to miejsce w przypadku muzeum czy ogrodów zoologicznych. Nie mniej jednak, mając na uwadze dobro dojrzałych widzów, zarówno sieci multipleksów, jak i teatry wprowadziły szereg ulg oraz promocji. Warto przy tym zaznaczyć, że w wielu przypadkach nie ma konieczności okazywania dowodu poświadczającego uprawnienia emerytalne, a jedynie ukończenie określonego wieku.

Największym problemem seniorów chcących skorzystać z ulgowych biletów do kina lub teatru będzie brak ogólnodostępnej informacji, co do wysokości zniżek i warunków uprawniających do jej otrzymania. W większości przypadków wiedzę w tym zakresie można uzyskać na stronach internetowych konkretnych instytucji lub bezpośrednio przy kasie.

Program „60+ kultura”

Prowadzony przez Ministerstwo Kultury program „60+ kultura” to akcja mające na celu umożliwienie seniorom korzystanie ze specjalnie dla nich przygotowanych ofert instytucji kulturalnych. W ramach jednego weekendu (w roku 2016 odbyło się to w pierwszy weekend jesieni 24 – 25 września) osoby młode duchem mogą bezpłatnie zwiedzać muzea, uczestniczyć w wykładach czy też podziwiać sztuki teatralne. Co więcej szereg instytucji umożliwia także zwiedzanie swoich, na co dzień niedostępnych, zakamarków pod okiem profesjonalnego przewodnika.  Chcąc uczestniczyć w tegorocznym wydarzeniu w ramach programu „60+ kultura” należy śledzić stronę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie poza terminem będą także wskazane instytucje uczestniczące w tej atrakcyjnej akcji.

Wybrane kina i teatry oferujące specjalne promocje dla seniorów.

Seniorzy mieszkający na Śląsku mają możliwość wykorzystania ulg, które oferuje instytucja filmowa Silesia Film. Należy tu wskazać przede wszystkim:

  • kinoteatr „Rialto”  oferuje bilety dla seniorów w cenie 7 zł na seanse w ramach Filmowego Klubu Seniora. Oferta dotyczy dwóch seansów w miesiącu.
  • kino „Kosmos” proponuje seniorom 2 seanse w ciągu miesiąca, na które cena biletów wynosi 7 zł. Projekcje odbywają się co dwa tygodnie w środy o godzinie 11:00.
  • kino „Janosik” w ramach Klubu Seniora oferuje seanse odbywające się raz w miesiącu, na które bilety dla seniorów kosztują 5 zł.
  • w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach seniorzy mogą liczyć na ulgi wynoszące od 5% do 25%  na wszystkie spektakle. Dodatkowo uczestniczy Uniwersytety III Wieku otrzymują zaproszenia na bezpłatne próby generalne. W ramach Programu Aktywny Senior osoby w kwiecie wieku mogą skorzystać z ulgi wynoszącej 30 %.

Szukaj rozrywki dla seniora we Wrocławiu

Szukający kulturalnej rozrywki seniorzy mieszkający we Wrocławiu mogą pozyskać informacje dotyczące skierowanych do nich ofert kinowych i teatralnych we Wrocławskim Centrum Seniora, którego strona internetowa znajduje się pod adresem http://seniorzy.wroclaw.pl/kultura.

Niewątpliwie na uwagę zasługuje stała zniżka dla seniorów we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, gdzie w każdą niedziele osoby dojrzałe kupią bilet za 17 zł.

Obok standardowych zniżek na seanse kinowe odbywające się w multipleksach wrocławscy seniorzy mogą liczyć na promocja organizowaną przez kino Helios Nowe Horyzonty. W każdą środę o godz. 14:00 prezentowane są filmy w ramach cyklu „Nowe horyzonty dla seniora”. Cena biletu na seans to 10 zł.

Szukaj rozrywki dla seniora w Poznaniu

Poznańscy seniorzy mogą liczyć na uzyskanie informacji dotyczących oferty kulturalnej na stronie internetowej Centrum Inicjatyw Senioralnych znajdującej się pod adresem http://www.centrumis.pl/kina.html  lub tez pod numerem Tel: 61 847 21 11, 61 842 35 09.

Na szczególna uwagę zasługują oferty prezentowane przez kino na Dziedzińcu oraz kino na Rybitwach. Oba są kinami plenerowymi, które w okresie wakacyjnym – w lipcu i sierpniu – oferuję bezpłatne seanse.

Poznańskie teatry, takie jak Wielki, Nowy czy też Polski oferują seniorom bilety po zniżkowych cenach wynoszących od 20 do 45 złotych.

Szukaj rozrywki dla seniora w Warszawie.

Stolica naszego kraju posiada najbogatszą ofertę kulturalną, w tym także tę, która skierowana jest do osób w wieku senioralnym. Warto jednak zwrócić na główne sceny warszawskich teatrów:

  • w teatrze Dramatycznym osoby, które ukończyły 65 rok życia mogą liczyć na zniżkę przy zakupie biletów. Realizowany jest tutaj również program Teatr Przyjazny Seniorom w ramach którego bilety kosztują 20 zł na wybrane spektakle.
  • Teatr Powszechny ma specjalne Dni Seniorskie, kiedy bilety kosztują 25 zł dla wszystkich osób, które ukończyły 60. rok życia. Na ogół w każdym miesiącu są 3 dni seniorskie. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie teatru: https://www.powszechny.com/index/dzien-seniorski.html.