Certyfikat i Loteria, czyli co jeszcze można zyskać po zaszczepieniu na COVID-19?

Unijny Certyfikat COVID-19

Od 1 lipca 2021 roku można się rejestrować w Loterii Narodowego Programu Szczepień i walczyć o cenne nagrody. Pieniądze, samochody, a nawet milion złotych – to wszystko może trafić do osób zaszczepionych przeciwko Covid-19, którym poszczęści się w losowaniu. Najpierw jednak trzeba zgłosić chęć wzięcia udziału w loterii. Na rejestrację mamy czas do 30 września, ale im wcześniej to zrobimy, tym więcej szans będziemy mieli na wygraną. Konieczne będzie zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta lub telefon na infolinię. Również od 1 lipca we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w Islandii, w Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie zaczyna obowiązywać Unijny Certyfikat COVID (UCC) – jak i gdzie otrzymamy Certyfikat oraz do czego uprawnia?

Czym jest Unijny Certyfikat COVID i do czego uprawnia?

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to bezpłatne elektroniczne zaświadczenie w języku polskim i angielskim (można je również wydrukować), które ułatwi Państwu bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.  Poza tym osoba, która może udowodnić, że jest zaszczepiona, nie jest wliczana do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych, weselach.

Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Zawiera on informacje, które ułatwiają służbom granicznym i sanitarnym określenie, czy potencjalnie stwarzasz zagrożenie epidemiczne. A zatem najważniejsza korzyść z posiadania Certyfikatu, to nie podleganie obowiązkowi kwarantanny czy brak konieczności przechodzenia dodatkowych testów na COVID-19 po jego okazaniu.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostaje osoba, która:

  • otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki) lub
  • otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godz.) lub
  • wyzdrowiała po COVID-19 (UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Każdorazowo przed podróżą sprawdź obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajesz. Niektóre kraje będą wymagały pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy, że podano Ci pierwszą z dawek szczepionki dwudawkowej.  Aktualne zasady podróżowania znajdziesz na stronie Re-open EU

Gdzie znajdziemy nasz Unijny Certyfikat COVID?

Unijny Certyfikat COVID najłatwiej znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), a także w aplikacjach mobilnych na telefon mojeIKP oraz mObywatel.

Wejdź na stronę: pacjent.gov.pl, przejdź do zakładki Internetowe Konto Pacjenta i zaloguj się przy pomocy Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Następnie wybierz kafelek „Certyfikaty” na dole strony. Wybierz rodzaj certyfikatu i kliknij na „Pobierz kod QR”. Możesz też zapisać plik PDF na swoim urządzeniu lub wydrukować go.

Jak się zarejestrować w Loterii Narodowego Programu Szczepień?

Zachętą do pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19 ma być uruchomiona od 1 lipca 2021 r. Loteria Narodowego Programu Szczepień. Do 30 września 2021 r. można się zarejestrować wypełniając formularz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod bezpłatny numer Narodowego Programu Szczepień: 989. Aby wziąć udział w loterii trzeba mieć pełne szczepienie przeciw COVID-19 (dwie dawki w przypadku szczepionek Pfizer, Moderna, Astra Zenecka lub jedna dawka w przypadku Johnsona). 

Uzupełnij lub zaktualizuj swój numer telefonu komórkowego. Pamiętaj że to właśnie na ten numer otrzymasz powiadomienie SMS w przypadku wygranej.  Szczegóły i regulamin loterii dostępny jest na stronie: www.gov.pl/szczepimysie/loteria.

Co można wygrać w Loterii Szczepionkowej?

Biorąc udział w Loterii mamy 4 szanse na wygraną:  nagrody natychmiastowe, nagroda tygodniowa, nagroda miesięczna oraz nagroda finałowa! 

Nagrody natychmiastowe losowane są codziennie i są to nagrody pieniężne w wysokości 200 zł i 500 zł.  Nagrody tygodnia to 60 hulajnóg elektrycznych Segway oraz 5 nagród pieniężnych w kwocie 50 000 zł. Nagrody miesięczne to 2 samachody Toyota Corolla i 2 nagrody pieniężne w kwocie 100 000 zł.  Najwyższa nagroda w Loterii to oczywiście nagroda finałowa, a w finale można wygrać 2 samochody Toyota C-HR oraz 2 nagrody pieniężne o wysokości aż 1 000 000 zł.