Fitness dla seniora

741722

Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych czynników,  decydujących o  zdrowiu. Systematyczne ćwiczenia fizyczne pozwalają opóźnić  starzenie się organizmu  oraz gwarantują utrzymanie siły mięśni, a także  elastyczności stawów. Wysiłek fizyczny  zapobiega albo  likwiduje bóle kręgosłupa,  prowadząc do zwiększenia gęstości masy kostnej i wzmacniając serce. Inną zaletą  aktywności fizycznej jest poprawa stanu psychofizycznego oraz większa pewność siebie. [1] Można mieć powyżej 70 lat i być wciąż aktywnym, pełnym  energii oraz wigoru.

Gimnastyka dla seniorów, to świetna propozycja na utrzymanie ciała w dobrej kondycji oraz zdrowiu. Ćwiczenia zwiększają ruchomość stawów oraz wzmacniają mięśnie i  pomagają zapobiegać bólom kręgosłupa. Program zajęć  dostosowany jest  do ruchowych możliwości uczestników, a tak  jest ułożony, aby do minimum zmniejszyć ryzyko urazów oraz kontuzji. Ćwiczenia gimnastyczne 50+ poprawiają  kondycję oraz wytrzymałość, wpływając pozytywnie na samopoczucie. Są  dobrą receptą na zdrowie i czerpanie radości z życia. [2]

Wielu seniorów w wieku 65 i więcej lat spędza ok. 10 lub więcej godzin dziennie siedząc albo  leżąc, co powoduje,  iż są  najbardziej osiadłą  grupą wiekową.  Starsze osoby płacą wysoką cenę za  swoją bezczynność –  większą skłonnością do upadków, otyłości  oraz chorób serca i przedwczesnej śmierci w stosunku do ogólnej, bardziej aktywnej populacji.

Gdy  człowiek  się starzeje  bycie aktywnym pomaga zachować zdrowie i utrzymać niezależność.  Jeśli nie  jest się aktywnym, wszystko  co  dotąd cieszyło seniora zaczyna być problematyczne. Można jednak walczyć, aby realizować proste przyjemności, takie  jak np. zabawa z wnukami,  lub chodzenie do sklepów oraz rozrywki  i spotkania z przyjaciółmi.

Na starość można  odczuwać bóle, których nigdy nie miało się wcześniej i odczuwać mniej energii, aby wyjść z domu. To wszystko prowadzi do  zaniedbywania siebie i porzucania tego co  się lubi.  [3]

Gimnastyka 50+,  to świetny sposób na odkrycie źródła młodości oraz witalności. Brak codziennego ruchu oraz praca za biurkiem lub siedzący tryb życia, a także niewłaściwa dieta prowadzą do problemów zdrowotnych.  [4]

Joga dla starszych osób  to zajęcia, które są  dostosowane do potrzeb oraz możliwości seniorów. Nie wymagają one od uczestników dobrej kondycji fizycznej czy też  rozciągnięcia – ćwiczenia wykonuje się  w spokojnej atmosferze, a ich wykonanie nie jest trudne. Równocześnie joga dla starszych osób poprawia samopoczucie oraz zwiększa siły witalne.  W związku z tym stanowi ważny czynnik, który  obniża ryzyko depresji starczej.[5].

Zmiany w przemianach hormonów, w gęstości kości oraz masy mięśniowej oznaczają, że wytrzymałość i wydajność  spada  z wiekiem, co  nie znaczy, że nie można  czerpać korzyści z aktywności fizycznej.

Najważniejsze jest, to, aby wyznaczać sobie cele , które są odpowiednie do wieku. Siedzący tryb życia wywiera większe piętno na sportowe umiejętności seniora niż biologicznego starzenia.

Dorosłe osoby, które są aktywne – w późniejszym życiu wykazują większą poprawę fizycznego i  psychicznego stanu zdrowia  niż młodsze osoby.  [6]

Ćwiczenia fizyczne , które są  uprawiane przez seniora:

  1. Pomagają utrzymać wagę lub schudnąć. Ponieważ naturalny metabolizm spowalnia się wraz z wiekiem, utrzymanie prawidłowej masy ciała jest prawdziwym   Ćwiczenia fizyczne pomagają zwiększyć metabolizm oraz budują masę mięśniową. Ćwicząc  spala  się więcej kalorii.
  2. Zmniejszają wpływ choroby oraz chorób przewlekłych. Osoby, które korzystają z ćwiczeń  poprawiają funkcjonowanie układu  odpornościowego i trawiennego oraz mają lepsze ciśnienie krwi ,  gęstość kości  oraz wykazują mniejsze ryzyko choroby Alzheimera, cukrzycy, otyłości,  choroby serca, osteoporozy oraz niektórych nowotworów. [7]
  3. Zwiększają mobilność, elastyczność oraz równowagę. Ćwiczenie poprawiają wytrzymałość, postawę, równowagę, koordynację i  zmniejszają ryzyko  upadków. Trening siłowy pomaga złagodzić objawy przewlekłych chorób, takich jak np.  zapalenie stawów.

Psychiczne korzyści zdrowotne  wysiłku fizycznego dla seniora:

  1. Poprawa snu. Dobra jakość snu jest ważna dla zachowania ogólnego stanu zdrowia. Regularna aktywność pomaga szybciej zasnąć , głębiej spać oraz obudzić się z  uczuciem , iż jest się bardziej energicznym i odświeżonym.
  2. Poprawa samopoczucie i pewności siebie. Ćwiczenia pomagają zmniejszyć uczucie smutku, depresji oraz lęku.

 

Bibliografia:

[1] Fitness dla seniora, http://gdyniasport.pl/events/fitness-dla-seniora/

[2] Gimnastyka 50+, http://www.ckit.pl/gimnastyka-50/

[3] http://www.nhs.uk/livewell/fitness/pages/activities-for-t

[4] Gimnastyka 50+, http://www.ckit.pl/gimnastyka-50/

[5] Joga dla seniorów – jakie zalety mają zajęcia jogi dla osób starszych?
http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/zajecia-i-treningi/joga-dla-seniorow-jakie-zalety-maja-zajecia-jogi-dla-osob-starszych_44462.html

[6] https://www.helpguide.org/articles/exercise-fitness/exe

[7] https://www.helpguide.org/articles/exercise-fitness/exe