Epicka superprodukcja „303. Bitwa o Anglię” już wkrótce w kinach

303 Bitwa o Anglię

Już 17 sierpnia do polskich kin trafi 303. Bitwa o Anglię – pełna rozmachu i emocjonujących podniebnych walk superprodukcja polsko-brytyjska opowiadająca niesamowitą historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki – legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej.

W międzynarodowej obsadzie, obok Marcina Dorocińskiego („Jack Strong”, „Pitbull. Ostatni pies”) i Filipa Pławiaka („Listy do M. 3”), wystąpili również: gwiazda kultowego serialu „Gra o tron” – Iwan Rheon oraz syn Mela Gibsona – Milo Gibson (znany m.in. z nagrodzonego dwoma Oscarami obrazu „Przełęcz ocalonych”). Reżyserii filmu podjął się David Blair –zdobywca nagród BAFTA i Emmy.

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się być najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

„My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy” – Witold Urbanowicz, dowódca Dywizjonu „303”

„Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym” – fragment przemówienia Winstona Churchilla, w którym brytyjski premier podziękował lotnikom za powstrzymanie inwazji Hitlera.

„Na film o Dywizjonie 303 czekałem całe życie – po to, aby ludzie w Polsce i na całym świecie mogli poznać i zobaczyć na własne oczy historię wielkich polskich bohaterów, w tym mojego dziadka – sierżanta Stanisława Słowikowskiego. Ta opowieść pełna jest emocji, dramatyzmu, braterstwa i ogromnego szczęścia płynącego z triumfu garstki ludzi nad przeważającą liczebnie armią wroga. To film, który powinien zobaczyć każdy!” – Antoni Dmochowski, wnuk sierżanta Stanisława Słowikowskiego z Dywizjonu 303.

Na podstawie materiałów dystrybutora filmu – Kino Świat Sp. z o.o.

Klub Seniora DOM oraz Fundusz Hipoteczny DOM zapraszają Seniorów z Wrocławia i Łodzi na bezpłatne seanse filmu „303. Bitwa o Anglię”, które odbędą się:

  • 12 września (środa) o godz. 12:00 w Kinie DCF (Dolnośląskie Centrum Filmowe) przy ul. Piłsudskiego 64a we Wrocławiu;
  • 18 września (wtorek) o godz. 12:00 w Kinie Szpulka (Łódzki Dom Kultury) przy ul. Traugutta 18 w Łodzi.

Konieczna jest wcześniejsza telefoniczna rezerwacja miejsca – tel:  801 005 801 (dni robocze, godz. 9:00 – 17:00).