Fitness dla seniora

741722

Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych czynników,  decydujących o  zdrowiu. Systematyczne ćwiczenia fizyczne pozwalają opóźnić  starzenie się organizmu  oraz gwarantują utrzymanie siły mięśni, a także  elastyczności stawów. Wysiłek fizyczny  zapobiega albo  likwiduje bóle kręgosłupa,  prowadząc do zwiększenia gęstości masy kostnej i wzmacniając serce. Inną zaletą  aktywności fizycznej jest poprawa stanu psychofizycznego oraz większa pewność siebie. Można mieć powyżej 70 lat i być wciąż aktywnym, pełnym  energii oraz wigoru.

Gimnastyka dla seniorów, to świetna propozycja na utrzymanie ciała w dobrej kondycji oraz zdrowiu. Ćwiczenia zwiększają ruchomość stawów oraz wzmacniają mięśnie i  pomagają zapobiegać bólom kręgosłupa. Program zajęć  dostosowany jest  do ruchowych możliwości uczestników, a tak  jest ułożony, aby do minimum zmniejszyć ryzyko urazów oraz kontuzji. Ćwiczenia gimnastyczne 50+ poprawiają  kondycję oraz wytrzymałość, wpływając pozytywnie na samopoczucie. Są  dobrą receptą na zdrowie i czerpanie radości z życia.

Wielu seniorów w wieku 65 i więcej lat spędza ok. 10 lub więcej godzin dziennie siedząc albo  leżąc, co powoduje,  iż są  najbardziej osiadłą  grupą wiekową.  Starsze osoby płacą wysoką cenę za  swoją bezczynność –  większą skłonnością do upadków, otyłości  oraz chorób serca i przedwczesnej śmierci w stosunku do ogólnej, bardziej aktywnej populacji.

Gdy  człowiek  się starzeje  bycie aktywnym pomaga zachować zdrowie i utrzymać niezależność.  Jeśli nie  jest się aktywnym, wszystko  co  dotąd cieszyło seniora zaczyna być problematyczne. Można jednak walczyć, aby realizować proste przyjemności, takie  jak np. zabawa z wnukami,  lub chodzenie do sklepów oraz rozrywki  i spotkania z przyjaciółmi.

Na starość można  odczuwać bóle, których nigdy nie miało się wcześniej i odczuwać mniej energii, aby wyjść z domu. To wszystko prowadzi do  zaniedbywania siebie i porzucania tego co  się lubi.

Gimnastyka 50+,  to świetny sposób na odkrycie źródła młodości oraz witalności. Brak codziennego ruchu oraz praca za biurkiem lub siedzący tryb życia, a także niewłaściwa dieta prowadzą do problemów zdrowotnych.

Joga dla starszych osób  to zajęcia, które są  dostosowane do potrzeb oraz możliwości seniorów. Nie wymagają one od uczestników dobrej kondycji fizycznej czy też  rozciągnięcia – ćwiczenia wykonuje się  w spokojnej atmosferze, a ich wykonanie nie jest trudne. Równocześnie joga dla starszych osób poprawia samopoczucie oraz zwiększa siły witalne.  W związku z tym stanowi ważny czynnik, który  obniża ryzyko depresji starczej.

Zmiany w przemianach hormonów, w gęstości kości oraz masy mięśniowej oznaczają, że wytrzymałość i wydajność  spada  z wiekiem, co  nie znaczy, że nie można  czerpać korzyści z aktywności fizycznej.

Najważniejsze jest, to, aby wyznaczać sobie cele , które są odpowiednie do wieku. Siedzący tryb życia wywiera większe piętno na sportowe umiejętności seniora niż biologicznego starzenia.

Dorosłe osoby, które są aktywne – w późniejszym życiu wykazują większą poprawę fizycznego i  psychicznego stanu zdrowia  niż młodsze osoby.

Ćwiczenia fizyczne , które są  uprawiane przez seniora:

  1. Pomagają utrzymać wagę lub schudnąć. Ponieważ naturalny metabolizm spowalnia się wraz z wiekiem, utrzymanie prawidłowej masy ciała jest prawdziwym   Ćwiczenia fizyczne pomagają zwiększyć metabolizm oraz budują masę mięśniową. Ćwicząc  spala  się więcej kalorii.
  2. Zmniejszają wpływ choroby oraz chorób przewlekłych. Osoby, które korzystają z ćwiczeń  poprawiają funkcjonowanie układu  odpornościowego i trawiennego oraz mają lepsze ciśnienie krwi ,  gęstość kości  oraz wykazują mniejsze ryzyko choroby Alzheimera, cukrzycy, otyłości,  choroby serca, osteoporozy oraz niektórych nowotworów. [7]
  3. Zwiększają mobilność, elastyczność oraz równowagę. Ćwiczenie poprawiają wytrzymałość, postawę, równowagę, koordynację i  zmniejszają ryzyko  upadków. Trening siłowy pomaga złagodzić objawy przewlekłych chorób, takich jak np.  zapalenie stawów.

Psychiczne korzyści zdrowotne  wysiłku fizycznego dla seniora:

  1. Poprawa snu. Dobra jakość snu jest ważna dla zachowania ogólnego stanu zdrowia. Regularna aktywność pomaga szybciej zasnąć , głębiej spać oraz obudzić się z  uczuciem , iż jest się bardziej energicznym i odświeżonym.
  2. Poprawa samopoczucie i pewności siebie. Ćwiczenia pomagają zmniejszyć uczucie smutku, depresji oraz lęku.

Bibliografia: