Spis treści
Ból podbrzusza zdarza się dość często zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Na ogół jest niegroźny i nie jest oznaką poważnej choroby, jednak niekiedy trzeba porozmawiać o nim ze specjalistą. Kiedy należy poinformować lekarza o swoich dolegliwościach?
Kiedy ból podbrzusza nie jest czymś groźnym?
Na początku trzeba podkreślić, że nawet jeśli ból wydaje się być objawem niezwiązanym z poważną chorobą, konsultacja z lekarzem może być potrzebna. Pamiętaj, że ból brzucha to niespecyficzny objaw. Dlatego nawet lekarz pierwszego kontaktu może mieć problem z jego rozpoznaniem i dopiero specjalista jest w stanie postawić trafną diagnozę. Na bóle podbrzusza skarży się większość kobiet, które mają menstruację lub się jej spodziewają. W większości przypadków bóle menstruacyjne są czymś normalnym, jednak czasami sytuacja wymaga kontaktu z lekarzem.
W przypadku regularnych silnych dolegliwości bólowych podczas okresu konieczna jest wizyta u ginekologa, ponieważ ich przyczyną może być na przykład endometrioza lub nowotwór. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych chorób, może przepisać na przykład specjalne leki przeciwbólowe. Warto pamiętać o tym, że bóle podbrzusza mogą pojawiać się u kobiet również w połowie cyklu.
Niekiedy ból podbrzusza spowodowany jest niestrawnością i wzdęciem, jednak jeśli takie dolegliwości są częste i pojawiają się razem z biegunką lub zaparciami, jego przyczyną może być zespół jelita drażliwego lub na przykład infekcja bakteryjna lub wirusowa.
Kiedy ból podbrzusza powinien zaniepokoić?
Niestety przedłużające się bóle w rejonie dolnej części brzucha mogą zwiastować wiele groźnych chorób. Kobiety, które mają silne bóle niemenstruacyjne, powinny koniecznie skonsultować się z ginekologiem. Mogą chorować na torbiele jajnika, raka trzonu macicy, polipy i mięśniaki. Bóle w podbrzuszu mają też niekiedy związek z infekcjami intymnymi, które wymagają leczenia preparatami, na które potrzebna jest recepta.
Nagły i ostry ból promieniujący do pleców, miednicy i uda może okazać się objawem skrętu jajnika – taki stan wskazuje na potrzebę natychmiastowego wezwania pogotowia. Szybkiej interwencji medycznej wymagają pęknięcie torbieli lub ciąża pozamaciczna, które również objawiają się bardzo silnym bólem podbrzusza i krwawieniem.
Warto pamiętać, że do częstych przedłużających się przyczyn bólu podbrzusza należą także stany zapalne pęcherza i kamica nerkowa. Wiele osób cierpi też przez zapalenie uchyłków jelitowych czy nieswoiste zapalne choroby jelit. Trzeba ponadto wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zapalenia wyrostka robaczkowego. Objawia się ono bólem podbrzusza po prawej stronie, który nasila się podczas unoszenia nogi.
Szczególnie niepokojąca jest nagła bolesność występująca razem z innymi objawami, takimi jak omdlenia, uczucie słabości, gorączka. W takich sytuacjach trzeba zadzwonić na pogotowie, ponieważ potrzebna jest szybka pomoc lekarska, być może konieczna będzie interwencja chirurga.
Gdzie się udać z bólem podbrzusza?
Niekiedy wystarczy rozmowa z lekarzem online, zwłaszcza jeśli już od jakiegoś czasu pacjent leczy się na chorobę, z którą wiąże się ból podbrzusza. Niewykluczone jednak, że wskazana będzie wizyta u ginekologa, gastrologa, proktologa, urologa lub nefrologa. Jeśli masz wątpliwości, który specjalista powinien zająć się Twoim problem, najpierw zgłoś się do internisty.