VOD – czyli jak oglądać najlepsze filmy i seriale w internecie?

VOD_filmy i seriale w internecie

Osoby 60+ z czasów młodości z pewnością pamiętają zjawisko pustych ulic, gdy jeden z dwóch dostępnych wtedy kanałów TVP nadawał jakiś bardzo popularny serial czy ważny mecz. Na szczęście te czasy to już przeszłość! Dziś niemal każdy film, serial czy inny program TV możemy obejrzeć w dowolny dzień i o dowolnie wybranej godzinie. Jak i gdzie? – Przez internet na jednym z licznych serwisów VOD (zwanych też „streamingowymi”), korzystając z telewizora, laptopa, tabletu czy nawet telefonu komórkowego. Co oznacza tajemniczy skrót „VOD„?

VOD to akronim od angielskiego sformułowania „Video On Demand” czyli film na żądanie, bo właśnie o to chodzi w tej usłudze. Dzięki niej możemy obejrzeć wybrany materiał filmowy wtedy, gdy sobie tego zażyczymy.  Poniżej opisujemy, jakie możliwości wyboru mamy w Polsce, co oferują poszczególne serwisy i na jakich warunkach?

NETFLIX – globalny lider VOD

VOD NetflixNetflix to usługa przesyłania strumieniowego, dzięki której użytkownicy mogą wybierać do oglądania za pośrednictwem internetu (w telewizorze, na komputerze, tablecie lub w telefonie) z szerokiej oferty nagradzanych filmów, seriali, programów oraz produkcji dokumentalnych.  Możesz oglądać do woli, gdziekolwiek jesteś — bez reklam i za jedną stałą, miesięczną opłatą. Chcąc korzystać z serwisu można wybrać jeden z trzech planów: Basic – 34 zł miesięcznie, Standard – 43 zł miesięcznie lub Premium – 52 zł miesięcznie. Główna różnica pomiędzy planami to ilość urządzeń na jakich można jednocześnie korzystać z danego konta. Jeśli zamierzamy korzystać z Netflixa sami, to wystarczy nam najtańszy plan za 34 zł.  Wybierając ten plan nie poniesiemy już żadnych dodatkowych kosztów. Nie trzeba będzie również oglądać reklam i zawierać żadnej umowy. Członkostwo w serwisie Netflix może rozpocząć się od bezpłatnego okresu próbnego, po którym zdecydujemy czy chcemy z niej dalej korzystać odpłatnie.

Jak korzystać z Netflixa?  Zaloguj się za pomocą danych swojego konta w witrynie www.netflix.com na komputerze lub na innym urządzeniu z dostępem do Internetu i zainstalowaną aplikacją Netflix, takim jak telewizor Smart TV, smartfon, tablet, odtwarzacz multimedialny czy konsola do gier. Możesz także pobierać ulubione programy na urządzenia przenośne z systemem iOS lub Android. Pobrane tytuły możesz oglądać także poza domem, bez połączenia z internetem.  Możesz też w łatwy sposób anulować członkostwo online — wystarczą dwa kliknięcia. Netflix nie nalicza opłat za rezygnację, dlatego możesz rozpocząć członkostwo i zrezygnować z niego w dowolnej chwili.

PLAYER

VOD player

Player to polski serwis VOD i telewizja internetowa. Od swojego startu w 2011 r. Player oferuje dostęp do filmów, seriali oraz programów znanych głównie z oferty kanałów Grupy TVN (np. TVN, TVN7, TVN Style, TTV czy TVN24).  Serwis ten dostępny jest w internecie przez przeglądarkę pod adresem: https://player.pl/. Z Playera możemy też korzystać poprzez specjalną aplikację, którą pobiera się na smartfon lub tablet. Wiele treści w Player udostępnionych jest bezpłatnie, jednak w tym wariancie podczas emisji filmów czy programów pojawiają się reklamy. Najnowsze filmy i premierowe odcinki seriali pozostaną zablokowane.

Aby uzyskać dostęp do najciekawszych produkcji trzeba więc wykupić jeden z pakietów Player+. Najtańszy pakiet Start VOD to koszt 10 zł za 30 dni. Dzięki niemu uzyskamy dostęp do nowych odcinków seriali i programów Grupy TVN wcześniej niż w TV oraz biblioteki ponad 1000 filmów. A wszystko to bez reklam! Wykupując pakiet Start VOD nie wiążemy się długoterminową umową i możemy w dowolnym momencie zakończyć korzystanie z tej opcji.  Jeżeli chcemy obejrzeć dobry film, a w TV akurat nie leci nic ciekawego, to Player może okazać się pomocny. Wystarczy wybrać zakładkę FILMY, a w niej preferowany gatunek.  Na wyświetlonej liście dostępnych filmów z pewnością znajdziemy coś interesującego. Dostęp do wielu atrakcyjnych filmów możemy sobie jednorazowo wykupić na okres 48 godzin za kwotę zbliżoną do ceny biletu kinowego. Na przykład pokazywany w ubiegłym roku w kinach i nominowany do Oscara polski film „Boże Ciało” można obejrzeć za cenę 15 zł.

