Spis treści
Właśnie wkraczamy w ten okres roku, gdy największe studia filmowe planują premiery swoich najważniejszych filmów, które już wkrótce powalczą o nominacje do Oscarów (te zostaną ogłoszone 23 stycznia 2024), a zaraz potem o słynne złote statuetki Akademii Filmowej. Uroczysta Gala Oscarowa zaplanowana została na 10 marca 2024 r. W tym roku polskim kandydatem do Oscarów będzie film „Chłopi” – animowana adaptacja słynnej powieści Władysława Reymonta, która niedawno święciła tryumfy w polskich kinach, osiągając ponad 1,5 miliona widzów!
Przejrzeliśmy harmonogram premier kinowych na najbliższe 3 miesiące i przygotowaliśmy dla Państwa rekomendację najciekawszych filmów, na które naprawdę warto się wybrać do kina. Pierwszy z nich w kinach pojawił się już pod koniec listopada – „Napoleon” Ridley’a Scotta to epicka biografia francuskiego cesarza, a że filmy biograficzne dość często walczą o Oscary, więc już po Świętach będą Państwo mogli zobaczyć film pt. „Ferrari” opowiadający o życiu Enzo Ferrari, włoskiego kierowcy rajdowego i twórcy słynnej marki samochodów Ferrari. Do rozważenia są także przewrotne „Biedne istoty” Yorgosa Lanthimosa, nagrodzone Złotym Lwem na ostatnim festiwalu filmowym w Wenecji, polska superprodukcja „Kos” opowiadająca o burzliwym okresie w historii Polski, gdy Tadeusz Kościuszko wraca do Polski z USA i próbuje wzniecić powstanie przeciw Rosji, a także prequel słynnej polskiej komedii „Sami Swoi” oraz „Strefa interesów” Jonathana Glazera, nagrodzona na festiwalu w Cannes.
NAPOLEON – premiera 24 listopada 2023 r.
„Napoleon” to monumentalne widowisko, przedstawiające drogę do władzy jednej z najbardziej znaczących postaci światowej historii – Napoleona Bonaparte, w którego rolę wcielił się laureat Oscara® Joaquin Phoenix („Gladiator”, „Joker”) a w roli Józefiny zobaczymy nominowaną do Oscara® Vanessę Kirby („The Crown”, „Syn”).
Ta imponująca swoim rozmachem produkcja filmowa, zrealizowana przez legendarnego reżysera Ridley’a Scotta („Blade Runner” ; „Gladiator”), pokazuje historię przyszłego cesarza Francuzów przez pryzmat jego burzliwego związku z jedyną prawdziwą miłością, Józefiną. Na ekranie zobaczymy zarejestrowane okiem kamery w niezwykle realistycznych sekwencjach sceny bitew, będących realizacją wizjonerskich taktyk militarno-politycznych Napoleona – „geniusza wojny”.
Film opowiada o drodze do władzy nad Europą francuskiego cesarza widzianej przez pryzmat jego związku z cesarzową Józefiną. W filmie nie zabraknie widowiskowych scen wojennych, których żaden reżyser nie pokazuje lepiej od Ridleya Scotta.
Autorem scenariusza jest David Scarpa, który napisał scenariusz do jednego z poprzednich filmów Scotta „Wszystkie pieniądze świata”, a także do serialu „Człowiek z wysokiego zamku”. Widzowie mogą spodziewać się wspaniale dopracowanego widowiska.
FERRARI – premiera 29 grudnia 2023 r.
Czterokrotnie nominowany do Oscara twórca hitów „Gorączka”, „Wrogowie Publiczni” i „Ostatni Mohikanin” przenosi na ekran pasjonującą historię jednej z największych postaci w historii motoryzacji. Zmieniony nie do poznania Adam Driver jako wielki Enzo Ferrari, piękna Penelope Cruz w roli jego żony to gwiazdy najnowszego filmu amerykańskiego reżysera Michaela Manna.
Były kierowca rajdowy Enzo Ferrari jest w najtrudniejszym momencie swojego życia. Firma, którą od 10 lat buduje wraz z piękną żoną, Laurą stoi u progu bankructwa. Na szczęśliwym dotąd życiu rodzinnym tragicznym cieniem kładzie się śmierć syna. W tej sytuacji Enzo decyduje się postawić wszystko na jedną kartę i wziąć udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Liczącym ponad 1500 kilometrów rajdzie przez całe Włochy, znanym jako Mille Miglia. Zwycięstwo to szansa na ocalenie firmy. Przegrana oznacza stratę wszystkiego.
BIEDNE ISTOTY – premiera 19 stycznia 2024 r.
