Kanon męskiej elegancji – 6 zasad, o których każdy Pan powinien pamiętać

Kanon męskiej elegancji

Wielu mężczyzn w Polsce nie przywiązuje dużej uwagi do ubioru. W poprzedniej epoce przyjęło się, że moda i kanon męskiej elegancji to przeżytek związany z arystokracją i bardzo formalnymi sytuacjami. A zatem przeciętny Polak w PRL nie musiał sobie zaprzątać głowy takimi bzdurami, a często wręcz nie mógł – z powodu skromnej oferty odzieżowej w sklepach.  Obecnie jednak wiemy już, że zasada „jak cię widzą, tak cię piszą” nie odeszła do przeszłości, a raczej przeżywa renesans! Dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz! A zatem rola męskiego stroju w odnoszeniu sukcesów życiowych jest niemal tak samo ważna, jak w przypadku pań i podlega wielu niepisanym zasadom, które warto poznać i stosować na co dzień. Nawet jeśli rzadko zdarzają nam się formalne uroczystości wymagające wyciągnięcia garnituru z szafy, to także nosząc codzienne ubrania warto stosować zasady kanonu męskiej elegancji. 

Dobrze dobrane i czyste buty to podstawa!

Zasada ta wydaje się oczywistością, ale obserwując wielu panów i ich obuwie, niestety jej powtórzenie jest koniecznością. Elegancki mężczyzna nie może zapominać o butach – muszą one pasować do reszty stroju. Jeśli okazja jest formalna i zakładamy garnitur lub nawet tylko formalne spodnie i koszulę, to trzeba do nich dobrać odpowiednie, formalne obuwie – np. tak zwane „oksfordy” lub „derby”. Buty do garnituru mogą być w kolorze czarnym oraz różnych odcieniach brązu – proste, skórzane z lekkim połyskiem.  Jednak pamiętajmy, że im jaśniejszy odcień brązu, tym mniej formalnie będziemy wyglądać. Nigdy też nie zakładaj brązowych butów do czarnego garnituru! Takie brązowe buty sprawdzą się do garniturów granatowych i szarych, a także do niektórych nieformalnych zestawów, np. z jeansami czy chinosami.  Gdy mamy już wybrane buty, to w zależności od ich koloru, dobieramy pasek do spodni o podobnym odcieniu.

Elegancka koszula czyni cuda

Zacznijmy od tego, że nigdy, przenigdy nie kupuj koszul z krótkim rękawem!  Poza hawajskimi koszulami, które młodsi panowie mogą nosić na urlopie, to taki fason wygląda bardzo niekorzystnie i jest zaprzeczeniem męskiej elegancji.  Przede wszystkim trzeba mieć w szafie klasyczną gładką, białą koszulę z długim rękawem. Inne uniwersalne opcje kolorystyczne to delikatny błękit lub pastelowy róż.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany rozmiar nie ogranicza się tylko do obwodu szyi. Musi ona być na tyle długa, by można było ją swobodnie wpuścić w spodnie. Powinna leżeć dość blisko ciała, ale nie może jednocześnie krępować ruchów. Duże znaczenie ma także długość rękawa – powinien wystawać na około 1 cm spod mankietu marynarki. Obecnie modne są koszule w fasonie „slim fit”, czyli bardziej niż kiedyś przylegające do ciała. Starsze osoby unikają takich modeli, ale odpowiednio podkreślona talia czy węższe rękawy mogą odjąć kilogramów i lat! A więc nie bójmy się koszul „slim fit” pod warunkiem, że dobierzemy odpowiedni dla siebie rozmiar. Do garnituru pasują koszule gładkie oraz ewentualnie w delikatne prążki (np. typ koszuli „maklerskiej”).  Inne koszule, w bardziej agresywne wzory, czy z dodatkowymi aplikacjami (pagony, troczki, etc.) zostawmy na nieformalne zestawy z jeansami czy chinosami.

Dopasowany garnitur w kolorze granatowym lub szarym

Szczególnie na emeryturze okazji do noszenia garnituru jest coraz mniej, nie warto więc inwestować w strój, który zakładamy raptem kilka razy w roku. Jednak każdy elegancki pan powinien w swojej szafie mieć chociaż jeden dobrze skrojony klasyczny, jednorzędowy garnitur! Najlepszy kolor, który sprawdzi się w większości sytuacji to ciemny granat lub grafitowa szarość. Taki garnitur będzie odpowiedni zarówno na rodzinną uroczystość (ślub, wesele, komunia, chrzciny, pogrzeb), ale również w sytuacjach urzędowych czy zawodowych. Kupując nowy garnitur zwracamy uwagę, żeby marynarka dobrze układała się w ramionach. Ewentualne inne niedoskonałości garnituru będzie w stanie skorygować krawiec.

Niezbędne detale, dzięki którym wyrazisz siebie!

Jeśli zakładamy garnitur, to oczywiście niezbędnym uzupełnieniem będzie dobrze dobrany krawat oraz poszetka. O ile ceny dobrych garniturów ograniczają naszą kreatywność, to za pomocą takich detali można stworzyć kilka zupełnie innych stylizacji. Pamiętaj, że dobrze zawiązany krawat sięga do połowy klamry paska spodni. Węższy koniec nie powinien zaś wystawać spod szerszego.  Poszetkę, czyli elegancką chusteczkę noszoną w kieszeni marynarki, należy dopasować do krawata. Nie oznacza to bynajmniej, że dodatki te mają być identyczne. Poszetka i krawat mają raczej współgrać kolorystycznie. Jeśli nie masz pewności, czy dopasujesz je odpowiednio – najbezpieczniejszym wyborem będzie klasyczna biała poszetka.

Nie mieszaj ze sobą różnych typów wzorów

Jeżeli w naszym stroju pojawia się jakiś element o wyraźnym wzorze – np. koszula w kratę czy spodnie w prążki, to zawsze bezpieczniej jest unikać wzorów w pozostałych częściach naszego ubioru. Nie mieszajmy pasków z kratką czy jeszcze innym deseniem.  Zakładając nieformalną marynarkę w kratę, dobierz do niej gładką, monochromatyczną koszulę.

Skarpety – szczegół, który może zrujnować cały wygląd!

Kanon męskiej elegancji 2Zapewne większość panów już wie, że białe skarpety nosi się do gry w tenisa lub w innych sportowych stylizacjach. Niemniej pozostaje pytanie, jak dobierać kolor skarpet do reszty stroju i czy można pozwolić tu sobie na odrobinę ekstrawagancji? Kanon męskiej elegancji mówi, że w formalnych sytuacjach zawsze sprawdzi się wybór skarpet w takim samym kolorze (lub o ton ciemniejszych) jak kolor naszych spodni.

Obecnie wśród młodszych osób modne są wzorzyste skarpety w krzykliwych kolorach. Z pomocą takich skarpet z pewnością można zaznaczyć swój indywidualizm – zostawmy je jednak na nieformalne spotkania.  Wybierając kolorowe skarpety zadbaj o to, by ich kolor harmonizował się z kolorem butów i spodni.