Co zabrać do sanatorium? – Nasze porady

Co zabrać do sanatorium
Co zabrać do sanatorium

Dowiedz się co zabrać do sanatorium? Wyjazd do sanatorium zdecydowanie różni się od zwykłego wyjazdu wypoczynkowego, bo łączy w sobie zabiegi lecznicze, jak i czas na relaks. O czym należy pamiętać wybierając się sanatorium?

Zdecydowanie się na odpoczynek w sanatorium to doskonała decyzja, która wpłynie pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale i psychikę przyszłego kuracjusza. Warto na etapie przygotowywań sprawdzić, czy przygotowałeś wszystko na swój pobyt: począwszy od dokumentacji medycznej, poprzez leki, a skończywszy na rzeczach osobistych. Co warto zabrać do sanatorium?

Co zabrać ze sobą do sanatorium?

Potrzebne skierowania i dokumentacja medyczna

Gdy wybierasz się do sanatorium ze skierowaniem z NFZ, ZUS lub KRUS to nie zapomnij zabrać ze sobą skierowania potwierdzonego przez jedną z  tych instytucji, legitymacji ubezpieczeniowej bądź wycinka z emerytury/renty. W przypadku dziecka konieczne jest zabranie legitymacji szkolnej.

Prócz skierowania istotna jest także dokumentacja medyczna, w której znajdują się wszystkie informacje związane z leczeniem, takie jak zalecenia lekarskie, czy zdjęcia rentgenowskie.

Leki

Na wyjazd do sanatorium należy zaopatrzyć się w zapas leków, które stale przyjmujesz. Zadbaj o to, by żadnego z nich nie zabrakło w czasie Twojego pobytu. Podczas wypoczynku w sanatorium kuracjusz jest pod stałą opieką medyczną, jednak sanatorium nie musi zapewniać pacjentowi leków przyjmowanych przez niego na stałe.

Pieniądze

Niezależnie od tego, czy udajesz się do sanatorium prywatnie, czy na NFZ musisz mieć przy sobie dodatkowe pieniądze. Opłata za pobyt w większości przypadków jest tylko częściowo pokrywana przez NFZ, a całość płatności uzależniona jest od stawki za dzień pobytu.

Rzeczy osobiste

Warto przed samym wyjazdem skontaktować się z sanatorium, do którego się udajemy. Wtedy o wiele łatwiej będzie spakować naprawdę przydatne rzeczy, bez brania ich za dużej ilości. Dobrym pomysłem jest zapytanie się, czy sanatorium zapewnia ręczniki, czy w łazience jest suszarka bądź, czy kuracjusz ma do dyspozycji żelazko do prasowania.

Co otrzymamy w sanatorium?

Sanatorium gwarantuje zabiegi fizjoterapeutyczne w profilach chorób: ortopedyczno-urazowych, układu krążenia oraz układu oddechowego. Prócz tego sanatorium zapewnia wyżywienie, opiekę lekarsko-pielęgniarską, zabiegi fizjoterapeutyczne, możliwość dodatkowego wykupienia zabiegów płatnych, badania lekarskie w czasie turnusu, badanie końcowe w ostatniej dobie pobytu, czy leki ratujące życie na wypadek nagłego zachorowania.

Warto z tym poradnikiem przygotować się do pobytu w sanatorium, by po turnusie wrócić pełnym sił, zdrowia, witalności i lepszego nastroju. Dobrze jest w taki sposób zadbać o siebie i swoje zdrowie.