Kakao dyniowe – przepis

Kakao dyniowe - przepis

Dynia to królowa jesieni – uniwersalne warzywo o wszechstronnym wykorzystaniu w kuchni. Warto też pamiętać, że dynia ma bardzo mało kalorii (zaledwie 27 kcal w 100 g miąższu),  a mimo to szybko syci i dostarcza nam błonnika. Zawiera też dużo beta-karotenu, który chroni przed wolnymi rodnikami.  Jest wiele możliwości wykorzystania dyni w kuchni – pyszna zupa-krem, ciasto, placki – zapraszamy Czytelników do przesyłania własnych przepisów w Konkursie „Dyniowe Inspiracje Kulinarne”, o którym piszemy poniżej.  Ale czy pili już Państwo pożywny i smakowity napój na bazie dyni – kubek dyniowego kakao to wprost  idealny poranny napój rozgrzewający, który pobudza i syci zmysły!

Właściwie trudno nazwać ten napój kakao, ale trochę go przypomina: jest ciepły, słodki, aromatyczny i dobrze smakuje o poranku. Przygotowany na bazie mleka kokosowego, z dodatkiem kardamonu, cynamonu, dyni i fig. Niebo w gębie, uczta dla duszy!

Składniki na kakao dyniowe

  • 1 szklanka mleka kokosowego (lub zwykłego, jeśli ktoś woli)
  • dwa półksiężyce pieczonej dyni (ja do pieczenia posypuję ją odrobiną cukru)
  • 1 pieczona figa (można ją włożyć do piekarnika razem z dynią)
  • pół łyżki miodu (lub więcej)
  • pół łyżeczki kardamonu (lub więcej)
  • szczypta cynamonu
  • opcjonalnie: szczypta kakao lub kieliszek (25 ml) adwokata

Jak przygotować kakao dyniowe?

Zmiksuj wszystkie składniki oprócz mleka. Jeśli używasz mleka zwykłego, zagotuj go i połącz ze zmiksowanymi składnikami, dopraw do smaku. Jeśli używasz mleka kokosowego, podgrzej go, ale nie dopuszczaj do wrzenia (lubią się zrobić grudki). Podobnie jak w poprzednim przypadku zmiksuj wszystkie składniki.

Konkurs – wygraj książkę kulinarną „Czas na ucztę”!

Czas na ucztę_kakao dynioweChyba każdy ma jakiś swój ulubiony sposób na wykorzystanie dyni w kuchni.  Dlatego zapraszamy do naszego Konkursu „Dyniowe Inspiracje Kulinarne”, w którym do wygrania są 3 pięknie wydane książki kulinarne Agnieszki Żelazko pt. „Czas na ucztę”. Właśnie z tej książki pochodzi przepis na pyszne kakao dyniowe. Aby wziąć udział w tym Konkursie wystarczy przesłać swój przepis na przepyszne danie z wykorzystaniem dyni na adres e-mail: info@zycieseniora.com. Zgłoszenie powinno obejmować: zdjęcie potrawy (np. wykonane telefonem komórkowym), listę składników oraz opis przygotowania dania.

Poprawne zgłoszenie powinno także w treści wiadomości e-mail zawierać: imię i nazwisko zgłaszającego oraz numer telefonu kontaktowego, a także wyrażenie zgody na treść Regulaminu oraz Klauzuli informacyjnej Administratora.  Na Państwa zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2020 roku.  Trzech zwycięzców ogłosimy do 15 grudnia 2020 r.  Regulamin Konkursu dostępny jest poniżej:

Regulamin Konkursu „Dyniowe Inspiracje Kulinarne”