Wczasy dla emeryta – popularne kierunki

Wczasy dla emeryta
Wczasy dla emeryta

Przeciętny polski emeryt wakacje spędza w domu, niesłusznie wychodząc z założenia, że w ofertach biur podróży nie znajdzie dla siebie niczego ciekawego. Prawda jest zupełnie inna. Oferty dla seniorów mnożą się jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

Wczasy dla emerytów – najpopularniejsze kierunki

Osoby w starszym wieku nie szukają takich rozrywek jak młodzi. Nie dla nich wylegiwanie się całymi dniami na gorącej plaży, nie dla nich wysiłkowa wspinaczka wysokogórska. Oczywiście są i ludzie starsi w pełni sił, ale oni po prostu wybierają z oferty skierowanej do ludzi w średnim wieku i młodszych. Osoby starsze, które mają chęć na podróżowanie, ale zdrowie już nie to, wybierają mniej oblegane kierunki. W Polsce niezmiennie od lat zainteresowaniem cieszą się duże miasta: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław oraz miejscowości typowo sanatoryjne położone nad morzem i w górach. Jeśli chodzi o kierunki zagraniczne, to biura podróży coraz częściej przygotowują dla seniorów specjalną ofertę wycieczek objazdowych, gdzie sporo zwiedza się z autokaru. Pozwala to nawet osobom, które nie mają siły chodzić cały dzień, na ciekawe wakacje. Seniorzy najczęściej jeżdżą do Holandii, Rumunii, Austrii, Czech i na Węgry. To kraje, które pozornie nie oferują wiele atrakcji, jednak wystarczy nie upierać się przy wakacjach nad morzem, by dostrzec w nich prawdziwe piękno.

Tanie wycieczki zagraniczne

W podświadomości wielu osób starszych tkwi przekonanie, że wycieczka zagraniczna musi kosztować fortunę. To nie jest prawda. Organizatorzy takich wyjazdów, którzy przygotowują ofertę dla seniorów, zdają sobie sprawę z tego, że nie są to osoby zamożne. Dlatego też koszt wycieczki musi być dostosowany do możliwości kupujących. Biura Podróży dobrze wiedzą, że z roku na rok liczba seniorów w naszym kraju rośnie i dlatego coraz częściej przygotowują oferty tylko dla nich. Poza ograniczeniem konieczności długiego chodzenia, pod uwagę brane są także specyficzne potrzeby osób starszych, np. możliwość dostosowania diety do stanu zdrowia. Ważne w przypadku chorób krążenia, cukrzycy, chorób układu pokarmowego. Niegdyś człowiek na diecie był na wakacjach skazany na własną pomysłowość, dziś wygląda to zupełnie inaczej.

Rezerwując wakacje za granicą, warto zwrócić także uwagę na kilka innych aspektów:

– czy w hotelu jest winda – ważne dla osób z problemami z poruszaniem się,

– czy w hotelu lub pobliżu w razie potrzeby znajdziemy lekarza,

– czy atrakcje zaplanowane na czas trwania podróży są adekwatne do stanu zdrowia i sił,

– czy klimat nie będzie problemem – osoby z astmą niekoniecznie powinny udawać się w wyższe partie gór, podobnie morze być z pobytem w wilgotnym klimacie nad morzem, nie każdy będzie się dobrze czuł,

– czy lokalizacja hotelu pozwala na samodzielne zwiedzanie miasta – każdy może mieć ochotę na mały spacer czy drobne zakupy.

Formy aktywności dla seniora

Senior na wakacjach nie tylko śpi i ogląda świat z okien autobusu. Do stałych punktów programu należą wieczorki taneczne, tak modne w drugiej połowie ubiegłego wieku. W wielu miejscach można skorzystać z możliwości popływania w basenie, czy wizyty w saunie. Ponadto wakacje seniora, szczególnie w sanatorium, obfitują w wiele okazji do zabiegów poprawiających ich ogólną kondycję.

Emeryci lubują się też w bardziej statycznych rozrywkach, aktywizujących nie ciało, ale umysł. Gry w karty, gry planszowe, wciąż popularne gry towarzyskie są często spotykane na wakacjach dla seniorów. I chociaż osoby młodsze mogą na tego typu propozycje co najwyżej wzruszyć ramionami, to ludzie starsi świetnie się przy tym bawią.