Spis treści
Sernik wiedeński to prawdziwy król serników, który uwodzi swoją prostotą, idealnie puszystą konsystencją i subtelnym smakiem. Idealnie komponuje się z czarną aromatyczną kawą. Zawsze sprawdzi się jako wykwintny świąteczny deser lub gwiazda podwieczorku! Tym bardziej, że trudno znaleźć osoby, które oprą się pokusie spróbowania choćby małego kawałka tego klasycznego przysmaku. Poniżej nasz przepis, który wbrew pozorom wcale nie jest trudny!
Składniki na sernik wiedeński
- 1 kg dobrej jakości tłustego twarogu (może też być gotowy zmielony ser z wiaderka, np. Mlekovita czy Piątnica)
- kostka masła – 200 g
- 8 jajek
- 1-2 łyżki mąki pszennej tortowej
- łyżka skrobi ziemniaczanej lub łyżka mąki ziemniaczanej
- niepełna szklanka drobnego cukru pudru (200 g) lub ksylitolu
- 4 krople ekstraktu waniliowego
*Opcjonalnie – starta skórka pomarańczy, świeże owoce do przyozdobienia (np. maliny, truskawki, borówki), listki mięty.
Przygotowanie sernika wiedeńskiego
Jajka oraz twaróg wyjmij wcześniej z lodówki, by osiągnęły temperaturę pokojową. Kostkę masła roztop np. w kąpieli wodnej i odstaw do przestudzenia. Do miski ze zmielonym (3x) twarogiem dodaj łyżkę mąki pszennej, łyżkę skrobi ziemniaczanej, kilka kropel aromatu waniliowego. Dodaj też roztopione i przestudzone masło. Masę serową bardzo dobrze wymieszaj lub użyj miksera ustawionego na niskie obroty.
Do drugiej miski wbij całe jajka. Wsyp też niepełną szklankę cukru pudru lub ksylitolu. Jajka z cukrem należy ubijać na najwyższych obrotach przez minimum 4 minuty – powinny widocznie urosnąć. Na koniec pozostaje nam połączenie kremu jajecznego z masą serową. Do miski z serem stopniowo dodawaj krem jajeczny, mieszając całość. Dno tortownicy wyłóż papierem i zapnij obręcz, boki wysmaruj masłem lub margaryną. Masę serową przełóż ostrożnie do tak przygotowanej tortownicy.
Sernik wiedeński wstawiamy na środkową półkę piekarnika rozgrzanego do temperatury 150°C (opcja pieczenia – góra/dół) i pieczemy równo 100 minut. Po upieczeniu, wyłącz piekarnik, ale nie otwieraj go jeszcze przez około godzinę. Pozostawiony w ciepłym piekarniku sernik opadnie tylko nieznacznie. Smacznego!
Nie lubisz sernika? To wypróbuj nasz przepis na pyszne Brownie z czerwonej fasoli.