Wanna czy prysznic dla seniorów?

Wanna czy prysznic dla seniorów?

Im mniejsza łazienka, tym częściej decydujemy się na prysznic zamiast wanny. Większe łazienki natomiast pozwalają na jedno i drugie lub wybór w zależności od preferencji.

Indywidualne upodobania przy wyborze łazienki dla osoby starszej też mają znaczenie, ale ważne będzie przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda. Rynek wanien i pryszniców w obecnych czasach pozwala na wiele. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Wanna czy prysznic – co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Łazienka zawsze powinna być funkcjonalna, ale w przypadku osób starszych należy dodatkowo zwrócić na tę kwestię uwagę. Głównie trzeba tu uwzględnić wszelkie niepełnosprawności, ograniczenia ruchu, by w jak największym stopniu zapewnić osobie samodzielność. Nie chodzi zatem tylko o wannę lub prysznic, ale też o umywalkę, toaletę, wszelkie uchwyty, jak najmniej śliskie płytki podłogowe, maty i siedziska.

Jeśli osoba porusza się wózkiem inwalidzkim lub z balkonikiem dodatkowo trzeba pomyśleć o odpowiedniej przestrzeni pozwalającej na swobodne ruchy i manewry. Tradycyjna wanna jest najgorszą opcją dla osób starszych z ograniczeniami ruchowymi czy borykającym się z zawrotami głowy, utratą równowagi. Nie oznacza to jednak, że wanny dla seniorów są wykluczone, choć nie wszystkie się sprawdzą. Jakie wanny są odpowiednie dla seniorów?

Wanna z pomysłem poszukiwana

Największym ograniczeniem w wannach jest wysoka krawędź, która wymaga skomplikowanego ruchu, by ją przekroczyć. Rozwiązań okazuje się kilka, począwszy od odpowiednio zamontowanych uchwytów i antypoślizgowej powierzchni, skończywszy na wannie wpuszczanej w podłogę. Ta opcja może się wiązać z całkowitym brakiem krawędzi, jednak ze względów konstrukcyjnych nie w każdej łazience można taką wannę zamontować. Innym rozwiązaniem jeszcze są wanny zaopatrzone w drzwi, które są wodoszczelne i również mogą zupełnie eliminować problem krawędzi.

Dodatkowo w wannach dobrze jest umiejscowić siedzisko, które umożliwia wygodną pozycję siedzącą, ale nie na samym dnie wanny, co znacząco utrudnia wstawanie. W sposób przemyślany również należy zamontować uchwyty i podpórki wokół wanny, tak by wstawanie było jak najbezpieczniejsze. Wanny są preferowane przez większość ludzi, również seniorów, choć przy ograniczeniach ruchomości bardziej sprawdzają się kabiny prysznicowe. Dlaczego?

Prysznic – w czym wygrywa z wanną?

Kabiny prysznicowe mogą być różnej wielkości, co może rozwiązywać problem samodzielnej kąpieli dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Najlepiej oczywiście sprawdzą się kabiny prysznicowe bezprogowe. Podłoga powinna być antypoślizgowa, co nie powinno stanowić problemu w obliczu ogromnej gamy płytek antypoślizgowych dostępnych w sklepach budowlanych. Warto też w ścianie zamontować rozkładane krzesełko, z którego można skorzystać przy problemach z utrzymaniem pozycji stojącej. Oczywiście dla bezpieczeństwa warto zamontować też wspomagające uchwyty. Prysznic ma również tę przewagę nad wanną, że jest łatwiejszy w montażu, jak również cena samej kabiny i jej zamontowanie jest tańsze.

Najważniejsze to zrezygnować z brodzika pod prysznicem, co przy ogromnym wyborze różnych modeli kabin nie powinno być problematyczne. Pod prysznicem lepiej też zrezygnować z baterii typu deszczownica, a zdecydować się na głowicę prysznicową, którą można trzymać i swobodnie manewrować. Dla osoby, która musi skorzystać z siedziska to naprawdę wygodna opcja. Należy też zwrócić uwagę, że obecnie dostępne są też baterie prysznicowe obsługiwane nożnie.