Senior też może grać na komputerze. Dobór sprzętu

Senior też może grać na komputerze. Dobór sprzętu

Coraz więcej osób starszych decyduje się na gry komputerowe. Na szczęście w przestrzeni publicznej zanika stereotyp, który mówi, że grają w nie jedynie dzieci i młodzież. Trzeba brać pod uwagę, że pierwsze gry powstawały już w latach sześćdziesiątych – wiele obecnych starszych osób było wtedy bardzo młodych. Dla wielu seniorów to jednak zupełna nowość dlatego trzeba dostosować dla takich graczy specjalny sprzęt. Co przyda się starszej osobie do grania w gry?

Specjalne gry dla seniora

Seniorzy zawsze uwielbiali grać w gry, jednak zazwyczaj ograniczali się do wersji karcianych, planszówek czy zagadek logicznych. Statystyki wskazują, że osoby w podeszłym wieku spędzają mnóstwo czasu na krzyżówkach, sudoku, graniu w pasjansa ze znajomymi czy grając w bingo. Wiąże się to z dużą ilością czasu, kiedy seniorzy przeszli już na emeryturę. Dobrym pomysłem jest więc kupienie tych samych gier, ale w wersji elektronicznej. To znakomita okazja do poznawania nowych ludzi w trybie multiplayer, zwłaszcza jeśli osoba czuje się samotna.

Powstaje coraz więcej gier dla seniorów, które dostosowane są do ich umiejętności widzenia, reagowania czy słyszenia. Zazwyczaj proste z definicji, ale rozwijające i zapewniające mnóstwo zabawy. Wiele z nich można znaleźć na https://www.morele.net/. Nie muszą to być typowe zręcznościówki. Jeśli senior spędzi przy grach już trochę czasu może spróbować sił w „Euro Track Simulator”, „The Sims 4” lub strategiach typu „Civilization 5”.

Sprzęt dla seniora

Trzeba pamiętać o tym, że sprzęt dla osoby starszej będzie znacznie różnił się od standardowej wersji. Wiąże się to z ograniczoną sprawnością, problemami ze wzrokiem lub słuchem. Przede wszystkim starszemu graczowi przyda się odpowiednie miejsce do siedzenia, które nie narazi kręgosłupa. Najlepiej niech nie będzie to fotel gamingowy na kółkach, który może narazić na niebezpieczne sytuacje. Podstawą jest też odpowiedni monitor o jak największej przekątnej i jak najwyższej jakości obrazu, który pozwoli wyraźnie zobaczyć elementy na ekranie.

Gry komputerowe coraz częściej opierają się na dobrej jakości dźwięku, co może być problemem dla seniora. Może niedosłyszeć niektórych komend lub poleceń. Istnieją dwa sposoby na poradzenie sobie z problemem. Pierwszą są słuchawki gamingowe, a drugą odpowiednio dobre głośniki. Te pierwsze są skuteczniejsze, ale mogą być problemem przy aparacie słuchowym. Rozwiązaniem problemu mogą być słuchawki bezprzewodowe nauszne – zapewniające komfort ruchu i odpowiednio głośne.

Joystick czy klawiatura i myszka?

Istnieją dwa rodzaje graczy: wolący mieć w ręce pada lub używający klawiatur i myszki. Oba sposoby grania mają swoje zalety i wady, ale w przypadku seniora lepiej postarać się o joystick. Po pierwsze nie nadweręża kręgosłupa – starszy gracz może spokojnie rozsiąść się w fotelu. Po drugie nie wymaga aż takiej precyzji i dokładności. Myszka i klawiatura cechują się pewnym zaawansowaniem technicznym, który dla początkującego może być nie do przejścia. Co innego joystick, gdzie przy prostszych grach wystarczy jedynie naciskać parę przycisków. Ważne, żeby pad był bezprzewodowy co jeszcze bardziej ułatwi komfortowe sterowanie.