
Spis treści
Niezależnie od wieku wszyscy powinniśmy mieć jakieś hobby. Szczególnie muszą o tym pamiętać seniorzy, którzy przechodzą na emeryturę. Nagłe pojawienie się ogromu wolnego czasu może powodować zawrót głowy, stąd też dobrze jest mieć zajęcie, którym można wypełniać dni i długie wieczory. Różnorodność dostępnych form rozrywki jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę na miejsca, w których można nie tylko dzielić się swoją pasją, ale także poznawać zainteresowania innych osób w podobnym wieku.
Hobby dla seniora.
Nie będzie żadną tajemnicą stwierdzenie, że dla seniorów najlepszym rozwiązaniem są te formy aktywności, które poza rozrywką i satysfakcją pozwalają również na dbanie o kondycję i zdrowie. Co za tym idzie lepiej będzie jeżeli hobby nie zmusza do spędzania wolnego czasu w czterech ścianach. Oczywistym zatem rozwiązaniem wydaje się uprawa przydomowego ogródka czy też działki. Nie jest to jednak jedyna możliwość. W większości miast można przecież zagrać w szachy na specjalnych miejskich szachownicach, czy też udzielać się w klubach seniora, do których spacer będzie już niewielką, ale jednak formą aktywności.
Nic nie stoi na przeszkodzie temu, by seniorzy wykorzystali swój wolny na czas na rozwijanie zainteresowań związanych z szeroko pojętym zdrowym trybem życia. Nauka gotowania, elementy dietetyki, aktywność ruchowa czy ćwiczenia rozwijające umysł są nie tylko koniecznością wymagającą wysiłku ale dają możliwość do pogłębiania wiedzy na wiele różnych sposobów.
Nie należy jednak zapominać, że okres emerytury może wykorzystać, jako czas pielęgnowania nie tylko kwiatów i warzyw w doniczkach ale także swoich pasji i marzeń, które nie mogły znaleźć właściwego miejsca w codziennym życiu. Malarstwo, pisarstwo czy nawet rzeźbienie to te formy hobby, które są nietypowe ale dla wielu seniorów stanowią możliwość samorealizacji i odnajdywania sensu w emerytalnej codzienności. Nie należy się zatem ograniczać wyłącznie do popularnych rozrywek. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, by zajmować swój wolny czas czym tylko seniorzy zapragną. Emerytura to czas, który tylko czeka na to, by go wykorzystać.
Seniorzy we Wrocławia.
Prężnie rozwijający się ośrodek, jakim jest Wrocław nie zapomina o swoich seniorach. Miasto prowadzi szereg akcji skierowanych do osób, które ukończyły 60 rok życia ułatwiając im nie tylko codzienną egzystencję ale także pozwalając na rozwijanie swoich pasji i hobby. Do bardzo ciekawych i jednocześnie kompleksowych projektów należy Wrocławska Karta Seniora. Pozwala ona na korzystanie po atrakcyjnych, obniżonych cenach z bardzo wielu instytucji od muzeum przez teatry, centra sportowe aż po miejsca gdzie można rozwijać swoje zainteresowania. Kartę może wyrobić sobie każdy Wrocławianin, który ukończył 60 rok życia. W tym celu należy udać się do Wrocławskiego Centrum Seniora i zarejestrować się w programie. Szczegółowe informacje wraz z wykazem miejsc, gdzie można skorzystać z Karty Seniora można znaleźć na stronie internetowej pod adresem http://seniorzy.wroclaw.pl/wroclawska-karta-seniora
Poznań dla seniora.
Mieszkający w Poznaniu seniorzy mogą rozwijać swoje zainteresowania w wyjątkowo bogatej sieci Klubów Seniora. Funkcjonują one w postaci samoorganizowanych przez seniorów miejsc spotkań osób w podobnym wieku i zbliżonych potrzebach. Co istotne miasto Poznań aktywnie wspiera wszelkie tego typu inicjatywy
Kluby z reguły działają w ramach małych społeczności i są skierowane do mieszkańców danego osiedla czy konkretnej branży. Najważniejszym kryterium jest jednak wiek. Członkiem Klubu Seniora można zostać po ukończeniu 55 lub też 60 roku życia. Uczestnictwo w klubie bywa płatne, jednak jest to zależne od formy, jaką przyjmie jego działalność.
Listę Klubów Seniora znajdujących się na terenie Poznania można znaleźć na stronie internetowej pod adresem http://www.centrumis.pl/kluby_seniora.html . Można także uzyskać informację drogą telefoniczną pod numerem telefonu 61 847 21 11, tel.: 61 842 35 09.