Płyny do mycia naczyń – które są najlepsze według testów UOKiK?

Płyny do mycia naczyń

Płyny do mycia naczyń to podstawowe detergenty, jakie każdy z nas regularnie kupuje. Nawet jeśli mamy zmywarkę, to przecież czasem trzeba coś szybko zmyć, a niektórych naczyń nie powinno się myć w zmywarce. Dlatego też warto wiedzieć, który z dostępnych na polskim rynku płynów do mycia naczyń najlepiej poradzi sobie z usunięciem zaschniętych resztek jedzenia czy tłustą patelnią.  Niemniej ważna jest relacja jakości do ceny. I tu z pomocą przychodzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który realizuje cykl testów porównawczych w ramach akcji #UOKiKtestuje. Pisaliśmy już o wynikach testów proszków do prania i tabletek do zmywarek, a teraz poznaliśmy wyniki najnowszego badania płynów do mycia naczyń.

UOKiK przebadał 10 najpopularniejszych marek płynów do mycia naczyń

UOKiK przetestował 10 najpopularniejszych marek płynów do zmywania, wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach. W ten sposób do badania zostały zakwalifikowane następujące marki płynów:  Fairy Cytryna, Filip Cytrynowy, Frosch Limonkowy, Help Cytryna, Kraft Cytrynowy, Lewiatan Cytrynowy, Ludwik Cytrynowy, Pur Lemon, Tymek i W5.  Cztery z nich to marki własne, należące do sieci sklepów Lewiatan, Lidl oraz dwie z sieci Biedronka. Wszystkie płyny, zgodnie z przyjętymi założeniami, zawierały od 5 do 15 proc. anionowych środków powierzchniowo czynnych oraz poniżej 5 proc. niejonowych środków powierzchniowo czynnych i/lub amfoterycznych środków powierzchniowo czynnych. Badania wykonali pracownicy akredytowanych laboratoriów UOKiK w Bydgoszczy oraz w Łodzi we wrześniu i październiku 2020 roku. Płyny przeszły w sumie 66 różnych testów, podczas których uzyskano 2 270 wyników cząstkowych.

Jakie parametry płynów wzięto pod lupę?

Przyjrzeliśmy się kilku kluczowym parametrom wpływającym na jakość i komfort zmywania. Po pierwsze, zbadano zdolność myjącą płynów, czyli ich skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Testowana była również zdolność emulgowania tłuszczów, która przesądza o sile działania detergentu w walce z tłustymi naczyniami. Po trzecie, sprawdzono odczyn pH produktów, którego wartość wpływa na stan skóry dłoni. Ponadto, analitycy UOKiK oszacowali, ile wynosi koszt pojedynczego zmywania i jednego litra płynu, a także ocenili stosunek jego jakości do ceny. Zweryfikowali również, czy deklaracja producenta dot. zawartości netto (masy lub objętości) produktu jest zgodna z rzeczywistością.

Zwycięskie płyny do mycia naczyń

Na podstawie badań laboratoryjnych oceniliśmy ogólną jakość płynów. Trzem parametrom przypisaliśmy określone wartości: 60 proc. – zdolność myjąca, 35 proc. – zdolność emulgowania tłuszczów, 5 proc. – wartość pH. W ten sposób powstał ranking jakości, w którym pierwsze miejsce zajęły płyny: Fairy cytryna, Pur Sekrety Kucharza Soda Effect oraz Ludwik cytrynowy. Te trzy marki uzyskały 5 gwiazdek. Kolejny w rankingu był Kraft cytrynowy, który zgarnął 4 gwiazdki.

UOKiK wyliczył również ile wynosi koszt jednego zmywania poszczególnymi płynami i ocenił stosunek jakości produktów do ich ceny. Okazało się, że najtaniej zmywa się w Tymku: jedno zmywanie = jeden grosz. Dobrym wyborem dla naszego portfela będzie również Kraft oraz W5. Zmywanie w tych dwóch płynach kosztuje około 2 groszy.  Warto zauważyć, że wszystkie te trzy marki należą do popularnych sieci handlowych: Biedronka (Tymek i Kraft) i Lidl (W5).

Płyny do mycia naczyń - #UOKiKtestuje

 

Badania w laboratorium – jak to wygląda w praktyce?

Zdolność myjąca płynów była badana według specjalnej procedury. Najpierw na białe, płaskie talerze naniesiono mieszankę sporządzoną z mleka w proszku, żółtek w proszku, mąki pszennej, margaryny i wody. Zabrudzone w ten sposób naczynia pozostawiono na 24 godziny w temperaturze pokojowej.  Proces mycia powtarzano w trzech seriach, po 30 sztuk talerzy, dla każdego badanego płynu. Detergent dawkowano zgodnie z zaleceniami producenta. We wszystkich przypadkach warunki mycia były takie same: wykorzystywana była woda wodociągowa o zbliżonym poziomie twardości i temp. 45 st. C.

Po umyciu i wysuszeniu talerze zanurzano w roztworze jodu dla ułatwienia obserwacji. Wygląd talerzy oceniano zliczając plamy oraz zacieki na każdym z nich, przyznając określoną liczbę punktów.

Zdolność emulgowania tłuszczu była badana w ten sposób, że do wody z płynem do mycia naczyń dodawana była dawka zabarwionego oleju rzepakowego. Jeśli powstawała jednolita emulsja, dokładano kolejną porcję oleju, aż do momentu, gdy przestawała się tworzyć. Im więcej gramów tłuszczu płyn jest w stanie zemulgować — tym lepiej radzi sobie w walce z tłustymi zabrudzeniami.

Więcej informacji o badaniu UOKiK oraz szczegółowy raport z tego badania znajdą Państwo na stronie UOKiK.