Nowe dzieło greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa, twórcy nagradzanej „Faworyty” to zaskakujący amalgamat tropów znanych z takich obrazów jak „Frankenstein”, „Pigmalion”, czy „Człowiek słoń”. Pewna młoda dziewczyna popełnia samobójstwo, ale ekscentryczny naukowiec doktor Godwin Baxter (w tej roli wspaniały Willem Dafoe) przywraca ją do życia i nadaje jej imię Bella (Emma Stone). Bella budzi się jako swego rodzaju „tabula rasa”, pozbawiona wiedzy i wspomnień. I to właśnie Godwin – zdrobniale „God”, czyli „bóg” – może ją kształtować wedle swojego widzimisię, ucząc od nowa ludzkich zwyczajów, języka i świata.
Z czasem jednak Bella zapragnie uciec spod klosza naukowca i samodzielnie odkrywać świat w towarzystwie śliskiego prawnika Duncana Wedderburna (w tej roli Mark Ruffalo) Wyruszają razem w szaloną podróż. Wojażując między Londynem, Aleksandrią a Paryżem Bella pozna niuanse seksu i przemocy, pesymizmu i idealizmu, kapitalizmu i socjalizmu, a wreszcie – patriarchatu i małżeństwa.
KOS – premiera 26 stycznia 2024 r.
„Kos” został nagrodzony największą liczbą statuetek na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie otrzymał dziewięć nagród, w tym Grand Prix – Złote Lwy dla Najlepszego Filmu.
W produkcji wyreżyserowanej przez Pawła Maślonę wystąpiła znakomita obsada, w tym Bartosz Bielenia (Boże Ciało), Jacek Braciak (Żeby nie było śladów) czy Robert Więckiewicz (W ciemności).
Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.
W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.
SAMI SWOI. POCZĄTEK – premiera 16 lutego 2024 r.
To najsłynniejszy sąsiedzki spór w polskim kinie – Pawlak kontra Kargul. Kto zaczął? Jaka jest geneza opowieści, która bawiła Polaków przez lata? Tego dowiemy się z filmu „Sami swoi. Początek”. Prequel kultowej trylogii reżyseruje Artur Żmijewski. W rolach Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula zobaczymy Adama Bobika i Karola Dziubę.
W tej części historii dwóch rodzin cofamy się do dzieciństwa i młodości uwielbianych bohaterów – poznamy wydarzenia, które miały miejsce zanim nastała nowa, powojenna Polska. To właśnie ten rozdział opowieści miał powstać jako pierwszy, jednak nie sprzyjały temu okoliczności polityczne lat. 60-tych. – Nikt by nie pozwolił na produkcję filmu, który w negatywny, trochę prześmiewczy sposób ukazuje bratni naród radziecki – mówi Tomasz Kubski, producent filmu.
Autorem scenariusza filmu „Sami swoi. Początek” (na podstawie książki „Każdy żyje jak umie”), podobnie jak wszystkich innych części sagi, jest Andrzej Mularczyk. Tworząc go, inspirował się prawdziwymi wydarzeniami i historią własnej rodziny. Pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka był jego stryj. Oprócz Adama Bobika i Karola Dziuby na ekranie pojawią się m.in. Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojtek Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior i Adam Ferency.
STREFA INTERESÓW – premiera 1 marca 2024 r.
„Strefa interesów” to nagrodzony Grand Prix festiwalu w Cannes, wyreżyserowany przez Jonathana Glazera („Sexy Beast”, „Narodziny” oraz „Under the Skin”) film o codziennym życiu komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa, i jego rodziny.
W rolach głównych zobaczymy znaną z filmu „Toni Erdmann” Sandrę Hüller (Hewdig Höss) oraz Christiana Friedela (Rudolf Höss), który zasłynął występem w filmie „Biała wstążka” Michaela Hanekego. Media okrzyknęły „Strefę interesów” przejmującym i głęboko wciągającym filmem, który zostanie w widzach długo po seansie, niezwykle potrzebnym we współczesnych czasach, zatrważającym spojrzeniem na banalność zła.
„Strefa interesów” jest koprodukcją Wielkiej Brytanii, Polski i USA. Po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska, producentka takich filmów jak „Ida” i „Zimna wojna”. Film jest współfinansowany przez studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zdjęcia do filmu zrealizował dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”). Film został w całości nakręcony w Polsce, w miejscach, w których rozgrywa się jego akcja. „Strefa interesów” jest brytyjskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.
Artykuł powstał w oparciu o materiały dystrybutorów: Monolith Films, Gutek Film, Next Film, TVP, Disney i United International Pictures.