Spis treści
Na polskim rynku konsumenci mogą wybierać spośród dziesiątek detergentów różnych marek i producentów. Reklamy zawsze prezentują je w jak najlepszym świetle, ale skąd mamy wiedzieć, które z nich są najskuteczniejsze lub efektywne cenowo. Szczególnie osoby 60+ chcą wybierać produkty o najlepszym stosunku jakości do ceny. I tu z pomocą przychodzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w tym roku rozpoczął cykl niezależnych testów konsumenckich pod hasłem #UOKiKtestuje. Urząd zaprezentował już wyniki swoich dwóch pierwszych testów, w których postanowił prześwietlić najpopularniejsze proszki do prania tkanin kolorowych oraz tabletki do zmywarek.
Testy UOKiK proszków do prania
Do badań wytypowanych zostało 10 proszków do koloru na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Gruntownym testom poddano proszki: Ariel Color, Bryza Lanza, Dosia Kolor, E Active-6 Enzym do Koloru, E kolorowe i ciemne tkaniny, Filip Ultra Color Power, Persil Color Deep Clean, Rex 3x działanie kolor, Surf Color oraz Vizir do kolorów. Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Trwały one od sierpnia do września 2020. Proszki przeszły w sumie 290 testów, podczas których uzyskaliśmy 7 450 różnych wyników cząstkowych. Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń. Oceniano również, czy proszki utrzymują intensywność koloru i czy chronią biel, a ponadto czy ich stosowanie nie pogarsza wytrzymałości pranych tkanin. W poniższej tabeli można zapoznać się z wynikami osiągniętymi przez poszczególne marki proszków.
Persil Color najlepiej usuwa plamy wg testów UOKiK
Skuteczność usuwania plam jest uzależniona głównie od rodzaju zabrudzenia. W tej kategorii najbardziej efektywny okazał się proszek Persil Color (najlepiej usunął 7 z 15 rodzajów plam, najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów). Pozytywnym wnioskiem z badania jest to, że żaden przebadany detergent nie powoduje utraty intensywności barw. Wpływ proszków na utrzymanie kolorów jest porównywalny, ale najlepiej sprawdziły się w tej kategorii Dosia i Surf. Wszystkie proszki dobrze chronią biel
w tkaninach sztucznych przed wybarwieniem i uniemożliwiają jej zafarbowanie przez inne kolorowe ubrania. Gorzej wypadają przy praniu tkanin naturalnych i tu występują między nimi większe rozbieżności. Najskuteczniej biel chronią Persil Color i Rex. Biorąc pod uwagę średnią cenę jednego prania, okazuje się, że dobrym wyborem mogą być także nieco tańsze marki, jak np. Bryza czy Dosia. Więcej informacji o wynikach tego testu UOKiK mogą Państwo znaleźć w Raporcie UOKiK z badania.
UOKiK testuje tabletki do zmywarek
Do swojego testu tabletek do zmywarek UOKiK wybrał 10 najpopularniejszych marek wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach. Były to: Big Efekt, Brilly, Fairy Platinum, Filip, Finish Powerball, Kraft Ultimate, Ludwik Ultimate Power, Somat, Sunlight Expert i W5. Wszystkie te tabletki mają formułę wielofunkcyjną (All in 1 – z angielskiego „wszystko w jednym”). Oznacza to, że oprócz standardowych funkcji myjących posiadają dodatkowe, wskazane przez producenta właściwości np. nabłyszczanie czy zmiękczanie wody.
Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Bydgoszczy we wrześniu 2020 r. Tabletki przeszły w sumie 60 różnych testów, podczas których uzyskano 750 wyników cząstkowych. Co było badane? – W jaki sposób tabletki radzą sobie z kilkoma rodzajami zabrudzeń pozostawionych na różnych naczyniach przez 3, 24 oraz 72 godziny. Wybrane zostały popularne zabrudzenia, powszechnie uważane za trudne do usunięcia: zaschnięta owsianka, przypalone mleko, osady z kawy i herbaty. Oceniano również, czy masa netto i liczba tabletek są zgodne z deklaracją producenta na etykiecie, czy produkt rozpuszcza się całkowicie w trakcie mycia oraz czy nie pozostawia smug i nadaje naczyniom połysk.
Tabletki Finish najskuteczniej usuwają zabrudzenia
Testy pokazały, że efektywność mycia zależy od rodzaju zabrudzenia oraz czasu, na który pozostawiliśmy brudne naczynia. Im dłużej czekają one na umycie, tym gorzej tabletki radzą sobie z usunięciem zabrudzeń. Po 3 godzinach średnia skuteczność mycia wyniosła 96 proc. Jeżeli naczynia czekały na zmywanie jeden dzień, skuteczność spadała do 89 proc. Kolejne 2 dni zmniejszały ją do niecałych 84 proc.
Najlepsze w działaniu okazały się tabletki marki Finish – usunęły wszystkie zabrudzenia, nawet te trzydniowe, ze 100-procentową skutecznością. Niemalże równie dobrą skutecznością wykazały się Filip i W5 (marka własna sieci sklepów Lidl). Najgorzej z brudem poradziły sobie tabletki marki Kraft, które pozbyły się zabrudzeń w niecałych 80 proc. Jeśli na wyniki spojrzymy przez pryzmat ceny jednej tabletki, to okaże się, że najkorzystniej będzie wybrać tańsze produkty marek: Big Efekt, Filip czy W5.
Z badań wynika, że najłatwiejsze do usunięcia były osady z kawy, zaś najtrudniejsze – zabrudzenia z przypalonego mleka. Wszystkie badane tabletki świetnie rozpuszczały się podczas mycia, nie pozostawiały smug, a naczynia były błyszczące po wyjęciu ze zmywarki. Dużym zaskoczeniem okazała się liczba tabletek w opakowaniu. Niektórzy producenci zapakowali ich mniej (Ludwik) lub więcej (Brilly, Sunlight) niż wskazywali na etykiecie. Z kolei masa netto każdego zbadanego produktu była zgodna z deklaracją. Więcej informacji o badaniu tabletek do zmywarek i jego wynikach znajdziecie Państwo w Raporcie UOKiK z wynikami testów.
Po co te testy UOKiK?
Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Testy UOKiK mają więc dostarczyć sprawdzone informacje o jakości produktów, aby w ten sposób pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru.
– Widzimy ogromną potrzebę przygotowywania niezależnych testów porównawczych. Na polskim rynku brakuje takich zestawień, dlatego będziemy cyklicznie pokazywać wyniki naszych badań – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. UOKiK już zapowiada, że wkrótce opublikuje wyniki kolejnego testu, tym razem pod lupę zostaną wzięte płyny do mycia naczyń. Przy okazji, warto przypomnieć, że wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów można zgłaszać w Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej. Do Państwa dyspozycji jest również specjalna infolinia konsumencka pod numerami tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16.