Bezpłatne wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego na Pomorzu

wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 4 miliony osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi. Z tej liczby około 200 000 osób, to mieszkańcy Pomorza. Dlatego właśnie Fundacja Eco Textil zdecydowała się na poszerzenie sieci darmowych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w tym regionie. Nieodpłatnie można będzie wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale dla wszystkich potrzebujących, także tych, którzy sprzętu potrzebują tymczasowo, np. po wypadku.

Nowa wypożyczalnia w Nowym Stawie

Działająca przy firmie Wtórpol Fundacja Eco Textil realizuje misję pomocy potrzebującym już od 12 lat. Tym razem poprzez otwarcie nowej w pełni bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w Nowym Stawie. Wypożyczalnia usytuowana jest przy ul. Bema 8 w Kompleksie Służb Ratowniczych. Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, mieszkańcy gminy Nowy Staw zyskują dostęp do specjalistycznego sprzętu, niezależnie od swojej sytuacji finansowej oraz od posiadania orzeczenia o niepełnosprawności.

Nowo otwarta placówka w Nowym Stawie oferuje szeroki zakres sprzętu rehabilitacyjnego, starając się sprostać różnorodnym potrzebom mieszkańców. Wypożyczalnia zapewnia dostęp do wózków, kul ortopedycznych, balkoników rehabilitacyjnych. To kompleksowe wsparcie, które ma na celu nie tylko ułatwienie codziennego funkcjonowania, ale także poprawę komfortu i jakości życia osób z ograniczeniami ruchowymi czy ofiar wypadków.

Od kilku lat Fundacja, we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami, rozwija sieć bezpłatnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Obecnie, poza Nowym Stawem, placówki Eco Textil znajdują się również np. w Gdyni, Kościerzynie, Nowym Dworze Gdańskim oraz Cieplewie (Pruszcz Gdański). W najbliższym czasie planowane jest także otwarcie wypożyczalni w Krynicy Morskiej.

Proces wypożyczenia sprzętu jest prosty

Osoby zainteresowane mogą skorzystać z wypożyczalni stacjonarnej która znajduje się na  ul. Bema 8 w Nowym Stawie. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pod numer telefonu 55 276 15 40 wew. 28 do p.  Magdaleny Gordon.

Fundacja Eco Textil prowadzi także wypożyczalnię internetową. Aby dokonać wypożyczenia online należy zarejestrować konto, wypełnić formularz, wybrać potrzebny sprzęt oraz określić na jak długo w przybliżeniu będzie on wypożyczony. Po zatwierdzeniu wniosku, na podany adres e-mail zostanie odesłana umowa oraz dalsze instrukcje postępowania. Wzór umowy jest również dostępny w sekcji dokumenty do pobrania/wsparcie.

Jak fundacja utrzymuje wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego?

Co ciekawe Fundacja nie utrzymuje wypożyczalni z dotacji, ale głównie ze środków pozyskanych poprzez zbywanie… odzieży wrzucanej przez Polaków do sieci kontenerów rozstawionych w całej Polsce, są to pojemniki z logo Eco Textil lub Polskiego Czerwonego Krzyża. Tekstylia oddane do kontenerów są w 100% wprowadzane do drugiego obiegu: te w najlepszej jakości trafiają do second handów lub na eksport, natomiast pozostałe poddawane są recyklingowi. Część środków pozyskanych w ten sposób firma Wtórpol przekazuje właśnie na konto Fundacji Eco Textil, umożliwiając tym samym dalszy rozwój sieci wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego  także w naszym województwie.

Fundacja ma na swoim koncie już ponad 3000 wypożyczeń.  Suma oszczędności w domowych budżetach dzięki fundacji wyniosła 4.459.130 PLN. Na wsparcie potrzebujących Fundacja Ecotextil przekazała łącznie ponad 15 milionów złotych. Prezeska Fundacji, Monika Lipnicka liczy na to, że liczby te będą rosły, jednak poszerzanie sieci wypożyczalni stacjonarnych jest możliwe tylko dzięki lokalnym partnerom: „Zainteresowanie jest ogromne, więc właściwie stale jesteśmy otwarci na nowych partnerów, czyli podmioty lokalne gotowe do współpracy przy prowadzeniu wypożyczalni stacjonarnych. Nie ukrywam, że żywimy także nadzieję, iż coraz więcej ludzi, nie wiedząc, co zrobić z niechcianą odzieżą, będzie wybierać pojemniki z logo EcoTextil lub PCK. Dzięki temu nadal będziemy mogli pomagać, a nasza działalność będzie zataczać coraz szersze kręgi. Jednak nie będzie to możliwe bez zaangażowania całego społeczeństwa. Tym bardziej, że taka forma pomocy sprawdza się nawet w trudniejszych momentach, gdy nie wszyscy mogą sobie pozwolić na finansowe wspieranie potrzebujących.” – mówi.

Nowo otwarta wypożyczalnia w Nowym Stawie stanowi kolejny krok w dążeniu do zapewnienia wsparcia osobom z ograniczeniami ruchowymi na Pomorzu. Fundacja zachęca do oddawania niepotrzebnej odzieży, ponieważ tylko w ten sposób ma szansę kupować kolejny sprzęt rehabilitacyjny, prowadzić wypożyczalnię online i otwierać kolejne wypożyczalnie stacjonarne.