Telefon dla seniora – jak wybrać?

Telefon dla seniora
Cannot keep emotions inside. Radiant elderly woman smiling cheerfully while spending her free time at home and using her phone for texting.

Oglądając oferty aparatów telefonicznych, trudno zdecydować się który telefon będzie odpowiedni dla starszych osób. Postęp technologiczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat na rynku telefonów komórkowych, spowodował że stały się one wielofunkcyjnymi narzędziami. Dzięki temu, stały się koniecznym nabytkiem dla osób starszych.

Telefon dla seniora – najważniejsze cechy

Sama możliwość dzwonienia z dowolnego miejsca potrafi zaoszczędzić wielu nerwowych sytuacji, a inne funkcje, w przypadku obsługi telefonu przez seniora, znacząco poprawiają standard ich życia i podnoszą stopień bezpieczeństwa. W tym wpisie doradzamy, co warto rozważyć przy podejmowaniu decyzji.

Przede wszystkim, warto mieć na uwadze, że seniorzy są specyficzną grupą użytkowników.  Funkcje aparatu, które dla większości użytkowników są oczywiste i mało przydatne, dla emerytów mogą mieć ogromne znaczenie, i na odwrót. Stąd też nie powinno się im kupować telefonów, które sami wybralibyśmy dla siebie, ani sugerować się mało istotnymi (z puntu widzenia starszych osób) parametrami.

Aparat, którego ma użytkować starsza osoba, musi przede wszystkim być prosty i wygodny w obsłudze. Zmysły takich ludzi funkcjonują o wiele słabiej, niż u młodych. Dla telefonu oznacza to przede wszystkim konieczność posiadania ekranu o mocnym kontraście i dużej wielkości liter. Większość starszych osób nie czuje się pewnie, obsługując telefon z ekranem dotykowym – to przemawia na korzyść modeli, które mają fizyczne, a nie wirtualne, klawisze (najlepiej duże). Kwestia dźwięku wydaje się być oczywista – głośnik musi zapewniać odpowiednio mocny i czytelny sygnał, aby emeryt nie miał problemu ze zrozumieniem rozmówcy.

Ze względów bezpieczeństwa, ale także wygody, telefon powinien umożliwiać błyskawiczny dostęp do najważniejszych aplikacji i kontaktów. Klawisz szybkiego wyboru, możliwość zdefiniowania najważniejszych kontaktów czy wybieranie głosowe – są funkcjami niezwykle pożądanymi.

Absolutną koniecznością jest możliwość zapisywania w telefonie notatek i definiowania alarmów. Te funkcje zapewniają nieocenione wsparcie dla szwankującej pamięci – pomogą wziąć leki o właściwej porze, przypomną o spotkaniu czy wizycie u lekarza. Podobną funkcję może pełnić aparat fotograficzny, wbudowany w telefon dla seniora. Jeśli umożliwia robienie zdjęć dobrej jakości bez większego wysiłku (np. posiada tryb stabilizacji obrazu, auto-fokus, itd.), emeryt będzie mógł wykorzystywać go do robienia szybkich notatek – np. robiąc zdjęcie opakowaniu leku, który musi dokupić. Zapobiega to przekręcaniu informacji i zapominaniu istotnych detali.

Jedną z najważniejszych cech, jakie musi posiadać komórka dla seniora, to ogólnie przyjęta wytrzymałość. Dotyczy to zarówno samej obudowy aparatu, jak i ekranu (mile widziane hartowane szkło) czy długości pracy na baterii. Ten ostatni parametr ma znaczenie kluczowe.

Telefon specjalistyczny czy smartfon?

Przeglądając oferty telefonów komórkowych, dostępnych u operatorów i w stacjonarnych punktach sprzedaży, ciężko jest znaleźć aparat, spełniający kryteria wymienione wcześniej. To rodzi uzasadnione pytanie, czy smartfon dla seniora to dobry pomysł.

Współczesne modele smartfonów dysponują możliwościami i funkcjami, znacznie przewyższającymi oczekiwania starszej osoby, a jednocześnie często nie zapewniające podstawowych funkcjonalności, na jakich mu zależy. Podstawowym problemem jest przeładowanie interfejsu telefonu i kruchość jego obudowy, warto więc szukać smartfonów nieco starszych, najlepiej wyposażonych w „gołą” wersję systemu operacyjnego, bez dziesiątek zbędnych aplikacji fabrycznych. Można to znaleźć w starszych wersjach Nokii Lumia (535, 625), opartych o system Windows Phone, lub niektórych telefonach z systemem Android.

