Jak radzić sobie z żylakami?

żylaki

Żylaki kończyn stanowią poważny problem medyczny, z którym boryka się wiele osób. Objawami dolegliwości może być uczucie ciężkości nóg, ból, obrzęki oraz nieestetyczne pajączki, które często traktowane są również jako problem kosmetyczny. Przyczyny wystąpienia żylaków mogą być różne. Te, które wymienia się najczęściej, to nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia, otyłość, podnoszenie ciężkich przedmiotów, stosowanie antykoncepcji. Wystąpienie żylaków świadczy o niewydolności żylnej i wskazuje na problemy z układem krążenia.

Warto pamiętać, że czynnikiem, który zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, jest obciążenie genetyczne. Dlatego bardzo ważne są zarówno leki na żylaki, które pomagają radzić sobie z problemem, jak i profilaktyka, która może chronić przed jego wystąpieniem.

Profilaktyka, czyli działaj, zanim problem wystąpi

Zanim problem stanie się naprawdę poważny, a dolegliwości uciążliwe i zajdzie konieczność sięgnięcia po leki na żylaki, zacznij od profilaktyki. Jeśli w Twojej rodzinie występuje problem żylaków, bardzo możliwe, że dotnie on również Ciebie. Dlatego zacznij działać, zanim wystąpi. Bardzo ważna jest tu codzienna dawka ruchu. Pamiętaj o uprawianiu sportu, najlepiej takiego, który nie będzie nadmiernie obciążenie kończyn (np. dźwiganie ciężarów) i zdrowym odżywianiu. Zamiast wymagających treningów możesz się również zdecydować na długie spacery. Chodzenie pobudza krążenie w nogach, dzięki czemu chroni je przed wystąpieniem żylaków. Możesz również stosować rajstopy uciskowe antyżylakowe lub wykazujące takie samo działanie podkolanówki. Te drugie wybieraj latem. Jeśli jednak problem już wystąpił, o czym świadczą typowe dla tej dolegliwości objawy, konieczne może być sięgnięcie po leki na żylaki.

Skuteczne preparaty, które pomagają w walce z żylakami

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają skutecznie radzić sobie z objawami żylaków i korzystnie wpływają na naczynia krwionośne. Leki na żylaki mogą mieć różną postać, dlatego znalezienie preparatu, który najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku, nie powinno być trudne. Można przyjmować je w postaci tabletek i kapsułek, jak i w postaci maści, żelów i kremów. Ich działanie również może być różne. Uszczelniają śródbłonek naczyń krwionośnych, zapobiegają zakrzepom, usprawniają przepływ krwi w naczyniach. Niektóre z nich, skutecznie łagodzą objawy, takie jak ból i obrzęki, związane z występowaniem żylaków. Dotyczy to między innymi maści i żelów przeznaczonych do stosowania miejscowego. Wiele z tych leków dostępnych jest w aptekach bez recepty. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką.