Gdzie i jak sprawdzić moje miejsce w kolejce do sanatorium?

przeglądarka skierowań
skierowania NFZ

Wiesz że możesz sprawdzić miejsce w kolejce do sanatorium? Sanatorium to miejsce dla osób, które chcą odzyskać energię życia, gdzie mogą wrócić do zdrowia. W niektórych przypadkach pobyt w sanatorium może bardzo pomóc podreparować zdrowie pacjenta.

Nie jest to jednak szpital, więc aby móc dostać się do sanatorium, trzeba być w stanie samodzielnie o siebie zadbać.

Skierowania NFZ

Skierowanie do sanatorium można uzyskać od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, u którego dotychczas pacjent się leczył. Warto wiedzieć, że pobyt w sanatorium nie jest refundowany w pełni przez NFZ, jak jest to w przypadku szpitala uzdrowiskowego. Część kosztów trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Nie są to jednak duże kwoty, z reguły mowa tutaj o kilkuset złotych za tak naprawdę kilkutygodniowe wakacje.

Podczas ubiegania się o skierowanie, warto próbować nakierować lekarza na jakiś konkretny ośrodek, który wcześniej sprawdziliśmy. Oczywiście ostateczna decyzja należy do lekarza, ale sanatorium często jest sanatorium nierówne. Placówki potrafią być zacofane, z marnym jedzeniem i niskim standardem. A przecież taki wyjazd powinien być przede wszystkim przyjemnością, połączoną z dbaniem o zdrowie.

Przeglądarka skierowań

Jeśli chcemy sprawdzić, którzy jesteśmy w kolejce do sanatorium, należy wejść na https://skierowania.nfz.gov.pl . Jest to oficjalna przeglądarka skierowań do sanatorium zarządzana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wpisując tam skierowanie do sanatorium, pokaże się lista oczekujących. Za korzystanie nie trzeba uiszczać żadnych opłat, wystarczy wpisać numer skierowania oraz datę urodzenia (rok, miesiąc, dzień).

Uwaga na różne płatne usługi informowania o miejscu w kolejce do sanatorium przez e-mail lub SMS, które oferowane są przez osoby trzecie. Nie mają one związku z Narodowym Funduszem Zdrowia.

NFZ skierowania – zmiany od 2019 roku

Według oficjalnych danych lista skierowań do sanatorium NFZ w ciągu roku sięgała nawet pół miliona osób. Od lipca 2019 roku nowe skierowania NFZ do sanatorium można otrzymać dopiero rok po ostatnim odbytym pobycie. Uniemożliwi to ubieganie się o miejsce w sanatorium zaraz po powrocie z leczenia. Dzięki wprowadzeniu takiej zasady kolejka do sanatorium ma zmaleć nawet o 150 tysięcy osób, co sprawi, że ci, którzy w sanatorium jeszcze nie byli, a bardzo tego potrzebują, będą mogli skorzystać z pomocy szybciej.

Na miejsce w sanatorium czeka się obecnie nawet ponad 18 miesięcy, więc jeśli rok trzeba będzie odczekać dodatkowo, aby móc w ogóle prosić o skierowanie, faktycznie na kolejny pobyt w sanatorium będzie się czekać minimum 2,5 roku, a pewnie nawet i 3 lata. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że kilka osób wypadnie z kolejki i może uda się wskoczyć na ich miejsce. W tym pomoże nam oczywiście przeglądarka skierowań NFZ do sanatorium, gdzie możemy na bieżąco sprawdzać swoje miejsce w kolejce.

Oprócz tego według nowych przepisów nie będzie trzeba już weryfikować skierowań po upływie 1,5 roku.