IPLA

Drugim najpopularniejszym polskim serwisem VOD jest Ipla, która należy do Cyfrowego Polsatu. Podobnie jak w przypadku Playera, z usług Ipla możemy korzystać przez przeglądarkę internetową, wchodząc na stronę: www.ipla.tv/start, ale dostępna jest też aplikacja mobilna na telefony, a także specjalna platforma na niektóre nowoczesne telewizory.  Ipla umożliwia trzy formy korzystania ze swoich usług: 

  • za darmo – tylko niektóre treści (najczęściej starsze) i z emisją reklam;
  • w pakiecie – np. pakiet IPLA PREMIUM za 15 zł miesięcznie (ulubione seriale Telewizji Polsat i TV4 wcześniej niż w TV. Tysiące polskich i zagranicznych filmów: kinowe hity, klasyka filmowa. Wszystko bez reklam!);
  • zakup jednorazowy – wybieramy interesujący nas film czy odcinek serialu i płacimy jednorazową kwotę za dostęp na okres 48 godzin. Np. dostęp do polskiego filmu „Pan T.”, który w kinach grany był na początku tego roku to koszt 10 zł, a do słynnej komedii Patryka Vegi pt. „Polityka” – 5 zł.

Jeżeli mają Państwo telefon w sieci Plus, to można przy pomocy numeru telefonu z tej sieci aktywować darmowy pakiet IPLA PLUS.

TVP VOD czyli kultowe polskie seriale

Swoją usługę „video on demand” posiada również Telewizja Polska – jest ona dostępna poprzez stronę internetową: https://vod.tvp.pl/ lub specjalną aplikację mobilną TVP VOD, którą można zainstalować na swoim telefonie komórkowym. Oczywiście oferta publicznego nadawcy jest niezwykle bogata w archiwalne perełki. Znajdziemy tu kultowe seriale sprzed lat: Alternatywy 4, Dom, Zmiennicy, Wojna Domowa, Noce i dnie czy W labiryncie. Możemy też ponownie zobaczyć archiwalne przedstawienia Teatru Telewizji.  Dostępne są oczywiście również wszystkie aktualnie nadawane w TVP1 i TVP2 produkcje. Jeśli przegapiliśmy w TV odcinek „Korony Królów”, „rodzinka.pl” czy „M jak miłość”, to zawsze znajdziemy go na TVP VOD. Aby korzystać z serwisu za darmo czasem trzeba obejrzeć kilka reklam. W przypadku odcinków premierowych seriali trzeba jednak zapłacić lub wybrać Strefę ABO, która osobom opłacającym abonament RTV lub ustawowo z niego zwolnionym pozwala na bezpłatne korzystanie z serwisu.

HBO GO – tu obejrzymy słynną „Grę o tron”

VOD - HBO GOHBO GO to serwis VOD należący do popularnego filmowego kanału telewizyjnego HBO. Jest to stacja odpowiadająca za tak znane seriale jak chociażby „Gra o tron”, „Czarnobyl”, „Wielkie kłamstewka” czy „Detektyw”. Wiele osób pamięta z przeszłości inne słynne seriale HBO: „Czysta krew”, „Rodzina Soprano”, „Rzym” czy „Seks w wielkim mieście”. Z serwisu możemy korzystać przez stronę: https://hbogo.pl  W HBO GO znajdziesz selekcję najlepszych seriali – setki tytułów, tysiące odcinków i filmy prosto z kina. Wszystko to dostępne na wielu urządzeniach. Każdy nowy użytkownik może wypróbować serwis przez 7 dni bezpłatnie. Po okresie próbnym opłata wyniesie 24,90 zł miesięcznie. Z płatnej usługi HBO GO można zrezygnować w dowolnym momencie, wybierając odpowiednią opcję w ustawieniach swojego konta. HBO GO można też aktywować w ramach ofert operatorów telewizyjnych, internetowych i komórkowych. Warto więc sprawdzić, czy np. nasza sieć kablowa lub komórkowa w ramach posiadanego pakietu nie udostępnia nam również HBO GO.

PRIME VIDEO

VOD_Prime videoTo kolejny amerykański serwis, który należy do wielkiego koncernu Amazon i oferuje swoje usługi w niemal identycznym modelu, co opisany powyżej Netflix. Filmy i seriale możemy oglądać wchodząc przez przeglądarkę internetową na stronę: www.primevideo.com lub instalując na telefonie, tablecie czy Smart TV specjalną aplikację Amazon Prime Video, którą można łatwo pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store. Aktualnie osoby, które posiadają abonament telefoniczny lub internetowy w sieci Play mogą skorzystać z promocji, która pozwala przez aż 6 miesięcy korzystać z serwisu Amazon Prime Video za darmo.

Wkrótce opublikujemy kolejny artykuł, w którym przedstawimy Państwu najciekawsze, współczesne seriale i filmy, które warto obejrzeć na poszczególnych serwisach VOD.