Spis treści
Polskie kina powoli wracają do życia, choć nadal obowiązują w nich ograniczenia w ilości dostępnych miejsc na sali oraz obowiązek noszenia maseczek. W sezonie letnim widzów w kinach było mniej niż zwykle, ale częściowo wynikało to z braku atrakcyjnego, premierowego repertuaru. Jedną z pierwszych post-COVID’owych premier kinowych jest ciepła i wzruszająca brytyjska komedia pt. „Pojedynek na głosy” (oryginalny angielski tytuł „Military Wives” oznacza żony wojskowych), która na ekrany polskich kin weszła 21 sierpnia 2020 r. Jest to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami związanymi z powstaniem pierwszego chóru żon zawodowych żołnierzy w jednej z angielskich baz wojskowych.
Śpiewanie w chórze jako terapia antystresowa
Badania pokazują, że śpiewanie w chórze pomaga rozładować stres i przyczynia się do zmniejszenia poczucia izolacji, rozładowania nerwic i depresji. Sieć chórów żon wojskowych odgrywa obecnie bardzo ważną rolę, łącząc kobiety w tej zamkniętej wojskowej społeczności poprzez śpiew. Obecnie już ponad 2300 kobiet związanych z brytyjskim wojskiem śpiewa w 75 chórach w Wielkiej Brytanii i zagranicą! Poniżej mogą Państwo obejrzeć występ chóru Military Wives Choir z 2012 roku na rozdaniu nagród telewizyjnych.
Każda delegacja do nowej jednostki wojskowej może być dla kobiet zarówno przytłaczająca, jak i ekscytująca. Jednak wiedząc, że w nowym miejscu jest chór, w którym można spotkać się ze znanymi piosenkami, a często też wcześniej poznanymi ludźmi, jest jak miękka poduszka. To z tego powodu wszystkie lokalne chóry, chociaż mają własne założenia, prowadzone są w podobny sposób. Wykorzystują podobną muzykę i opierają się na etosie zabawy i przyjaźni, ale również łączą we wspólnych projektach i aktywnościach. Jednak nie zawsze takie chóry istniały! Pierwszy chór powstał zaledwie 10 lat temu w Catterick Garrison w Anglii. Był rok 2010 i angielscy żołnierze wyjeżdżali wówczas na niebezpieczną misję do Afganistanu. To właśnie historię powstania i sukcesu tego chóru opowiada film „Pojedynek na głosy”.
Nowy film twórców „Goło i wesoło”
Film „Pojedynek na głosy” to pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Możecie więc spodziewać się dobrej energii i muzycznych przebojów w najlepszym wykonaniu! A wszystko to dzięki wprawnej ręce reżysera, twórcy innego komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Amatorski kobiecy zespół wspiera się na co dzień i w trudnych chwilach, zgodnie z myślą, że „piosenka jest dobra na wszystko”. Na jego czele stoją: zasadnicza i uzależniona od telezakupów Kate (Kristin Scott Thomas) oraz zbuntowana i rozrywkowa Lisa (Sharon Horgan). Obie mają zupełnie różne pomysły na repertuar i rywalizują o sympatię śpiewających koleżanek.
Kate to miłośniczka znanych klasyków, a Lisa czerpie inspiracje z pierwszych miejsc list przebojów. Ich wzajemne uszczypliwości i sprzeczki zdają się nie mieć końca, co niekorzystnie wpływa na atmosferę w zespole. Jeśli Kate i Lisa nie znajdą wspólnej nuty porozumienia, ich wymarzony występ w Royal Albert Hall stanie pod znakiem zapytania.
Obsada i reżyser „Pojedynku na głosy”
W głównej roli możemy podziwiać tu Kristin Scott Thomas – zdobywczynię ogromnej liczby nagród i wyróżnień za doskonałe role filmowe. Ta dwujęzyczna aktorka czuje się równie pewnie grając po francusku, jak po angielsku. Otrzymała nominacje do Złotego Globu i Oscara za rolę w uhonorowanym Oscarem obrazie Anthony’ego Minghelli „Angielski pacjent”. Wraz z innymi aktorami z planu „Gosford Park” Roberta Altmana otrzymała Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych dla wyśmienitej obsady.
Przełomową rolą dla Kristin Scott Thomas była ta w nominowanej do Oscara komedii romantycznej „Cztery wesela i pogrzeb” – za ten występ aktorkę uhonorowano nagrodami BAFTA i Evening Standard British Film Award. Wśród innych jej ról są: „Zagubione serca” Sydneya Pollacka; „Zaklinacz koni” w reżyserii Roberta Redforda; „Mission: Impossible” Briana De Palmy; „Życie jak dom” Irwina Winklera, gdzie zagrała z Kevinem Klinem; „Anioły i owady” Philipa i Belindy Haas, za rolę w których aktorka otrzymała Evening Star British Film Award; „Ryszard III” Richarda Locraine’a; „Gorzkie gody” Romana Polańskiego; „Nie mów nikomu” Guillaume’a Canneta; „Garść piachu” Charlesa Sturridge’a, za którą otrzymała dwie Evenig Standard British Film Awards.
W drugiej roli głównej możemy podziwiać Sharon Horgan. Jest to irlandzka aktorka, zdobywczyni nagrody BAFTA, scenarzystka, producentka i reżyserka. Najlepiej znana jest z wielokrotnie nagradzanego sitcomu „Katastrofa”, do którego współtworzyła scenariusz i w którym grała jedną z głównych ról.
Reżyser filmu Peter Cataneo zdradza, że najbardziej pociągała go możliwość nakręcenia filmu, który pokazuje emocjonalną moc muzyki i możliwość oczyszczenia poprzez wspólne śpiewanie. Ma też nadzieję, że na seansie widzowie „Pojedynku na głosy” będą śmiać się i płakać razem z bohaterkami.
Jeśli nie chcą Państwo ryzykować wizyty w kinie, to dużo ciekawych filmów i seriali można również znaleźć w dostępnych w internecie serwisach VOD, o których szczegółowo piszemy w osobnym artykule.
* Artykuł powstał w oparciu o materiały prasowe dystrybutora filmu – BEST FILM CO Sp. z o.o.