Przydatne aplikacje na telefon seniora – sprawdź i zainstaluj!

Aplikacje dla Seniora

Co raz więcej osób 60+ korzysta ze smartfonów, choć nie wszyscy wykorzystują w pełni możliwości, jakie oferuje ten mały komputer mieszący się w naszej dłoni. Smartfon to bowiem znacznie więcej niż tylko urządzenie do rozmów telefonicznych, wysyłania wiadomości SMS czy słuchania muzyki.

Czas pandemii koronawirusa to dobry okres, by zapoznać się z dodatkowymi funkcjonalnościami naszych aparatów i możliwościami, jakie oferują aplikacje, które można bezpłatnie pobrać i zainstalować na naszym smartfonie. Warto przy tym pamiętać, by aplikacje pobierać tylko z zaufanego źródła, czyli najlepiej z oficjalnych sklepów – Google Play (dla telefonów z systemem Android) lub App Store (dla telefonów iPhone). Poniżej przedstawiamy najbardziej przydatne aplikacje na telefon seniora, które sprawdzą się w codziennych sprawach, zapewnią nam rozrywkę oraz kontakt ze znajomymi.

Mapy, lokalizacja, transport miejski i taxi

Zacznijmy od Google Maps – jednej z najpopularniejszych aplikacji, znanej także z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze. Jest to aplikacja pozwalająca przeglądać mapy całego świata, danego kraju czy miasta, a nawet oglądać fotograficzny obraz wybranej ulicy. Możemy szukać wskazanego adresu lub konkretnego miejsca (wpisując w pole wyszukiwania nazwę firmy, restauracji, szpitala, itp), aby następnie otrzymać jego lokalizację na mapie i optymalną trasę dojazdu za pomocą różnych środków transportu (pieszo, samochodem, komunikacją miejską) oraz szacowany czas dojazdu. Jest to darmowa aplikacja, dostępna zarówno na telefony z systemem Android, jak i iOS (iPhone). Google Maps najczęściej jest już zainstalowana na nowych telefonach, a więc nie trzeba jej instalować. Wystarczy odnaleźć na ekranie telefonu charakterystyczną ikonę z wielokolorową pinezką.

Polska aplikacja JakDojade przyda się szczególnie mieszkańcom większych miast z rozbudowaną siecią tramwajowo-autobusową. JakDojade pokazuje bowiem wszystkie opcje dojechania z miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy do innej wskazanej lokalizacji za pomocą transportu miejskiego, z godzinami odjazdów tramwajów i autobusów, a nawet cenami biletów, które można również nabyć poprzez tę aplikację. W JakDojade znajdą Państwo również wszystkie aktualne rozkłady jazdy dla tramwajów, autobusów, metra, a nawet podmiejskich pociągów.

Gdy chcemy zamówić taksówkę, wybór jest spory! Najpopularniejsze aplikacje, które możemy polecić to: Uber, Bolt, FREE NOW czy Taxi Polska. Wszystkie te aplikacje pozwalają w bardzo wygodny sposób zamówić przejazd bez konieczności rozmawiania z operatorem. W niektórych aplikacjach trzeba będzie podpiąć swoją kartę płatniczą, najlepiej kredytową. Dzięki temu płatność za przejazdy będzie pobierana automatycznie po ich zakończeniu i nie musimy martwić się posiadaniem odpowiedniej kwoty w gotówce. Wystarczy wskazać w aplikacji miejsce docelowe, miejsc odbioru i dostajemy ofertę z aktualną ceną dla tej trasy. Warto pamiętać, że cena przejazdu może się zmieniać w ciągu dnia w zależności od obłożenia zamówieniami danej aplikacji. Jeśli zaakceptujemy ofertę, na mapce zobaczymy, gdzie aktualnie znajduje się nasz kierowca i kiedy dotrze do punktu odbioru. Poznamy też model samochodu i jego numer rejestracyjny, co ułatwi rozpoznanie właściwego samochodu. W przypadku aplikacji Uber i Bolt samochody najczęściej nie są bowiem wyraźnie oznakowane.

Serwisy społecznościowe, czaty, rozmowy video

aplikacje na telefon senioraCo raz więcej osób 60+ aktywnie korzysta z najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego Facebook, który oczywiście udostępnia również swoją darmową aplikację na telefony. Jednak korzystając z Facebooka na komputerze często prowadzimy na nim również rozmowy ze znajomymi za pomocą funkcji czatu. Chcąc skorzystać z tej funkcji na telefonie powinniśmy jednak zainstalować dodatkową aplikację o nazwie Messenger. Po zalogowaniu się za pomocą naszego konta na Facebooku zobaczymy listę znajomych z Facebooka i będziemy mogli rozmawiać w ten sam sposób, co na komputerze.

