Jakie prezenty podarować najbliższym? Jak dobrać upominek do wieku?

Jakie prezenty podarować najbliższym? Jak dobrać upominek do wieku?

Prezentem być nie jest łatwo. O ile jeszcze jest się zabawką dla dziecka, można liczyć na co najmniej łaskawe przyjęcie, a przeważnie entuzjazm. Z wiekiem jednak o zadowolenie obdarowywanego trudniej, bo nie wystarczy wiedzieć, co kto lubi i czym chętnie się zajmuje, ale trzeba też wziąć pod uwagę, co już ma.

A prawda jest taka, że mamy coraz więcej, czy to dlatego, że nas na to stać, czy po prostu dostęp do wszystkiego jest tak łatwy, że wystarczy na chwilę zasiąść z telefonem w ręku i już zakup zrobiony. Co zatem kupić najbliższym w prezencie?

Bon na sukces

Oferta bonów, kart upominkowych i voucherów rozrasta się na tyle, że w takiej wersji można podarować już właściwie każdy asortyment. Nie chodzi tu nawet tylko o osoby, które słabo znamy, ale nawet dla najbliższych może okazać się problemem choćby to, jaką książkę kupić książkowemu molowi. Możemy wiedzieć, jaki gatunek literacki lubi on najbardziej, ale już trudniej stwierdzić, co zdążył przeczytać, a czego jeszcze nie. Ubrania i kosmetyki to jeszcze inny temat, bo czasem może i chcielibyśmy zostać obdarowani nową bluzką czy kremem, ale czy akurat w tej wersji, którą zakupiła ciocia?

Co innego, jeśli dostaniemy taką właśnie kartę do ulubionej sieciówki i możemy sami sobie wybrać, co nam pasuje. Taki prezent zawsze będzie trafiony. Szczególnie w przypadku młodzieży lepiej nie narażać ani ich, ani samych siebie na samodzielny wybór spodni dla niezależnego nastolatka, bo będą one na sto procent nietrafione. Często tylko ze względu na fakt, że zakupione zostały przez babcię, a to przecież w pewnym wieku obciach nosić spodnie od dziadków.

Prezent z intencją

Znając swoich najbliższych, możemy o nich sporo wiedzieć, chociażby takie rzeczy, że na pewne sprawy nie mają czasu, pieniędzy albo wystarczającej mobilizacji. Jednocześnie możemy wiedzieć, że jest im coś potrzebne na przykład ze względów zdrowotnych, a sami o to nie dbają. Karnet na basen dla osoby borykającej się z problemami z kręgosłupem będzie trafionym wyborem. Podobnie karnet na serię masażów leczniczych dla osób po urazie szyi czy barku na pewno się nie zmarnuje.

Czasem też wiemy, że najlepiej komuś bliskiemu zrobiłoby wyjście do ludzi i kontakt z nimi. Warto wtedy pomyśleć o kursie tańca, majsterkowania czy szydełkowania. Można też połączyć przyjemne z pożytecznym i zainwestować w kurs języka czy obsługi komputera. To zawsze też wiedza i umiejętności wpływające korzystnie na samoocenę i poczucie własnej wartości i sprawczości.

Kreatywne prezenty dla kreatywnych bliskich

W prezentach czasem chodzi o więcej zabawy niż praktyczności. Dlatego dobrym pomysłem będą prezenty, których ostateczny efekt będzie zależał od inwencji i aktywności obdarowywanego. Zestaw uroczych słoików z przepisem na konfitury i workiem śliwek z własnego ogrodu to prezent, który rozweseli każde grono, a ile w tym zdrowia fizycznego i emocjonalnego to niewątpliwa wartość dodana. Dla wielbicieli zieleni sprawdzą się donice w różnych kształtach i rozmiarach i zestaw farb lub pisaków do ich pomalowania. Dla odpowiedniego zmotywowania w pakiecie niech idą sadzonki roślinek, które szybko trzeba w donicach umieścić, by nie zmarniały. A dla tych, którzy ogrody mają, wcale nie trzeba ograniczać się do donic. Można podarować krzewy malin i porzeczek do szybkiego posadzenia i wyczekiwania na smaczne plony.

Kwestią niewątpliwą pozostaje wartość prezentów, które stanowią czyjeś życzenia, bo zawsze może być tak, że ktoś akurat czegoś potrzebuje a święta czy urodziny tuż tuż.