Spis treści
Wyjazd nad morze kojarzy się wszystkim z beztroskimi wakacjami, rozgrzaną, gorącą plażą i kąpielami dla ochłody. Nad Bałtyk warto jednak przyjeżdżać nie tylko w lecie. Klimat nadmorski zbawiennie oddziałuje na nasz organizm przez cały rok, a długie spacery brzegiem morza są wspaniałe nawet podczas mroźnej zimy.
Bałtyk daje zdrowie
Nie od dziś wiadomo, że aby uodpornić się i nie ulegać przeziębieniom, najlepiej pojechać na dłuższy okres nad morze. W słonej wodzie, piasku oraz nadmorskim powietrzu znajduje się wiele cennych mikroelementów. W pasie brzegowym wytwarza się specyficzny aerozol, który doskonale udrażnia drogi oddechowe i znakomicie leczy ich przewlekłe choroby, np. astmę i różnego rodzaju alergie.
Przebywanie nad morzem szczególne polecane jest dzieciom, osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy, choroby serca oraz nadciśnienie. Aby wzmocnić organizm poprzez wdychanie aerozolu morskiego, osoba zdrowa powinna przebywać nad Bałtykiem minimum tydzień. By skutecznie leczyć konkretne schorzenie, należy jednak zaaplikować sobie znacznie dłuższy pobyt.
Wspaniała woda
Słona woda polskiego morza jest skarbnicą minerałów niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Wiele osób zauważa jej dobroczynny wpływ również na skórę. Dzieje się tak, ponieważ zawiera ona cenne pierwiastki, takie jak cynk, brom i selen, które koją stany zapalne skóry.
Kąpiel w Bałtyku, w porównaniu do innych mórz i oceanów, jest oceniana jako chłodna, jednakże takie rozwiązanie ma swoje zalety. Zimna woda zmusza do ruchu i pobudza przemianę materii, przez co wpływa na obniżanie wagi. Fale wspaniale masują całe ciało, poprawia się zatem ukrwienie i organizm się odmładza. Zabawa w morzu to znakomity trening kondycyjny, którego nie warto sobie odmawiać.
Jeśli nie jesteśmy jednak amatorami pływania w zimnej wodzie, możemy w inny sposób czerpać z bogactwa Bałtyku. Piesze wędrówki plażą pozwolą ukoić nerwy i odzyskać upragnioną równowagę psychiczną oraz pogodę ducha. Jednostajny szum morza uspokaja i redukuje napięcie spowodowane długotrwałym stresem. Całościowo poprawia się kondycja fizyczna i umysłowa człowieka.
Gdzie odpoczywać nad morzem?
Oprócz hoteli i klasycznych obiektów wczasowych, nad Bałtykiem znajduje się wiele ośrodków sanatoryjnych, oferujących oprócz wypoczynku także leczenie, rehabilitację oraz różnego rodzaju zabiegi. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym, nawet ze skierowaniem, trzeba jednak częściowo opłacić. Pokrywa się fragmentarycznie koszty wyżywienia oraz zakwaterowania. Kwoty te są zróżnicowane w zależności od standardu pokoju i liczby osób w nim mieszkających oraz od sezonu.
Wszyscy zainteresowani pobytem nad morzem mogą skorzystać także z oferty sanatoriów pełnopłatnych, które jednak udzielają wielu zniżek emerytom. W tym przypadku panuje zwykle wysoki standard, a obiekty są bardzo komfortowe. Oprócz typowo leczniczych zabiegów można skorzystać także z oferty gabinetów kosmetycznych i SPA. Kuracjusze najchętniej odwiedzają m.in. Ustkę, Kołobrzeg, Świnoujście i Krynicę Morską. Za jedno z najpiękniejszych miejsc nad polskim morzem uznawany jest Hel. Tu właśnie zlokalizowane są bardzo luksusowe ośrodki uzdrowiskowo-sanatoryjne. W ofercie jednego z takich obiektów jest np. Aquapark z gejzerami, hydromasażem, jacuzzi; sauny fińskie i parowe, tężnia solankowa, gabinety SPA i salony kosmetyczne.
Już dziś wybierz wymarzone miejsce dla siebie. Zajrzyj na stronę: e-kurort.pl i korzystaj z dobroczynnego oddziaływania polskiego morza.