Czy warto szukać smartfona dla emeryta, skoro są dostępne specjalistyczne telefony, dedykowane stricte osobom starszym? Zwykle tak. Zależy to głównie od samego użytkownika – czy będzie w stanie poradzić sobie z obsługą ekranu dotykowego, odczytywaniem komunikatów, itd. Odpowiednio skonfigurowany model smartfona będzie równie łatwy w obsłudze, jak telefon specjalistyczny, a może górować nad nim możliwościami (np. dzięki geolokalizacji aparatu może ułatwić odnajdywanie zagubionych osób z zespołem Alzheimera). Istnieje jednak ryzyko, że taki rodzaj telefonu zawiedzie na innym polu – dlatego nie warto kupować go na odległość, zawsze dobrze jest wypróbować i sprawdzić, czy potencjalnemu użytkownikowi odpowiada natężenie dźwięku, sposób obsługi, czytelność wyświetlacza, etc.

Nasze propozycje

Postanowiliśmy przejrzeć oferty w Internecie i wskazać kilka modeli, które naszym zdaniem świetnie by się sprawdziły jako telefon dla seniora.

Emporia Life

Bardzo prosty i wytrzymały rozsuwany telefon. Posiada naprawdę duże przyciski oraz czytelny wyświetlacz. Jest głośny i dodatkowo ma mocny alarm wibracyjny. Ciekawym dodatkiem jest latarka. Z tyłu obudowy został umieszczony przycisk bezpieczeństwa, który w razie sytuacji kryzysowej jest w stanie szybko zaalarmować rodzinę i służby medyczne.

myPhone 1070 Chiaro

Jednoczęściowy aparat, który ze względu na swój zaokrąglony, sympatyczny kształt, bywa nazywany „mydełkiem”. Podobnie jak w produkcie Emporii – jest głośny i ma wyraźny wyświetlacz, duże klawisze i latarkę. Przycisk bezpieczeństwa działa w zbliżony sposób – najpierw wysyła SMS na 5 wskazanych wcześniej numerów, a później próbuje się z nimi łączyć (po kolei) w trybie głośnomówiącym. MyPhone 1070 posiada także funkcję szybkiego dostępu do kontaktów i niektórych funkcji. Niektórzy z użytkowników z pewnością docenią funkcję radia FM. Telefon potrafi działać do tygodnia na jednym ładowaniu.

MAXCOM Comfort MM715 SOS

W tym wypadku mowa raczej o systemie, niż pojedynczym telefonie. Wszystko to dzięki wodoodpornej opasce, która zawiera przycisk bezpieczeństwa. Sam telefon również go posiada, ale niepodważalną zaletą tego noszonego na przegubie jest to, że działa nawet wtedy, kiedy sam aparat telefoniczny będzie wyłączony. W pozostałych kwestiach Comfort MM715 ma oczywiście wszystkie atuty omawianych wcześniej modeli. Dodatkowo, telefon posiada aparat fotograficzny i kamerę oraz kilka ułatwień (np. czytanie nazwy lub numeru, z którego przychodzi połączenie, podpowiedzi głosowe, funkcja głośnomówiąca, itd.).

Nokia Lumia 625

Jedyny smartfon w zestawieniu. Wyposażony w ekran dotykowy, chroniony dodatkowym szkłem zabezpieczającym, posiada również dość odporną na uszkodzenia obudowę. Oznakowania menu i ogólna czytelność informacji są bardzo dobre, dzięki przejrzystemu interfejsowi Windows Mobile Phone oraz możliwości powiększania wielkości liter na ekranie. Bardzo czytelny i mocny dźwięk to kolejne atuty tego telefonu. Jak większość smartfonów, także ten model można wzbogacić o nowe funkcjonalności, instalując odpowiednie aplikacje ze sklepu lub odpowiednio konfigurując te, którą już w telefonie są (latarka, kalendarz, geolokalizacja, alarmy, budzik, radio).

Jak widać na powyższych przykładach, istnieje pewien zespół cech podstawowych, który sprawia że dany aparat może się sprawdzić jako komórka dla seniora. Czy cokolwiek ponad ten standard ma szansę się przydać starszej osobie, zależy już bezpośrednio od niej. Dlatego każdą decyzję zakupową w tym zakresie dobrze byłoby wcześniej konsultować z samym zainteresowanym i obserwować jego nawyki.