Jajecznica na nowo – jak urozmaicić klasyczne śniadaniowe danie?

Jajecznica na nowo

Jajecznica to jedna z najpopularniejszych potraw śniadaniowych na całym świecie. Popularność jajecznicy bierze się z jej prostoty, szybkości przygotowania i pożywności. Z jajka wykluwa się mały kurczak, dlatego całe jajko zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne do jego rozwoju!  Tradycyjnie jajecznicę można przygotować z samych jajek z dodatkiem masła, soli, pieprzu i ewentualnie szczypiorku.  Inna popularna w Polsce, bardziej „wypasiona” opcja to jajecznica z dodatkiem zarumienionej cebulki, szynki, kiełbasy lub boczku. Jedzenie codziennie takiej samej jajecznicy może być nudne. Dlatego warto pokusić się o jeszcze większe eksperymenty, bo ilość dodatków, które mogą się sprawdzić w połączeniu z jajkami jest naprawdę duża. Mamy więc dla naszych Czytelników kilka praktycznych pomysłów, jak odmienić śniadanie z jajecznicą na nowo!

Obalamy mit, że jajka podwyższają cholesterol

W latach 70. XX wieku dietetycy zaczęli krytykować częste jedzenie jajek. Ich koronnym argumentem był cholesterol, który w znacznych ilościach znajduje się w żółtku jaj. Naukowcy dowodzili, że musi być związek między ilością spożywanych jajek a podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, który prowadzi do miażdżycy. Trzeba jednak pamiętać, że cholesterol zawarty w jajach to cholesterol HDL, czyli tzw. dobry cholesterol, który nie wpływa na problemy związane z chorobami serca czy krążeniem. Obecnie naukowcy uważają więc, że człowiek może tygodniowo spożywać nawet 10-20 jaj tygodniowo. Natomiast zły cholesterol, który odkłada się w naczyniach krwionośnych to cholesterol, który produkuje nasza wątroba, a nie ten pozyskiwany z pożywienia.

Pamiętajmy też, że jajko to nie tylko cholesterol!  Jaja zawierają pełnowartościowe białko oraz wszystkie aminokwasy – także te, których nie potrafi wytworzyć nasz organizm. Jajko jest bogate w witaminy – A, E, D, K, B2 czy B12, składniki mineralne – fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk, selen oraz beta-karoten i luteinę. Tłuszcz zawarty w jajkach to głównie zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Jajecznica ze świeżym szpinakiem

To świetny pomysł na zdrowe śniadanie! Wystarczy oczyścić listki świeżego szpinaku. Na patelni podgrzewamy oliwę z oliwek. Podsmażamy poszatkowaną wcześniej cebulkę aż się zarumieni. Następnie dodajemy szpinak i dusimy go około minutę aż zmniejszy swoją objętość. Wtedy wlewamy rozbełtane jajka, dodajemy pieprz i sól. Całość mieszamy aż do ścięcia się jajek. Tak przygotowaną jajecznicę możemy podać wraz z tostem czy grzanką.

Wędzony łosoś sprawdzi się w jajecznicy

W Polsce najczęściej do jajecznicy dodaje się kiełbasę lub boczek, ale zdrowszą i równie smaczną opcją jest dodanie do niej wędzonego łososia. Przygotowanie jest równie proste. Łososia kroimy na drobne kawałeczki.  Jaja wbijamy do miski, możemy do nich dodać łyżkę smietany 18%, sól, pieprz i całość dobrze wymieszać.  Na patelni rozpuszczamy łyżkę masła klarowanego. Następnie wrzucamy na patelnię cząstki łososia i smażymy około pół minuty. Później wlewamy przyprawione jajka i całość mieszamy aż do ścięcia. Na końcu możemy dodać drobno posiekany koperek lub szczypiorek.

Jajecznica w stylu śródziemnomorskim

Przygotowując jajecznicę zawsze można nieco poeksperymentować ze składnikami – w zależności od tego, co akurat mamy w lodówce.  Idąc tropem śródziemnomorskim do listy składników można włączyć pomidorki koktajlowe pokrojone w ćwiartki, a także starty ser typu grana padano, parmezan czy mozzarella.  Dobrym składnikiem będą też włoska szynka parmeńska lub hiszpańska kiełbasa typu „chorizo” oraz listki świeżej bazylii.

Kupując jajka na jajecznicę warto wybierać te oznaczone cyframi 0 (chów ekologiczny), 1 (chów na wolnym wybiegu), a w ostateczności – 2 (chów ściółkowy).