Jak wybrać aparat słuchowy, który będzie najlepszy?

Aparat słuchowy
Aparat słuchowy

Jaki aparat słuchowy wybrać ? Który jest lepszy: douszny czy zauszny? Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów, za pomocą których człowiek poznaje świat. Niestety z wiekiem nasz słuch ulega pogorszeniu. Wpływają na to zarówno czynniki zewnętrzne (praca w hałasie), jak i predyspozycje genetyczne. Dochodzimy do wniosku, że potrzebujemy wsparcia.

Jaki aparat słuchowy wybrać – jakie są rodzaje

Problemy ze słuchem wymagają profesjonalnej pomocy. Na rynku istnieją różne typy aparatów słuchowych. Są one przeznaczone do każdego rodzaju ubytku słuchu. Producenci oferują różne rodzaje, dzięki którym możemy dobrać aparat słuchowy, kierując się indywidualnymi potrzebami. W ten sposób możemy polepszyć jakość naszego słuchu.

Zalety aparatów słuchowych

Coraz więcej osób ma problemy z pogarszającym się słuchem. Mimo wszystko, w dużej grupie ludzi aparaty słuchowe nie cieszą się powodzeniem. Dlaczego tak wiele osób rezygnuje z tego urządzenia? Możliwą przyczyną może być brak wiedzy na temat aparatów. A posiadają one wiele zalet. Szczególnie małe, wewnątrz kanałowe, urządzenia. Dzięki nim zachowujemy pełną dyskrecję, ponieważ są one praktycznie niewidoczne. Ich mały rozmiar jest bardzo wygodny dla seniora.

Druga grupę stanowią aparaty zauszne. Posiadają one znakomitą jakość dźwięku. Potrafią korygować wszystkie stopnie i rodzaje niedosłuchu. Zapewniają prawidłową wentylację ucha. Są odporne i łatwe w obsłudze. Co więcej, zauszne aparaty słuchowe posiadają regulację głośności. Mimo większych rozmiarów zapewniają dyskrecję, głównie dzięki swojemu wyglądowi dopasowanemu do koloru karnacji lub włosów.

Wady aparatów słuchowych

Wydaje się, że aparaty słuchowe mają sporo zalet. Jakie więc są ich wady? Przyjrzyjmy się aparatom dousznym. Pierwszy i podstawowym minusem jest utrudniona wentylacja uszu. Innym problemem może się okazać niska moc wzmacniacza dźwięku. A to już stanowi niemały kłopot. Niektóre modele posiadają utrudnioną obsługę aparatu. Jeszcze inną wadą jest niska wydajność baterii. Jeśli chodzi o aparaty zauszne, to ich największą wadą jest spory rozmiar.

Aparaty słuchowe ceny

Oba typy aparatów różnią się nieco pod względem cenowym, co może być jednym wyznaczników w trakcie wyboru. Nie zawsze różnice te są znaczące, ale model douszny może okazać się nieco droższy. Postęp technologii sprawił, że ceny tych urządzeń są zbliżone do cen komputerów. Przeciętny koszt urządzenia waha się od 1500 zł do 5000 zł. Różnica cenowa dyktowana jest faktem, że w przypadku aparatów dousznych konieczne jest wykonanie dodatkowej obudowy. Różnica ta nie jest jednak wielka i najczęściej wynosi ok. 200 zł. Dość ważną informacją dla seniorów jest fakt, że istnieją możliwości dofinansowania zakupu aparatu słuchowego.

Baterie do aparatów słuchowych

Ze względu na to, że sprawność aparatu słuchowego ma wpływ na codzienny komfort użytkowania, ważne, by stawiać na aparaty, z dobrą baterią. Na co zwrócić szczególną uwagę? Wybierając baterie, należy spojrzeć przede wszystkim na ich typ, moc i żywotność. Parametry te powinny być na opakowaniu. Alternatywą dla baterii mogą stać się akumulatory, których nie trzeba wymieniać.

Najlepsze aparaty słuchowe

Zarówno aparaty douszne, jak i zauszne mają swoich zwolenników. Najważniejsze, by wybrać aparat, w którym dźwięk jest najbardziej zbliżony do naturalnego, a mowa zrozumiała! Jest jednak kilka modeli aparatów słuchowych, szczególnie wartych polecenia. Najczęściej wybiera się produkty takich firm jak Geers, BRANDvital lub Oticon.