Nowe dowody osobiste – co się zmieni po 2 sierpnia 2021 roku?

Nowy dowód osobisty - wymiana

Od dnia 2 sierpnia 2021 roku mają zacząć obowiązywać nowe wzory dowodów osobistych. Od obecnie obowiązujących dokumentów różnić się będą przede wszystkim dodaniem odcisku palca oraz odręcznego podpisu właściciela. Pojawi się na nich także oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej. Nowe dowody osobiste nadal będą wydawane na 10 lat (nie dotyczy to dzieci poniżej 12. roku życia, których dowody są ważne 5 lat).  Niestety pojawienie się nowych dowodów osobistych oznacza koniec możliwości składania wniosków o te dokumenty przez internet, a zatem osoby, których dowód traci ważność w najbliższym czasie mają niewiele czasu, by wymienić go bez konieczności udawania się do urzędu.

Nowe dowody osobiste – co się zmieni i dlaczego?

Zmiany w wyglądzie dowodów osobistych wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.   Dlaczego więc od 2 sierpnia nie będzie można składać wniosków online? Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.

Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.  Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Ostatnia szansa na szybkie, internetowe zawnioskowanie o dowód przez internet

Jeśli więc są Państwo w grupie ponad 140 tysięcy Polaków, którym w czerwcu upłynie termin ważności dowodu osobistego – nie warto czekać, lepiej podjąć działania. O nowy dowód można jeszcze łatwo i szybko zawnioskować przez internet! Wystarczy skorzystać z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty, którą znajdą Państwo na GOV.pl.

Pamiętajmy, że aby móc złożyć przez internet wniosek o dowód osobisty potrzebny będzie nam profil zaufany. Jeśli go nie mamy, to warto go założyć, bo przyda się także w wielu innych sprawach urzędowych w przyszłości.  Druga ważna sprawa to odpowiednie zdjęcie (w wersji elektronicznej). Można je też zrobić samodzielnie w domu, ale powinno spełniać określone wymagania – na specjalnej stronie rządowej znajdziemy dokładne wskazówki, jak powinno wyglądać prawidłowe zdjęcie do dowodu osobistego. 

Kto musi wymienić dowód osobisty na nowy?

Na szczęście zmiany w wyglądzie dowodów osobistych nie oznaczają, że teraz wszyscy Polacy muszą je wymienić. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do daty ważności, która jest podana na każdym dokumencie. Nowe dokumenty będą więc w pierwszej kolejności wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia 2021 roku lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa ogółem 10 lat.  W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków.  Warto więc czasem zerknąć kontrolnie na datę ważności naszego dowodu osobistego, by nie zostać zaskoczonym jego nieważnością w najmniej odpowiednim momencie!