Jak, gdzie i za ile wyjechać do sanatorium?

Glückliche Seniorin macht Wasseryoga zur Entspannung im Schwimmbad

W pewnym wieku warto zadbać o siebie i połączyć wypoczynek z leczeniem – doskonałym rozwiązaniem jest wyjazd do sanatorium lub szpitala uzdrowiskowego.  Wielu Seniorów nie wie jednak, czy mają szansę dostać odpowiednie skierowanie, jak wygląda cała procedura załatwiania takiego wyjazdu, jakie są koszty oraz gdzie można wyjechać. Poniżej staramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania.

Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych. W uzdrowisku wykorzystywane są różne bogactwa naturalne i czynniki fizyczne: wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapii.  W zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań można skorzystać między innymi z takich zabiegów jak:

  • kąpiele lecznicze i ćwiczenia w basenach,
  • kuracje pitne i  inhalacje
  • natryski,
  • bicze szkockie, masaże wodne,
  • zawijania i okłady,
  • ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, elektroterapia,
  • ultradźwięki, magnetoterapia, laseroterapia,
  • krioterapia,
  • masaż leczniczy,
  • gimnastyka indywidualna i zbiorowa.

Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym również trwa 21 dni, ale jest częściowo odpłatny.  Pobyty w sanatorium na rehabilitacji uzdrowiskowej trwają natomiast 28 dni i są częściowo odpłatne.

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia. Jest to o tyle ważne, ze leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu. Prawidłowo i czytelnie wypełnione skierowanie, przesyłane jest przez lekarza lub przez pacjenta do oddziału wojewódzkiego NFZ, na terenie którego pacjent aktualnie zamieszkuje. Po zarejestrowaniu w oddziale NFZ, skierowanie jest sprawdzane przez zatrudnionego w Funduszu lekarza specjalistę, który ocenia jego celowość i wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego. Jeżeli specjalista stwierdzi przeciwwskazania lub brak wskazań do leczenia, to wówczas nie potwierdzi skierowania. Zwracane jest ono wtedy lekarzowi, który je wystawił, a pacjent otrzymuje pisemną informację o tym fakcie. Decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Skierowanie podlega weryfikacji co 18 miesięcy od daty wystawienia. A więc jeżeli przez półtora roku od wystawienia skierowania nie wyjadą Państwo na leczenie, to NFZ odsyła skierowanie do świadczeniodawcy, który je wystawił – w celu ponownej weryfikacji.  Jeżeli zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ doręczy Państwu potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

Każdy pacjent przebywający w sanatorium uzdrowiskowym ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju. Wysokość tych opłat nie jest dowolna, ale ściśle określona przez Ministra Zdrowia. Na pewno są Państwo ciekawi, jakiego rzędu są to koszty? Przede wszystkim warto pamiętać, że w sanatoriach obowiązują dwa sezony, które różnią się cenami – tańszy jest sezon I trwający od 1 października do 30 kwietnia.
Cieplejszą pogodę, ale i wyższe ceny napotkamy w sezonie II, który rozpoczyna się 1 maja i trwa do 30 września. Przykładowo, pokój 1-osobowy typu studio (z łazienką) kosztuje 23 zł za dzień w I sezonie oraz 33 zł/dzień w II sezonie.  Pokój 2-osobowy (studio z łazienką) – odpowiednio: 14,60 zł (I sezon) i 22 zł (II sezon).  Łatwo więc policzyć, że 3-tygodniowy pobyt w sanatorium w 2-osobowym studio to koszt 307 zł (I sezon) lub 462 zł (II sezon). Warto też pamiętać, że NFZ nie ponosi kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe, a więc dojazd do sanatorium i powrót do domu musimy zapewnić sobie we własnym zakresie. Dodatkowym kosztem może też być miejscowa opłata klimatyczna.

A gdzie możemy zostać skierowani przez lekarza? Wszystko zależy od schorzenia, bo każde z polskich uzdrowisk ma swoje specjalizacje. W poniższej tabeli można sprawdzić, które schorzenia leczone są w poszczególnych miejscowościach.