Operacje medyczne za granicą dla Seniora

medicine, age, health care and people concept - senior woman, man and doctor with clipboard at hospital ward

Seniorzy z Polski mają możliwość wyjechania za granicę w celu przeprowadzenia operacji zaćmy  na oku lub alloplastyki stawu biodrowego.

W Grupie Okulistycznych Klinik w Polsce oraz za granicą zapewnia się  kompleksową opiekę medyczną polskim pacjentom. Każdy z pacjentów objęty jest  skoordynowaną diagnostyką, od kwalifikacji do zabiegu, przez organizację oraz przeprowadzenie zabiegu za granicą, aż po pooperacyjną opiekę w klinice w Polsce. Na pewno  jest  to sposób na uniknięcie długiego czekania na leczenie w naszym kraju. Zabieg za granicą pozwala na wybór rodzaju soczewki, od jakiej zależy jakość widzenia oraz komfort życia po przeprowadzonym zabiegu. Jest to jedyna taka oferta w kraju.

Zabieg usunięcia zaćmy na koszt NFZ możliwy jest  w czasie 14 dni:

  • bez kolejki
  • z kompleksowa organizacją leczenia w zakresie świadczeń NFZ
  • w prywatnej klinice w Niemczech albo w Czechach
  • ze stałą opieką koordynatora od chwili wyjazdu na zabieg  do powrotu do kraju
  • z obsługą i dokumentacją w języku polskim
  • pacjent ma prawo do wyboru oraz współfinansowania soczewek
  • kompleksowe leczenie w  zakresie Dyrektywy Transgranicznej, z wizytą kwalifikacyjną, organizacją zabiegu za granicą, oraz z  opieka pooperacyjną

Postęp medycyny spowodował, że operacja zaćmy jest bezpieczna w ambulatoryjnych warunkach (jako chirurgia jednego dnia), bez pozostania w szpitalu. Zabieg ten jest wykonywany ze znieczuleniem miejscowym, z zastosowaniem kropli do oczu. Czas  zabiegu wynosi  tylko  20 minut. W czasie zabiegu soczewka jest rozdrabniana oraz usuwana przy pomocy ultradźwięków. Metoda, z której korzysta się w klinikach w Polsce i w Czechach, jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem na całym świecie. Efekt po  przeprowadzonej operacji można zauważyć bardzo szybko – już w dzień po zabiegu chory widzi  lepiej. Pacjenci po zabiegu zaćmy tego samego dnia mogą wrócić do domu

Śląski NFZ czyli Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił  Krajowy Punkt Kontaktowy oraz infolinię 7351616  dotyczącą leczenia zaćmy w Czechach –  w ramach wspomnianej już  transgranicznej opieki medycznej.

U sąsiadów w Czechach na operację zaćmy pacjenci czekają kilka tygodni, a w  naszym kraju kilka lat.

Wnioski, które  wpływają do Funduszu dotyczą w większości operacji zaćmy w Czechach.  Wniosków tych może być więcej.

Po wprowadzeniu transgranicznej dyrektywy na pograniczu Polski zaczęły powstawać kliniki, które leczą zaćmę, gdzie  nie brakuje  pacjentów przyjeżdżających z Polski.

Śląski NFZ co roku  na leczenie zaćmy dostaje 75 mln zł, ale przez bliskość z czeską granicą fundusze te mogą się szybko skończyć. Gdy zabraknie pieniędzy pacjenci będą zmuszeni czekać do kolejnego roku rozliczeniowego na zwrot poniesionych  kosztów. Aby pacjent mógł skorzystać z transgranicznego leczenia musi uzyskać zgodę dyrektora wojewódzkiego NFZ. Później ma 1/2 roku czasu na złożenie wniosku o zwrócenie kosztów.

Za granicą seniorzy z Polski mogą przeprowadzić operację na stawach biodrowych. Zabiegi alloplastyki stawu biodrowego wykonuje się w większości polskich klinik, zazwyczaj nastawionych na kompleksowe leczenie oraz stosujących najnowsze metody operacji. Uznanym specjalistą w naszym kraju w endoprotezoplastyce stawu biodrowego jest dr n.med. Paweł Skowronek. Operuje on m.in. w Centrum Damiana  w Warszawie (koszt zabiegu  zależy  od endoprotezy i wynosi od 16 do 30 tys .złotych) a także NZOZ Osteon, gdzie ceny zabiegów omawia się  indywidualnie z lekarzem.

Wg badań , które przeprowadzono w 2008 roku dla Health Economics, w państwach Unii Europejskiej koszt pierwotnej alloplastyki stawu biodrowego  wynosił:

  1. €1290 (ok.6,5 tys. zł.) na Węgrzech
  2. €8739 (ok. 43,7 tys. zł) w Holandii.

Wyższe koszty leczenia  były w Wielkiej Brytanii, gdyż cena alloplastyki stawu biodrowego wynosiła  ok. £10000 (ok.50 tys.zł.). Najniższą cenę oferowała  klinika Aspen Hollyhouse Hospital (£7600 tys., czyli ok.38 tys.zł), a najwyższą Spire Norwich Hospital (£15000, czyli ok.75 tys.zł).

Najwięcej za wymianę stawu biodrowego płacono  w Stanach Zjednoczonych. Tam koszt zabiegu wynosił ok. $40000,  a więc ok. 121 tys. zł. Dlatego częstą praktyką w USA jest tzw. turystyka medyczna, która pozwala na wykonania tego zabiegu w innych krajach Ameryki, np. w Meksyku, gdzie cena operacji stawu biodrowego wynosi ok.$12000 (ok.36,4 tys.zł).

Bibliografia