Warszawscy seniorzy prowadzą językowe konwersacje z cudzoziemcami

Seniorzy prowadzą językowe konwersacje

Jak stworzyć przestrzeń przyjazną cudzoziemcom? Zaangażuj seniorki i seniorów! Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w partnerstwie z Fundacją Polskie Forum Migracyjne realizują projekt oparty na współpracy wolontariuszy i wolontariuszek 60+ z migrantami i migrantkami mieszkającymi w Warszawie. Pary spotykają się online i prowadzą konwersacje językowe.

Konwersacje językowe – skąd pomysł?

Dla nowych warszawiaków znajomość języka jest kluczowa przy szukaniu pracy i załatwianiu codziennych spraw. Przede wszystkich jednak pozwala im poczuć, że są tu u siebie. Stąd pomysł na zorganizowanie konwersacji językowych – mówi Urszula Engelmayer, koordynatorka projektu z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

W projekcie biorą udział seniorki i seniorzy, którzy najpierw przeszli szkolenia przygotowujące do prowadzenia konwersacji. Warsztaty międzykulturowe dotyczyły różnic i podobieństw kultur, problemów dotykających osoby, które z rozmaitych powodów przybywają do nowego kraju, sytuacji migrantów w Polsce. Podczas warsztatów językowych uczestnicy i uczestniczki dowiedzieli się między innymi, jak uczymy się nowego języka, co pomaga w prowadzeniu konwersacji i jak nawiązywać partnerskie relacje.

Jak dobierano pary do konwersacji?

Pary dobieraliśmy wspólnie z Fundacją Polskie Forum Migracyjne według zainteresowań, potrzeb i doświadczeń poszczególnych osób. I po kilku tygodniach przygotowań konwersacje ruszyły. Pary spotykają się online raz w tygodniu na godzinę i rozmawiają! – dodaje Urszula Engelmayer.

Jedną z wolontariuszek w projekcie jest Anna, emerytowana nauczycielka historii i WOS-u, dyrektorka szkoły podstawowej z 12 letnim stażem. Co tydzień na Messengerze spotyka się z Yulią, fotografką pochodzącą z Ukrainy. Rozmawiają, ponieważ Yulia właśnie takich spotkań konwersacyjnych, a nie lekcji polskiego, potrzebowała. Najchętniej dyskutują o historii Polski, kulturze, geografii i literaturze. Konwersacje pomagają Yulii w pisaniu opowiadań o jej życiu w Warszawie. Anna i Yulia wzbogacają swoją wiedzę o kulturze, życiu, kuchni i tradycji. Wymieniają się spojrzeniami na sprawy polskie i ukraińskie z perspektywy osób z zewnątrz.

Lubię pomagać, a pomaganie migrantom uważam za bardzo potrzebne nam (Polakom), bo poznajemy innych, ich kulturę, tradycje, zwyczaje. Migranci w zamian dostają informacje o kraju, w którym przebywają, poznają język, i myślę, że dostają poczucie bezpieczeństwa oraz akceptację siebie w obcym środowisku – opowiada Anna.

Więcej o projekcie na stronie: www.e.org.pl


Projekt „Warszawa dla początkujących i zaawansowanych – działania edukacyjne dla seniorów i migrantów” współfinansuje m.st. Warszawa.