Korzystając z Messengera na telefonie poza standardową rozmową w formie wiadomości tekstowych, możemy rozmawiać za pomocą połączenia głosowego lub video. Nie wszyscy też wiedzą, że Messenger umożliwia dodawanie większej ilości osób do jednej rozmowy. A więc zamiast umawiać się na kawę z pięcioma koleżankami, w czasie kwarantanny możemy zorganizować taką pogawędkę w aplikacji Messenger.  Bardzo podobne możliwości, jak Messenger, oferują również dwie inne popularne aplikacje – WhatsApp i Skype. Obie są bezpłatne i pozwalają prowadzić rozmowy tekstowe, głosowe i połączenia video.

Zakupy, zniżki i programy rabatowe

aplikacje na telefon senioraWiele popularnych sieci handlowych i sklepów internetowych oferuje już swoje aplikacje na telefon. Niektóre, np. aplikacja Allegro, Mobilne Frisco czy Tesco E-zakupy umożliwiają wygodne zakupy przez internet.  Główną rolą innych aplikacji (np. Lidl Plus, Twoja Biedronka, Mój Carrefour, Tesco Clubcard) jest informowanie o specjalnych ofertach i promocjach, dostępnych za pomocą specjalnej karty rabatowej. Takie aplikacje należy uruchomić podczas dokonywania płatności w kasie sklepu i zeskanować dostępny w niej kod kreskowy naszej karty rabatowej. W ten sposób naliczą nam się zniżki lub punkty i nie musimy pamiętać o noszeniu przy sobie plastikowych kart rabatowych. Aplikacje sklepów pozwalają też sprawdzić ofertę produktów, lokalizację i godziny otwarcia poszczególnych placówek. W niektórych aplikacjach dostępne są również nasze paragony ze wszystkich zakupów przy których skanowaliśmy kartę. Ta funkcja może się przydać gdy będziemy chcieli zareklamować jakiś produkt, a nie zachowaliśmy papierowego paragonu. Są też aplikacje łączące funkcje zakupów przez internet z kartą rabatową, którą można zeskanować przy kasie w sklepie (np. Rossmann i Empik).

Rozrywka, muzyka, radio i filmy

Niewątpliwą zaletą smartfona jest to, że prawie zawsze mamy go pod ręką – nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do telewizora, radia czy innej rozrywki. Warto więc pamiętać, że odpowiednie aplikacje na telefon seniora mogą zapewnić nam nieskrępowany dostęp do rozrywki w dowolnym miejscu i czasie. Wiele osób 60+ korzysta z serwisu YouTube na komputerze, by oglądać różne filmy, występy kabaretowe czy słuchać ulubionej muzyki. Jest to prawdziwa skarbnica różnych archiwalnych perełek – dlatego zadbajmy, by aplikacja YouTube zagościła także na naszym telefonie.

Dla fanów muzyki, którzy lubią cały czas słyszeć w słuchawkach piosenki ulubionych piosenkarzy, dobrym wyborem będą aplikacje Spotify i Tidal. Obie posiadają bogate biblioteki wykonawców i utworów niemal wszystkich gatunków i epok, więc każdy znajdzie tam coś dla siebie. W wersji bezpłatnej trzeba co kilka utworów odsłuchać reklamę, ale za niewielką opłatą można się cieszyć muzyką bez żadnych ograniczeń. Jeśli ktoś woli po prostu słuchać muzyki z radia niż samodzielnie jej szukać i wybierać, to może spróbować aplikacji Tuba.FM, czyli internetowego radia agregującego takie popularne stacje jak m.in. Złote Przeboje czy Radio Pogoda.

Osoby preferujące audycje publicystyczne, wywiady i reportaże radiowe z pewnością docenią aplikację radia TOK FM. Za jej pomocą można bezpłatnie słuchać programu tej stacji na żywo. Kinomaniacy i fani seriali telewizyjnych powinni ściągnąć sobie polską aplikację Filmweb. Pozwala ona zapoznać się z opisami, recenzjami i ocenami filmów i seriali. Można w niej sprawdzić nazwiska aktorów i twórców, terminy emisji filmów w stacjach TV oraz bieżący repertuar kinowy w naszym mieście.