Leczenie choroby Parkinsona – co z dostępem do nowoczesnych terapii w Polsce?

Choroba Parkinsona - nowe terapie w Polsce
Medical and Health Care Words Typography Concept, Parkinson Disease

Leczenie choroby Parkinsona w dobie pandemii koronawirusa w Polsce jest utrudnione, podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń.  Osoby cierpiące na chorobę Parkinsona mają utrudniony dostęp do terapii i lekarzy zajmujących się tą chorobą. Jednak jest też dobra wiadomość – sieć nowych ośrodków leczących to schorzenie w zaawansowanym jego stadium powiększy się w tym roku o kolejne miasta. To daje nadzieję tysiącom polskich pacjentów. Dnia 11 kwietnia przypada Światowy Dzień Choroby Parkinsona.

Choroba Parkinsona dotyczy 1% populacji ludzi w wieku 40+

W Polsce żyje obecnie blisko 100 tysięcy osób dotkniętych chorobą Parkinsona. To drugie – po chorobie Alzheimera – najczęściej występujące schorzenie neurodegeneracyjne na świecie. „Choroba Parkinsona dotyczy głównie domen ruchowych. Sfery poznawcze, jak w chorobie Alzheimera, też są dotknięte, ale nie w aż tak dużym stopniu. Parkinson to głównie drżenie spoczynkowe, spowolnienie ruchowe czy sztywność mięśniowa” – wyjaśnia dr hab. Dariusz Koziorowski z Kliniki Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.

11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. „To dzień urodzin Anglika, Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał chorobę o nazwie drżączka poraźna” – mówi Wojciech Machajek, wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu.

Choroby Parkinsona – najnowsze metody leczenia

Zaawansowana postać choroby na różnych etapach występuje u ok. 70 proc. chorych. „Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że ciężej ją skompensować tradycyjnym leczeniem farmakologicznym, pacjenci muszą częściej brać większe dawki leków, a czasami taka kompensacja jest niemożliwa” – tłumaczy dr hab. Koziorowski. Wtedy stosuje się bardziej zaawansowane leczenie, w tym tzw. metody infuzyjne, które są w Polsce szerzej dostępne od czterech lat.

Zaawansowane terapie choroby obejmują w sumie trzy rozwiązania. Pierwsze polega na wszczepieniu symulatora, który wycisza pracę nadmiernie aktywnych obszarów mózgu. To tzw. DBS (od angielskiego Deep Brain Stimulation – głęboka stymulacja mózgu). Drugie i trzecie rozwiązanie stanowią metody infuzyjne. Może to być duodopa – dojelitowa forma leczenia lewodopą z karbidopą lub apomorfina podskórnie podawana przez pompę.

„Duodopę w ciągu tych czterech lat wprowadzono u ponad 100 chorych, a apomorfinę u ok. 50. DBS jest stosowany rocznie u 300 osób”– mówi wiceprezes Machajek.

„To są nowoczesne terapie, mało tego – one wciąż podlegają modyfikacjom, musimy cały czas się ich uczyć. Te zawansowane formy leczenia są takie same na całym świecie, nie jesteśmy w tyle, jeśli chodzi o Polskę” – mówi dr hab. Koziorowski.

Kolejne ośrodki w Polsce będą prowadzić zaawansowane leczenie choroby Parkinsona

W zeszłym roku został zmieniony program lekowy związany z leczeniem choroby Parkinsona. „Dotychczas był prowadzony w dziewięciu ośrodkach, a teraz będzie obecny w wielu innych miejscach. Na przykład w Rzeszowie, Bydgoszczy, staramy się też o Sandomierz czy Gryfice koło Szczecina” – mówi wiceprezes Machajek.

Według niego w dobie pandemii koronawirusa pacjenci z chorobą Parkinsona są w podobnym stanie, co reszta społeczeństwa. „Najczęściej nie mają dostępu do swoich lekarzy neurologów, nie mają też dostępu do rehabilitacji, nie mają kontaktu z najbliższymi, co jest bardzo stresujące” – wskazuje.

Dlatego z okazji 11 kwietnia życzy chorym, by jak najszybciej wrócili do normalności. „Warto też wiedzieć, że w chorobie Parkinsona można się szczepić, znam wiele osób, które się szczepią i są z tego zadowolone, bo pozwala to inaczej funkcjonować w rodzinie i społeczeństwie. Wszystkiego dobrego, dużo zdrowia, dla chorych i ich opiekunów” – mówi wiceprezes Machajek.

Z kolei dr hab. Koziorowski liczy, że prowadzone obecnie badania kliniczne nowych leków przyniosą wkrótce wymierne rezultaty. „Badania nad nowymi terapiami idą wielotorowo. Mamy postęp w badaniach genetycznych, znamy genetyczne podstawy Parkinsona, na tej bazie opracowuje się metody leczenia. Jest też wiele leków w badaniach klinicznych, które znacząco spowalniają progresję choroby. Myślę, że w przeciągu 3-4 lat, część z tych badań będzie opublikowana” – mówi lekarz.

Źródło informacji: PAP MediaRoom